Kdo mi dá hlas, dostane tisíc korun a testy DNA k tomu, slibuje voličům kandidát do Senátu

Martin Biben Martin Biben
26. 9. 2016 14:30
Nezávislý kandidát do Senátu ve volebním obvodu Pardubice Emanuel Žďárský slibuje svým voličům, že jim v případě svého zvolení vyplatí tisíc korun a zajistí zdarma genetické testy. Na vyplacení odměny chce využít svůj senátorský plat, který prý v případě výhry celý rozdá.
Tisíc korun za hlas nabízí senátní kandidát Emanuel Žďárský.
Tisíc korun za hlas nabízí senátní kandidát Emanuel Žďárský. | Foto: Martin Biben

Pardubice – "Veřejný slib" stojí na zadní straně napodobenin tisícikorunové bankovky, které v těchto dnech rozdávají v pardubickém volebním obvodě pomocníci nezávislého kandidáta do Senátu Emanuela Žďárského. Vědec, vysokoškolský pracovník, genetik a soudní znalec z Lipovce na Třemošnicku nabízí lidem, kteří ho zvolí, svůj plat.

Peníze slibuje těm, kdo mu pošlou SMS či dopis ve tvaru OK JMENO PRIJMENI. "Pobírání platu v Senátu je nemravnost. Celý jej vrátím voličům,“ stojí na letáku.

Nabídka je trochu zvláštní. Nejenže zavání kupováním hlasů, navíc ale Žďárský ani v případě zvolení nebude mít jistotu, že odměňuje lidi, kteří mu skutečně dali hlas. Jemu to však nevadí.

"Věřím na motivaci, na upřímnost a to, že lidé, kteří mi to svoje OK pošlou, už k volbám přijdou a hlas mi dají. Už teď mám zaslaných OK hodně, a spousta lidí mi dokonce píše, že tu tisícikorunu ani nechtějí, ať ji pošlu na charitu," říká Žďárský. Ten navíc tvrdí, že celou nabídku konzultoval s právníky. "Je to legální, v pořádku, právní rozbory mám. Neslibuji dopředu nic, jen svůj plat, na to mám právo,“ řekl.

Podle pražského advokáta Adama Kopeckého však Žďárského nabídka může odporovat volebnímu zákonu. "Případ, kdy kandidát nabízí voličům přímý finanční prospěch z toho, že mu dají svůj hlas v senátních volbách, považuji za dosti problematický a kolidující s volebními předpisy," uvedl.

Jako zásadní vidí právník i to, že kandidát není volen pro svůj program a vizi, ale pouze proto, že nabízí za hlasy finanční odměnu. Situaci lze podle něj považovat za do jisté míry nepoctivou kampaň, která může narušit svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti. "Na okraj by bylo vhodné zmínit také to, že uvedené jednání může mít i trestněprávní přesah, kdy uvedená situace může být kvalifikována jako podplácení," dodal právník.

Žďárskému navíc příliš nesedí ani výpočet. Pokud chce dát každému, kdo ho dostane do senátu, tisícovku, ze sumy, kterou pro svůj plat uvádí, tedy 3,3 miliony korun, by vyplatil jen 3 300 voličů. Poslední vítězku v pardubickém obvodě Miluši Horskou přitom do horní sněmovny v roce 2010 poslaly jen v druhém kole hlasy skoro 15 tisíc voličů.

Devětapadesátiletý Žďárský není jako kandidát žádný nováček. Kandidoval už v senátních volbách v roce 2012 na Chrudimsku. Už tehdy nabídl voličům 200 korun nebo zdarma testy DNA za každý hlas, který dostane. Odborník, který vlastní laboratoře provádějící genetické testy, už tehdy odmítal, že by si kupoval hlasy.

Chce dát peníze "na dobrou věc"

"Učím na vysoké škole, pracuji v diagnostické laboratoři, jsem soudní znalec. Mě to uživí. Senát je k ničemu, proč bych nemohl ty peníze dát na dobrou věc?" říkal tehdy. Ve volebním klání však neuspěl, se sedmi procenty hlasů obsadil sedmé místo mezi deseti kandidáty. Tvrdí však, že i přes prohru od části svého volebního slibu neustoupil. "Slíbil jsem, že těm, co se přihlásí, udělám test DNA zdarma. Bylo to asi 1500 lidí," řekl.

Žďárský kandidoval i v roce 2013 neúspěšně na pátém místě kandidátky ANO v Pardubickém kraji do Poslanecké sněmovny. "Oslovili mě, jestli nechci kandidovat jako nezávislý. Nyní už na ANO ale žádné vazby nemám,“ řekl nyní Žďárský.

Právě lídr ANO Jaroslav Menšík, jinak starosta pardubického prvního obvodu, bude jedním ze Žďárského soupeřů. Dalšími budou například lékař a pardubický radní Vladimír Ninger z ČSSD, ekonom Jiří Čáslavka za TOP 09 či současná senátorka Miluše Horská za KDU-ČSL.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy