Kancléř Weigl k Zemanovi nepůjde, zůstane s Klausem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 1. 2013 7:48
Zeman se během kampaně několikrát vyjádřil, že by Weigla na Hradě bral
Jiří Weigl
Jiří Weigl | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl krátce po výsledků prezidenstké volby oznámil, že z Hradu odejde spolu končícím prezidentem Václavem Klausem.

Odmítl tak nabídku příštího prezidenta Miloše Zemana, aby v současné funkci pokračoval.

Weigl si podle mluvčího váží Zemanových předvolebních slov o tom, že by byl pro budoucí hlavu státu přijatelný na funkci kancléře. "Nicméně, Dr. Weigl po 23 letech spolupráce s Václavem Klausem považuje za správné odejít se současným prezidentem," uvedl Ochvat v písemném prohlášení.

Prezidentův kancléř se mimo jiné proslavil schůzkou s lobbistou Miroslavem Šloufem v pražském hotelu Savoy před prezidentskou volbou v roce 2008. Deník Aktuálně.cz tehdy zveřejnil záznam bezpečnostních kamer schůzky Weigla se Šloufem čtyři dny před prezidentskou volbou. Následkem bylo rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě.

Prohlédněte si fotografie ze schůzky

Miroslav Šlouf pár hodin po volebním úspěchu Miloše Zemana v první přímé volbě prezidenta přiznal, že se podílel na předvolební kampani Miloše Zemana. 

Viditelně dojatý Šlouf v povolebním rozhovoru prohlásil, že "koncept" odstřižení se od Zemana jako "fintu" vymyslel on sám. Zemanově kampani podle svých slov pomáhal nejen radami, ale i organizačně. "Nechtěl jsem, aby se předmětem kampaně stalo moje jméno," uvedl podnikatel.

Zeman zmínil možnost, že by si Weigla ponechal, v minulých týdnech několikrát. Weigl je dlouholetým Klausovým spolupracovníkem. Loni média informovala, že se stal ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut Václava Klause.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy