Kanaďany kvůli vízům zajímá i případ žhářů z Vítkova

Tereza Šídlová
5. 2. 2011 20:15
Experti se sešli i s ex-ministrem Michaelem Kocábem, jehož nástupce premiér nejmenoval
Češi do Kanady cestují s vízem od roku 2009.
Češi do Kanady cestují s vízem od roku 2009. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Kanadští experti na imigraci, kteří v Česku zkoumají hlavně to, jak si české úřady vedou v hájení lidských práv, dokončili své kolečko schůzek. Nasbírané informace mají mít zásadní vliv na to, jestli Kanada Česku zruší vízovou povinnost.

Kanaďany podle zjištění Aktuálně.cz zajímal případ popálené Natálky i to, jestli má česká policie ve svých řadách Romy.

"Experti tu sbírají informace relevantní pro odstranění vízové povinnosti, lidská práva jsou jednou z oblastí," řekl David Vondráček z ministerstva vnitra.

Podle něj se na vnitru experti zaměřili na boj proti extremismu, jak policie přistupuje k menšinám a také na to, jestli nabírá policie do svých řad zástupce menšin. Zajímala je i bezpečnostní úroveň českých pasů.

Premiér Petr Nečas už několik měsíců hledá nového zmocněnce pro lidská práva, a tak zamířili Kanaďané i za bývalým ministrem pro tuto oblast, Michaelem Kocábem. Toho Nečas z úřadu vyprovodil už v září.

"Byl jsem s představiteli Kanady v kontaktu i před tím. A mám o té problematice přehled. Kanadští experti vyjádřili údiv, že vláda stále nového zmocněnce nejmenovala," tvrdí Kocáb. Na úřadu vlády se experti setkali s ředitelem sekce pro lidská práva Czeslawem Walekem a představiteli Agentury pro sociální začleňování.

I na základě této expertní návštěvy bude vláda země javorového listu rozhodovat o tom, jestli Česko zařadí mezi "bezpečné" země z pohledu svého nového azylového systému. Kanada Čechům víza znovu zavedla v roce 2009 poté, co vzrostl počet žádostí o azyl.

Kanaďané také českým Romům azyl v minulosti přiznávali - na základě diskriminace doma.

Odvolávali se v této souvislosti - ústy bývalého velvyslance Kanady v Praze, Michaela Calcotta - například i na zprávu o lidských právech ve světě amerického ministerstva zahraničí z roku 2008, která kritizovala tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka za jeho postoje k romské komunitě.

V Muzeu romské kultury

Pondělí a úterý strávili kanadští experti na půdě lidsko-právní sekce úřadu vlády a českých ministerstev, od středy ale své inspekce přesunuli do nevládního sektoru. Navštívili například Muzeum romské kultury v Brně či společnost Člověk v tísni.

Kanaďané se o práci policie zajímali i z druhé stránky. Setkali se s Klárou Kalibovou, expertkou na extremismus z organizace In Iustia, která se zaměřuje na pomoc obětem násilí z nenávisti.

O případu vítkovských žhářů rozsáhle informovala i americká televizní stanice CNN.
O případu vítkovských žhářů rozsáhle informovala i americká televizní stanice CNN. | Foto: Repro CNN

"Ocenili jsme práce na novém zákonu o obětech trestné činnosti, který momentálně připravuje ministerstvo spravedlnosti, ale konstatovali jsme, že Romové v České republice patří k nejohroženějším skupinám násilím z nenávisti," řekla Klára Kalibová.

Ta podle svých slov expertům ze zámoří připomněla případ z roku 2008 v Litvínově, kdy pravicoví extremisté napadli sídliště Janov. "Tyto násilné demonstrace de facto podmínily odchod řady Romů do Kanady. V této kauze nebyl do současné doby pravomocně odsouzen jediný z pachatelů trestné činnosti," dodala.

Kam po Vítkově

Podle ní se v agendě objevil i případ vítkovských žhářů, kteří dostali za vypálení domu, kde bydlela romská rodina, důrazné tresty. Experti se prý zajímali o to, jestli vyřešení brutálního útoku a následné tresty nad dvacet let vězení znamenají posun v přístupu českých úřadů ke xenofobii.

"Řekla jsem, že nejsou žádné konkrétní zaznamenatelné změny. Případ z Vítkova je velmi specifický, má konkrétní souvislosti, například proto, že šlo o malé dítě," poznamenala odbornice na extremismus.

Češi usilují o zrušení víz svou vlastní "diplomatickou" cestou - český parlament například vyhrožuje tím, že bude oddalovat ratifikaci smlouvy mezi EU a Kanadou o ekonomické spolupráci.

Kanada zavádí svůj nový azylový systém, jeho fungování má být podmínkou pro zrušení víz pro české občany. Podle tohoto scénáře by se Češi do Kanady bez vízové bariéry mohli podívat nejdřív koncem letošního roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy