Pavel dokázal udělat z kampaně volbu "pro", Babiš překročil hranici, soudí experti

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 28. 1. 2023 15:43
Petr Pavel se stal zvoleným prezidentem České republiky. Ve finále hlasování porazil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Po inauguraci 9. března vystřídá na Pražském hradě Miloše Zemana, který byl hlavou státu deset let. Druhým kolem prezidentské volby se také uzavřela kampaň. Aktuálně.cz ještě před víkendem oslovilo experty, aby vybrali její nejvýraznější motivy, které ovlivnily výsledek voleb.
Druhé kolo prezidentské volby se odehrává mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem.
Druhé kolo prezidentské volby se odehrává mezi Andrejem Babišem a Petrem Pavlem. | Foto: Aktuálně.cz

V sobotu 14. ledna pozdě odpoledne přednesl Andrej Babiš jeden z nejtvrdších projevů své politické kariéry. Sčítání výsledků prvního kola bylo u konce. Už bylo jasné, že předseda hnutí ANO postoupil do finále z druhého místa. Za Petrem Pavlem zaostal o 24 tisíc hlasů.

"Zaútočil na Pavla a přirovnal ho k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Poprvé explicitně začal mluvit o válce, o míru, o válečných štváčích," řekl o Babišově projevu politolog Miloš Gregor z Masarykovy univerzity. "To byla nejvýraznější věc jeho kampaně mezi prvním a druhým kolem. Tím nastavil její komunikační linku," upozornil.

Expremiér se před druhým kolem postavil do role mírotvůrce, který dovede velmoci k jednacímu stolu, aby se domluvily na ukončení ruské agrese na Ukrajině. Pavla jako bývalého předsedu Vojenského výboru NATO a někdejšího šéfa generálního štábu nepřímo nálepkoval jako někoho, kdo Česko do probíhajícího válečného konfliktu zatáhne.

Válka, jezulátko a Babiš v kostele

"Moji rodiče válku zažili. Tohle hraní s emocemi bylo za hranou. A to jsem cynik. Ta válka je v dojezdové vzdálenosti od našich hranic. Jedna věc je takové téma otevřít, druhá je napadnout soupeře, že chce válku. To je nesmysl. Nikdo soudný v téhle zemi válku nechce," sdělil expert na politický marketing Karel Křivan z agentury Mousehouse.

Z průzkumů Babiš už dlouho před začátkem kampaně věděl, že je pro většinu obyvatel coby hlava státu nepřijatelný. Čísla se pohybovala kolem 55 až 60 procent. A věděl, že v kampani musí dramaticky překvapit. Proto zvolil nejemotivnější oslovení voličů v historii přímé prezidentské volby. Letošní hlasování je už třetí, poprvé se konalo v roce 2013.

Andrej Babiš nepřímo uváděl, že Petr Pavel v případě vítězství přivede Česko do války Ruska s Ukrajinou.
Andrej Babiš nepřímo uváděl, že Petr Pavel v případě vítězství přivede Česko do války Ruska s Ukrajinou. | Foto: Economia

"Takhle agresivní a extrémní kampaň jsme tu ještě neměli," podotkla socioložka Kristýna Bašná ze Sociologického ústavu Akademie věd. Všimla si také, jak široce se Babiš před druhým kolem rozkročil. Agitaci cílil do všech stran, aby překonal hranice svého běžného elektorátu, jenž mu samotný na výhru nestačí.

"Jeden den to bylo Pražské jezulátko a návštěva kostela, kdy se snažil cílit na voliče Pavla Fischera. Jednou byl v debatách velmi agresivní, jako v České televizi, ve čtvrtek byl na Nově zase klidný. Jel to všemi směry. Jeho kampaň byla taková bramboračka," podotkla socioložka.

"Babiš to přepískl"

Z Babišovy důsledné (proti)válečné rétoriky vyplynula jedna z největších chyb, které v kampani udělal. Alespoň to tak vidí vedoucí katedry marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy Denisa Hejlová. Došlo k ní při debatě v České televizi, kdy Babiš popřel spojenecké závazky Česka v Severoatlantické alianci.

"Řekl, že nepomůže Polsku v případě jeho napadení Ruskem. To byla komunikační chyba, která se odrazila spíš v zahraničí než u nás. Nemyslím, že by to úplně ovlivnilo výsledky voleb. Ale kdyby to mohl vrátit a říct jinak, udělal by to," podotkla akademička.

Politolog Gregor (proti)válečný motiv kampaně označil za marketingový a politický cynismus, s nímž se dosud nesetkal. Podle marketéra Křivana se sázka na strach částečně obrátila proti Babišovi. "Podle mě to přepísknul tak, že tím aktivizoval druhou skupinu lidí. Je možné, že tím definitivně přesvědčil voliče Danuše Nerudové, aby hlasovali pro Pavla," uvedl o poražené kandidátce z prvního kola.

Jiskra se zažehla v Ústí nad Labem

V úterý 17. ledna byl Pavel v terénu. Navštívil Ústí nad Labem, které je Babišovou volební pevností - v prvním kole tu předseda hnutí ANO bral 44 procent hlasů. V celém regionu, jehož je Ústí centrem, expremiéra podpořilo dokonce 47 procent voličů. Pavlova návštěva ale přinesla překvapení.

Petr Pavel v Ústí nad Labem.
Petr Pavel v Ústí nad Labem. | Foto: Radek Bartoníček

"Nečekalo se, že to bude setkání s davem, ale s několika příznivci. Jenže přišly dva tisíce lidí. Vneslo to do kampaně náboj. Každé další město se snažilo trumfnout Ústí. Ukázalo se, že má smysl chodit na mítinky, protože tam bude spousta lidí, kteří to vidí podobně. To byl podle mě nejdůležitější moment v kampani Petra Pavla," prohlásil politolog Gregor.

O dva dny později se Pavlovi povedlo vzbudit stejný zájem v Ostravě, kde na Babiše v prvním kole ztratil ještě víc. Pavlova kontaktní kampaň vyvrcholila uplynulou středu na zaplněném Staroměstském náměstí v Praze. Marketér Křivan upozorňuje, že právě tahle energie může být jednou z klíčových proměnných Pavlova konečného výsledku.

"Těmi plnými náměstími z toho dokázal udělat pozitivní volbu, volbu pro někoho," uvedl Křivan. "Všímejte si tónů na sociálních sítích. Už to zdaleka není jen to, že nechci toho, tak to hodím radši druhému. Najednou se z toho pro část lidí stala vysloveně příznivě motivovaná volba, protože chtějí Pavla."

Pomoc soupeřů a Micky

Pavel coby finalista volby před druhým kolem naplno těžil z podpory kandidátů, kteří do něj nepostoupili. Za penzionovaného generála se postavili ekonomka Danuše Nerudová i senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Právě přízeň jejich voličů bude zásadní pro to, aby mohl pomýšlet na prezidentský úřad.

"Bylo to nevídané. Nejen že mu podporu vyslovili, což se stalo také minule u Jiřího Drahoše, ale podpořili ho přímo v terénu, jejich týmy se spojily. Bylo to pro mě velké překvapení. Myslím, že mu to pomohlo, aby získal jejich hlasy, což se Drahošovi v minulé volbě tolik nepovedlo," uvedla socioložka Bašná.

Expertka na komunikaci Hejlová poukázala na roli, již stejně jako před prvním kolem sehrála Pavlova kočka Micka. Před dvěma týdny generál sdílel fotku, jak vedle ní po náročné první části kampaně usnul. Nyní zopakoval to samé, když byl na přelomu minulého a tohoto týdne nemocný. Podle Hejlové zahrál na správné emoce.

"Kladně bych hodnotila, že se Pavlovi docela dobře podařilo prodat svou lidskou stránku, což u něj mohlo být těžké. Ale myslím si, že to zafungovalo. Byla v tom opravdovost," poznamenala k fotografii Denisa Hejlová, která svou katedru vede od roku 2011.

Video: Pokud teď strach a lež zvítězí, politika se radikálně promění, míní socioložka (27. 1. 2023)

Rozhovor se socioložkou Petrou Guasti. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Finsko smí vstoupit do NATO, shodl se maďarský parlament

Maďarský parlament v pondělí ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do aliance, informovala maďarská tisková agentura MTI. Finsko a Švédsko požádaly o přijetí do NATO loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko a Turecko byly do pondělka posledními členy bloku, které ještě vstup obou skandinávských zemí neratifikovaly.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy