Nechceme, aby nás zase obešli, prohlašuje Babiš. Do voleb jde s heslem Ukázaná platí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
3. 9. 2020 16:45
Měsíc před krajskými a senátními volbami ukázal premiér a předseda hnutí ANO jako poslední z parlamentních stran své krajské lídry. Už teď je jasné, že stejně jako před čtyřmi lety bude řada stran usilovat především o to, aby omezily vliv ANO, které v roce 2016 zvítězilo v devíti ze třinácti krajů.
Zahájení kampaně ANO do krajských a senátních voleb
Zahájení kampaně ANO do krajských a senátních voleb | Foto: ČTK

Předseda ANO Andrej Babiš sice často tvrdí, že pro něj nejsou krajské a senátní volby až tak zásadní jako sněmovní volby, ale při čtvrtečním zahájení kampaně svého hnutí v olomouckém hotelu Nutrend World dával najevo, jak moc chce, aby ANO v krajských volbách jasně dominovalo.

"V roce 2016 jsme vyhráli v devíti krajích, ale měli jsme jenom pět hejtmanů. Budeme velice rádi, když zopakujeme tento výsledek a voliči nám dají tolik hlasů, aby nás zase jiní neobešli, protože jak je známo, opozice se zase na to chystá a byla by to pro nás škoda," prohlásil Babiš a představil hlavní heslo kampaně: "Ukázaná platí."

Babiš říká, že výsledek krajských a senátních voleb bude především vizitkou samotných krajských kandidátů. Ale zároveň připouštěl, že volby napoví, jak lidé vnímají také jeho samotného a vládu, kterou vede.

"Pro mě jsou volby důležité, bude to určitě jistý indikátor spokojenosti nebo nespokojenosti s prací naší vlády," uvedl už dříve s tím, že rozhodující pro něj budou sněmovní volby příští rok na podzim. "Tam lidé rozhodnou, jestli chtějí lídra, který je energický, má tah na branku, má vliv v EU a jasné výsledky," tvrdil v rozhovoru pro Právo letos v srpnu.

Lídři ANO v krajských volbách 2020

Středočeský kraj 
Jaroslava Pokorná Jermanová (hejtmanka)

Moravskoslezský kraj
Ivo Vondrák (hejtman a poslanec) 

Olomoucký kraj
Ladislav Okleštěk (hejtman a poslanec)

Jihomoravský kraj
Bohumil Šimek (hejtman)

Karlovarský kraj
Petr Kubis (hejtman)

Pardubický kraj
Martin Kolovratník (poslanec)

Ústecký kraj
Jan Schiller (poslanec)

Plzeňský kraj
Roman Zarzycký (první náměstek primátora Plzně)

Liberecký kraj
Jitka Volfová (první náměstkyně hejtmana Libereckého kraje)

Kraj Vysočina
Martin Kukla (náměstek hejtmana)

Jihočeský kraj 
František Konečný (bývalý náměstek primátora Českých Budějovic)

Zlínský kraj
Radim Holiš (starosta Rožnova pod Radhoštěm)

Královéhradecký kraj
Jaromír Dědeček (ekonom, bývalý majitel firmy Seco GROUP)

Na tiskové konferenci hnutí vystoupili mimo jiné dva členové vlády, kteří jsou ve vládě jako nestraníci za ANO - ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu, obchodu i dopravy Karel Havlíček. Oba se ve svých vystoupeních snažili mluvit o tom, jak moc toho kabinet dělá pro kraje.

Pohled na lídry hnutí ANO ukazuje, že jde vesměs o lidi, kteří se dlouhodobě pohybují buď v komunální, nebo celostátní politice, kromě pěti hejtmanů jde o další tři náměstky hejtmanů či primátora, jednoho bývalého náměstka primátora, dva poslance a jednoho starostu.

Z 13 hlavních kandidátů ANO tvoří výjimku jeden člověk, a to Jaromír Dědeček, který se chce pokusit vyhrát v Královéhradeckém kraji. Jednašedesátiletý Dědeček byl zatím mimo politiku, věnoval se dlouho podnikání, v roce 1990 založil společně s několika kolegy firmu SECO, která vyrábí především traktory pro údržbu zahrad, sadů nebo hřišť.

"Manažerské posty jsem definitivně opustil před třemi lety, teď mám obrovskou chuť své znalosti a schopnosti využít ve prospěch svého milovaného Královéhradecka," říká Dědeček, který tvrdí, že teď by měli jít do vedení kraje lidé, kteří mají zkušenosti s překonáváním krizí. "A kteří budou pomáhat živnostníkům v kraji udržet své dílny a obchody a místním firmám udržet své zaměstnance," dodává.

ANO oslabují aféry v Brně a ve středních Čechách

Zatím poslední průzkum veřejného mínění, který ve středu zveřejnila agentura Median, sice ukazuje, že hnutí ANO si udržuje velký náskok před ostatními stranami (podle volebního modelu má ANO 29,5 procenta a druzí Piráti 12,5 procenta), ale nikdo si neodhaduje tipovat, jak by mohly dopadnout krajské volby.

Hnutí ANO zasáhlo několik afér, z nichž největší je korupční kauza v Brně. V případu manipulací se stomilionovými zakázkami figuruje jako hlavní podezřelý dřívější politik hnutí ANO Jiří Švachula. Kvůli přístupu hnutí ANO k této aféře přišlo hnutí o původního lídra kandidátky Petra Vokřála, který jako bývalý primátor Brna vyhrál s ANO komunální volby v roce 2018. Babiš se nakonec rozhodl udělat lídrem současného hejtmana za ANO Bohumila Šimka, který ale není zdaleka tak známý jako Vokřál.

"Hnutí ANO jsem vymyslel, založil, nejvíc ze všech odpracoval a všechny tyto moresy a kauzy moji práci a práci našich ministrů poškozují. Jasně jsem řekl na předsednictvu, že to musí skončit, protože nejsem ochoten platit svým politickým kapitálem za různé aféry krajských organizací," stěžoval si letos v červnu v Právu Babiš.

Dalším problémovým krajem jsou pro ANO střední Čechy, kterým vládne místopředsedkyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Hejtmanka čelila několikrát ostré kritice, ať už například kvůli tomu, že její manžel využíval služební auto kraje, nebo že podala trestní oznámení na záchranářku, která poukazovala na nedostatek ochranných prostředků. Kvůli tomuto oznámení kritizoval hejtmanku i Babiš.

"To, co předvedla paní Jermanová, byl nonsens. Nechápu, jak ji takový nesmysl mohl napadnout. Takto se věci neřeší, bylo to plácnutí do vody, které našemu hnutí vůbec neprospívá," prohlásil Babiš. Přesto Jermanová kandidátku ANO ve středních Čechách povede.

Babišovi kritici se v krajích spojili

Problémy hnutí ANO chtějí využít především opoziční strany ODS, Piráti, KDU-ČSL, STAN a TOP 09. Kromě Pirátů, kteří jdou s výjimkou Olomouckého kraje všude samostatně, se zbývající čtyři strany snažily o různé druhy předvolebních koalic. Vzniklo jich nakonec tolik jako nikdy dříve.

Ve středních Čechách kandiduje například STAN s KDU-ČSL, v Jihočeském kraji TOP 09 s KDU-ČSL, v Plzeňském kraji ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů, v Karlovarském kraji ODS s KDU-ČSL a TOP 09 se STAN, v Královéhradeckém kraji ODS a STAN, v Pardubickém kraji ODS a TOP 09, v Olomouckém kraji KDU-ČSL, TOP 09 a Strana zelených, ve Zlínském kraji STAN s podporou TOP 09, v Moravskoslezském kraji ODS a TOP 09. Variant je ale ještě podstatně více, například v Jihomoravském kraji vznikla široká koalice - TOP 09, Zelení, Moravské zemské hnutí, Idealisté.cz a Liberálně ekologická strana. 

Jak ale ukázaly už minulé krajské volby, bez ohledu na předvolební kampaň, kdy na sebe některé strany ostře útočí, nakonec po volbách vznikají velmi různorodé koalice. Není tedy výjimkou ani to, že s hnutím ANO jdou do vedení krajů strany, jejichž zástupci se jinak proti ANO a Andreji Babišovi velmi vymezují.

Kromě hnutí ANO se ve čtvrtek prezentovali se svými kandidáty do voleb také Piráti. U nich už šlo ale o druhou prezentaci, kampaň oficiálně zahájili už před několika týdny a nyní oznamovali horkou část kampaně. Předseda Pirátů Ivan Bartoš si v krajských volbách hodně věří, a to nejen proto, že podle Medianu jsou Piráti druzí za hnutím ANO. "Rádi bychom dosáhli na 100 křesel v krajských zastupitelstvech," avizuje Bartoš. V roce 2016 přitom Piráti získali jen čtyři křesla. Od té doby se ale u nich mnohé změnilo, v roce 2017 je lidé poprvé poslali do Poslanecké sněmovny a v průzkumech se v posledních měsících drží na druhém až třetím místě.

V roce 2016 hnutí ANO dominovalo

Před čtyřmi lety se Babišovi podařilo přepsat politickou mapu krajů. Hnutí ANO totiž zvítězilo v devíti krajích - Středočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském. 

Sociální demokraté sice zažili ústup ze svých pozic, ale ten nebyl tak výrazný, jako bude patrně letos. "Je jasné, že se nám nepodaří získat tolik procent jako před čtyřmi lety," přiznává předseda strany Jan Hamáček.

V roce 2016 ČSSD vyhrála jen v Kraji Vysočina, kde opakovaně vítězí Jiří Běhounek, a v Jihočeském kraji, kde uspěl tehdy ještě člen ČSSD Jiří Zimola. Naopak sociální demokraté prohráli v krajích, které jim předtím dlouho patřily - v Jihomoravském kraji neuspěl tehdejší hejtman a lídr Michal Hašek a v Moravskoslezském kraji hejtman a lídr Miroslav Novák. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy