V roce 1977 bylo slavnostně otevřeno zdymadlo v Týnci nad Labem. Od té doby mohou plout lodě o výtlaku víc než tisíc tun skoro tisíc kilometrů až do Hamburku.
Plán Ředitelství vodních cest předpokládá vybudování vedlejšího tříkilometrového kanálu na Labi u Přelouče. Stavba by zasáhla přírodní lokalitu Slavíkových ostrovů.

Vodní doprava je levná a ekologická - ale jen když není drahá a neekologická. Plán na splavnění Labe z Přelouče do Pardubic předpokládá investice v řádu miliard korun a zásah do přírodně chráněné lokality.

Kvůli prodloužení vodní cesty o 24 kilometrů by musel u Přelouče vzniknout více než tříkilometrový kanál, který by obešel přeloučský jez, plavební komora s vraty, nová přemostění a přeložky silnic. Náklady na tyto práce se odhadují na více než tři miliardy korun.

Stavba kanálu by zasáhla lokalitu Slavíkových ostrovů, kde žijí mimo jiné evropsky chránění modrásci očkovaní a bahenní.

před 35 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.