Kanaďany kvůli vízům zajímá i případ žhářů z Vítkova

Tereza Šídlová
5. 2. 2011 20:15
Experti se sešli i s ex-ministrem Michaelem Kocábem, jehož nástupce premiér nejmenoval
Češi do Kanady cestují s vízem od roku 2009.
Češi do Kanady cestují s vízem od roku 2009. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Kanadští experti na imigraci, kteří v Česku zkoumají hlavně to, jak si české úřady vedou v hájení lidských práv, dokončili své kolečko schůzek. Nasbírané informace mají mít zásadní vliv na to, jestli Kanada Česku zruší vízovou povinnost.

Kanaďany podle zjištění Aktuálně.cz zajímal případ popálené Natálky i to, jestli má česká policie ve svých řadách Romy.

"Experti tu sbírají informace relevantní pro odstranění vízové povinnosti, lidská práva jsou jednou z oblastí," řekl David Vondráček z ministerstva vnitra.

Podle něj se na vnitru experti zaměřili na boj proti extremismu, jak policie přistupuje k menšinám a také na to, jestli nabírá policie do svých řad zástupce menšin. Zajímala je i bezpečnostní úroveň českých pasů.

Premiér Petr Nečas už několik měsíců hledá nového zmocněnce pro lidská práva, a tak zamířili Kanaďané i za bývalým ministrem pro tuto oblast, Michaelem Kocábem. Toho Nečas z úřadu vyprovodil už v září.

"Byl jsem s představiteli Kanady v kontaktu i před tím. A mám o té problematice přehled. Kanadští experti vyjádřili údiv, že vláda stále nového zmocněnce nejmenovala," tvrdí Kocáb. Na úřadu vlády se experti setkali s ředitelem sekce pro lidská práva Czeslawem Walekem a představiteli Agentury pro sociální začleňování.

I na základě této expertní návštěvy bude vláda země javorového listu rozhodovat o tom, jestli Česko zařadí mezi "bezpečné" země z pohledu svého nového azylového systému. Kanada Čechům víza znovu zavedla v roce 2009 poté, co vzrostl počet žádostí o azyl.

Kanaďané také českým Romům azyl v minulosti přiznávali - na základě diskriminace doma.

Odvolávali se v této souvislosti - ústy bývalého velvyslance Kanady v Praze, Michaela Calcotta - například i na zprávu o lidských právech ve světě amerického ministerstva zahraničí z roku 2008, která kritizovala tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka za jeho postoje k romské komunitě.

V Muzeu romské kultury

Pondělí a úterý strávili kanadští experti na půdě lidsko-právní sekce úřadu vlády a českých ministerstev, od středy ale své inspekce přesunuli do nevládního sektoru. Navštívili například Muzeum romské kultury v Brně či společnost Člověk v tísni.

Kanaďané se o práci policie zajímali i z druhé stránky. Setkali se s Klárou Kalibovou, expertkou na extremismus z organizace In Iustia, která se zaměřuje na pomoc obětem násilí z nenávisti.

O případu vítkovských žhářů rozsáhle informovala i americká televizní stanice CNN.
O případu vítkovských žhářů rozsáhle informovala i americká televizní stanice CNN. | Foto: Repro CNN

"Ocenili jsme práce na novém zákonu o obětech trestné činnosti, který momentálně připravuje ministerstvo spravedlnosti, ale konstatovali jsme, že Romové v České republice patří k nejohroženějším skupinám násilím z nenávisti," řekla Klára Kalibová.

Ta podle svých slov expertům ze zámoří připomněla případ z roku 2008 v Litvínově, kdy pravicoví extremisté napadli sídliště Janov. "Tyto násilné demonstrace de facto podmínily odchod řady Romů do Kanady. V této kauze nebyl do současné doby pravomocně odsouzen jediný z pachatelů trestné činnosti," dodala.

Kam po Vítkově

Podle ní se v agendě objevil i případ vítkovských žhářů, kteří dostali za vypálení domu, kde bydlela romská rodina, důrazné tresty. Experti se prý zajímali o to, jestli vyřešení brutálního útoku a následné tresty nad dvacet let vězení znamenají posun v přístupu českých úřadů ke xenofobii.

"Řekla jsem, že nejsou žádné konkrétní zaznamenatelné změny. Případ z Vítkova je velmi specifický, má konkrétní souvislosti, například proto, že šlo o malé dítě," poznamenala odbornice na extremismus.

Češi usilují o zrušení víz svou vlastní "diplomatickou" cestou - český parlament například vyhrožuje tím, že bude oddalovat ratifikaci smlouvy mezi EU a Kanadou o ekonomické spolupráci.

Kanada zavádí svůj nový azylový systém, jeho fungování má být podmínkou pro zrušení víz pro české občany. Podle tohoto scénáře by se Češi do Kanady bez vízové bariéry mohli podívat nejdřív koncem letošního roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy