Horáček o prezidentské kandidatuře: Politickou podporu nehledám, volba má být skutečně přímá

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 7. 2016 11:30
Textař Michal Horáček, který zvažuje kandidaturu na prezidenta, se sice v minulých týdnech sešel s několika politickými stranami, podporu politiků v případném volebním souboji však nechce.
Michal Horáček zvažuje kandidaturu na prezidenta.
Michal Horáček zvažuje kandidaturu na prezidenta. | Foto: ČTK

Praha - Textař Michal Horáček, který zvažuje kandidaturu na prezidenta, se sice v minulých týdnech sešel s několika politickými stranami, podporu politiků v případném volebním souboji však nechce.

Jak informovala Mladá fronta Dnes, Horáček se sešel se zástupci Starostů a KDU-ČSL. Schůzku ovšem iniciovali politici. “Pokud mě někam pozvou, přijdu. Naslouchám. Jinak přímou volbu chápu jako radikálně přímou: kandidát a občané a nikdo a nic mezi nimi. Žádní doporučovatelé a zprostředkovatelé,” tvrdí Horáček.

Pro politiky, kteří začínají hledat osobnost, jež by dokázala ve volbách porazit úřadujícího prezidenta Miloše Zemana, je Horáček lákavé sousto. Láká je totiž podpořit populárního nestraníka, který může posbírat voliče více stran a žádná si zároveň v případě neúspěchu nezadá tolik, jako kdyby pohořel stranický kandidát.

“Budeme se snažit najít co nejlepšího kandidáta a pan Horáček by z mého pohledu byl dobrým kandidátem,” myslí si šéf Starostů Petr Gazdík. Samotnou schůzku s Horáčkem ale komentovat nechce: “Snažím se mluvit s různými potenciálními kandidáty.”

Nápady na společného kandidáta, kterého by podpořilo více stran, se objevily už dříve. Že by se ale právě Horáček chystal do čela jakési politické aliance, je nepravděpodobné. “Politickou podporu vyhledávat nebudu. Stojím o tu, kterou mi případně poskytnou lidé,” tvrdí Horáček.

Na image nezávislého kandidáta, za kterým nestojí žádná politická strana, stavěl při minulé volbě také někdejší premiér úřednické vlády Jan Fischer. Alespoň zpočátku se mu to dařilo a dlouho patřil mezi favority. Nakonec se na něj ale dotáhl jak Miloš Zeman, tak Karel Schwarzenberg a Fischer se neprosadil ani do druhého kola.

Později si paradoxně stěžoval právě na to, že mu chyběla politická podpora. “Poznatek z prezidentské volby je pro mě takový, že v této zemi vidím šanci kandidáta, který nemá podporu nějakého politického subjektu, jako velmi obtížnou,” řekl Fischer rok po volbách časopisu Týden.

Není jisté, že Zeman půjde znovu do voleb, vyžaduje to totiž velkou osobní statečnost. Kdyby prohrál, tak hodně ztratí, tvrdí textař Michal Horáček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy