Kancléř Weigl k Zemanovi nepůjde, zůstane s Klausem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 1. 2013 7:48
Zeman se během kampaně několikrát vyjádřil, že by Weigla na Hradě bral
Jiří Weigl
Jiří Weigl | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vedoucí prezidentské kanceláře Jiří Weigl krátce po výsledků prezidenstké volby oznámil, že z Hradu odejde spolu končícím prezidentem Václavem Klausem.

Odmítl tak nabídku příštího prezidenta Miloše Zemana, aby v současné funkci pokračoval.

Weigl si podle mluvčího váží Zemanových předvolebních slov o tom, že by byl pro budoucí hlavu státu přijatelný na funkci kancléře. "Nicméně, Dr. Weigl po 23 letech spolupráce s Václavem Klausem považuje za správné odejít se současným prezidentem," uvedl Ochvat v písemném prohlášení.

Prezidentův kancléř se mimo jiné proslavil schůzkou s lobbistou Miroslavem Šloufem v pražském hotelu Savoy před prezidentskou volbou v roce 2008. Deník Aktuálně.cz tehdy zveřejnil záznam bezpečnostních kamer schůzky Weigla se Šloufem čtyři dny před prezidentskou volbou. Následkem bylo rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě.

Prohlédněte si fotografie ze schůzky

Miroslav Šlouf pár hodin po volebním úspěchu Miloše Zemana v první přímé volbě prezidenta přiznal, že se podílel na předvolební kampani Miloše Zemana. 

Viditelně dojatý Šlouf v povolebním rozhovoru prohlásil, že "koncept" odstřižení se od Zemana jako "fintu" vymyslel on sám. Zemanově kampani podle svých slov pomáhal nejen radami, ale i organizačně. "Nechtěl jsem, aby se předmětem kampaně stalo moje jméno," uvedl podnikatel.

Zeman zmínil možnost, že by si Weigla ponechal, v minulých týdnech několikrát. Weigl je dlouholetým Klausovým spolupracovníkem. Loni média informovala, že se stal ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut Václava Klause.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury s odvoláním na komuniké z kanceláře jihokorejského prezidenta Mun Če-ina. Obnovení komunikačních kanálů od dnešního rána ohlásila také Severní Korea.

Severní Korea loni v červnu veškeré oficiální vojenské a politické komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů, kteří na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program.

Pchjongjang tehdy oznámil, že se svým jižním sousedem přeruší komunikační spojení, a následně zničil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Ten byl ustanoven před třemi lety a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Zdroj: ČTK
Další zprávy