Kdo mi dá hlas, dostane tisíc korun a testy DNA k tomu, slibuje voličům kandidát do Senátu

Martin Biben Martin Biben
26. 9. 2016 14:30
Nezávislý kandidát do Senátu ve volebním obvodu Pardubice Emanuel Žďárský slibuje svým voličům, že jim v případě svého zvolení vyplatí tisíc korun a zajistí zdarma genetické testy. Na vyplacení odměny chce využít svůj senátorský plat, který prý v případě výhry celý rozdá.
Tisíc korun za hlas nabízí senátní kandidát Emanuel Žďárský.
Tisíc korun za hlas nabízí senátní kandidát Emanuel Žďárský. | Foto: Martin Biben

Pardubice – "Veřejný slib" stojí na zadní straně napodobenin tisícikorunové bankovky, které v těchto dnech rozdávají v pardubickém volebním obvodě pomocníci nezávislého kandidáta do Senátu Emanuela Žďárského. Vědec, vysokoškolský pracovník, genetik a soudní znalec z Lipovce na Třemošnicku nabízí lidem, kteří ho zvolí, svůj plat.

Peníze slibuje těm, kdo mu pošlou SMS či dopis ve tvaru OK JMENO PRIJMENI. "Pobírání platu v Senátu je nemravnost. Celý jej vrátím voličům,“ stojí na letáku.

Nabídka je trochu zvláštní. Nejenže zavání kupováním hlasů, navíc ale Žďárský ani v případě zvolení nebude mít jistotu, že odměňuje lidi, kteří mu skutečně dali hlas. Jemu to však nevadí.

"Věřím na motivaci, na upřímnost a to, že lidé, kteří mi to svoje OK pošlou, už k volbám přijdou a hlas mi dají. Už teď mám zaslaných OK hodně, a spousta lidí mi dokonce píše, že tu tisícikorunu ani nechtějí, ať ji pošlu na charitu," říká Žďárský. Ten navíc tvrdí, že celou nabídku konzultoval s právníky. "Je to legální, v pořádku, právní rozbory mám. Neslibuji dopředu nic, jen svůj plat, na to mám právo,“ řekl.

Podle pražského advokáta Adama Kopeckého však Žďárského nabídka může odporovat volebnímu zákonu. "Případ, kdy kandidát nabízí voličům přímý finanční prospěch z toho, že mu dají svůj hlas v senátních volbách, považuji za dosti problematický a kolidující s volebními předpisy," uvedl.

Jako zásadní vidí právník i to, že kandidát není volen pro svůj program a vizi, ale pouze proto, že nabízí za hlasy finanční odměnu. Situaci lze podle něj považovat za do jisté míry nepoctivou kampaň, která může narušit svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti. "Na okraj by bylo vhodné zmínit také to, že uvedené jednání může mít i trestněprávní přesah, kdy uvedená situace může být kvalifikována jako podplácení," dodal právník.

Žďárskému navíc příliš nesedí ani výpočet. Pokud chce dát každému, kdo ho dostane do senátu, tisícovku, ze sumy, kterou pro svůj plat uvádí, tedy 3,3 miliony korun, by vyplatil jen 3 300 voličů. Poslední vítězku v pardubickém obvodě Miluši Horskou přitom do horní sněmovny v roce 2010 poslaly jen v druhém kole hlasy skoro 15 tisíc voličů.

Devětapadesátiletý Žďárský není jako kandidát žádný nováček. Kandidoval už v senátních volbách v roce 2012 na Chrudimsku. Už tehdy nabídl voličům 200 korun nebo zdarma testy DNA za každý hlas, který dostane. Odborník, který vlastní laboratoře provádějící genetické testy, už tehdy odmítal, že by si kupoval hlasy.

Chce dát peníze "na dobrou věc"

"Učím na vysoké škole, pracuji v diagnostické laboratoři, jsem soudní znalec. Mě to uživí. Senát je k ničemu, proč bych nemohl ty peníze dát na dobrou věc?" říkal tehdy. Ve volebním klání však neuspěl, se sedmi procenty hlasů obsadil sedmé místo mezi deseti kandidáty. Tvrdí však, že i přes prohru od části svého volebního slibu neustoupil. "Slíbil jsem, že těm, co se přihlásí, udělám test DNA zdarma. Bylo to asi 1500 lidí," řekl.

Žďárský kandidoval i v roce 2013 neúspěšně na pátém místě kandidátky ANO v Pardubickém kraji do Poslanecké sněmovny. "Oslovili mě, jestli nechci kandidovat jako nezávislý. Nyní už na ANO ale žádné vazby nemám,“ řekl nyní Žďárský.

Právě lídr ANO Jaroslav Menšík, jinak starosta pardubického prvního obvodu, bude jedním ze Žďárského soupeřů. Dalšími budou například lékař a pardubický radní Vladimír Ninger z ČSSD, ekonom Jiří Čáslavka za TOP 09 či současná senátorka Miluše Horská za KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly dovoz psů z více než 100 zemí

Do Spojených států nebude ze 113 zemí možné dovážet psy. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Opatření, které souvisí s falšováním očkovacích průkazů, vstoupí v platnost 14. července a potrvá rok. Netýká se žádné ze zemí EU, tedy ani Česka, na seznamu jsou naopak Brazílie, Egypt, Keňa a Rusko. 

Import psů do USA v posledním roce zažil boom, jelikož poptávka po čtyřnohých domácích mazlíčcích začátkem pandemie covidu-19 vzrostla. Stovky dovezených psů ale podle CDC měly zfalšované potvrzení o očkování proti vzteklině. 

Zákaz se vztahuje na všechna plemena psů, psy poskytující emoční podporu a psy, kteří v uplynulých šesti měsících byli v některé z rizikových zemí. Výjimky se budou udělovat jen ve velmi vzácných případech a majitelé těchto psů budou muset o písemné schválení požádat CDC nejméně 30 dní před cestou do USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy