Co s nevinnými zpravodajci? Kovanda by mohl zpět k armádě

Mikuláš Klang Jan Gazdík Marek Pokorný Mikuláš Klang, Jan Gazdík, Marek Pokorný
29. 5. 2015 19:30
Pokud by trojici bývalých vojenských zpravodajců osvobodil i odvolací soud, mohli by po soudu žádat až miliony korun na odškodném.
Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník po zproštění viny.
Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník po zproštění viny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Zprošťující rozsudek v kauze Jany Nečasové-Nagyové a trojice bývalých vojenských zpravodajců logicky vybízí k nerudovské otázce "kam s ním?". Dva generálové a jeden vysoký důstojník totiž kvůli kauze skončili ve svých funkcích a v případě, že by páteční verdikt zopakoval i městský soud, musela by armáda přinejmenším řešit případný návrat Milana Kovandy.

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství, by se mohl vrátit na některý z významných armádních postů. Je totiž stále generálem v aktivní službě - byť kvůli obvinění pobírá jen polovinu platu ze zhruba stotisícové částky. V případě zproštění viny bude muset ministerstvo obrany doplatit Kovandovi peníze, o něž mu krátilo plat za bezmála dva roky táhnoucího se vyšetřování.

Navíc by mu muselo ze zákona nabídnout i funkci odpovídající jeho vzdělání a velitelské praxi. Post ředitele Vojenského zpravodajství však mezitím vláda - na návrh ministra obrany - obsadila Janem Berounem.

Nepředbíhejme, říká ministerstvo i Kovanda

"Jde o logické úvahy, ale pro nás se v tuto chvíli nic nemění. Alespoň do pravomocného rozsudku," konstatuje ředitel tiskového odboru ministerstva obrany Jan Pejšek. Kovanda se podle něj těší v armádě (z dob jeho působení v čele speciálních sil) stále velké autoritě. "Mezi vojáky má pověst odvážného vojáka a špičkového profesionála," dodává.

Jiný ministerský zdroj říká, že pro Kovandu by se v armádě místo určitě našlo. Nemusí s ním být ale spokojen a nabízený post odmítne. V tom případě by nejspíš odešel i se všemi výsluhami včetně vojenského důchodu do civilu.

Věci, které považujeme za nemravné a nepřípustné, se prostě možná nedají kvalifikovat jako trestný čin, říká o zproštění viny Nečasové šéfkomentátor HN Šídlo. Soudkyni prý přesvědčily nové důkazy.
15:07
Věci, které považujeme za nemravné a nepřípustné, se prostě možná nedají kvalifikovat jako trestný čin, říká o zproštění viny Nečasové šéfkomentátor HN Šídlo. Soudkyni prý přesvědčily nové důkazy. | Video: Daniela Drtinová

Sám Kovanda nechce o možném návratu do armády zatím ani spekulovat. "Já už rok a půl žádnou budoucnost nemám. Už rok a půl bojuji s touto věcí, kterou soud teď nějak vyřešil. A vím, že to ještě není konec," prohlásil bezprostředně po pátečním zprošťujícím verdiktu. V podobném duchu reagoval i na otázku týkající se případného odškodného.

Otazník visí i nad tím, co se zbývajícími dvěma bývalými vysoko postavenými příslušníky Vojenského zpravodajství. Kovandův předchůdce v čele tajné služby Ondrej Páleník z rozvědky odešel do vedení Správy státních hmotných rezerv.

Po svém zatčení v červnu 2013 si vzal neplacené volno, po necelém tři čtvrtě roce ho vláda z funkce ředitele odvolala. Posléze Páleník dostal výpověď z organizačních důvodů a ve společnosti skončil v půlce roku 2014. Dotaz, zda by úřad Páleníkovi v případě pravomocného osvobození musel vyplatit nějaké peníze, mluvčí Jakub Linka nechtěl vůbec komentovat. Páleník by ovšem nemusel odškodné požadovat po instituci, ale přímo po státu.

Pohůnek: Zpravodajec už být nemůžu

Třetí obžalovaný zpravodajec, plukovník Jan Pohůnek, který podle obžaloby zařizoval sledování osob, jež si "objednala" Nečasová u jeho nadřízených, skončil u rozvědky po téměř třiceti letech právě kvůli kauze údajného zneužití tajné služby.

Přestože se mu v pátek trochu ulevilo, v jeho případě prý není šance, že by se ke svému někdejšímu povolání vrátil.

"Jestli chci, nebo nechci, to je trochu podružná otázka. Vzhledem k mé medializaci, díky níž mě zná celý národ, tak už těžko můžu dělat něco pro zpravodajskou službu," konstatoval suše Pohůnek, který dlouho nemohl najít práci. Aktuálně prý zaměstnání má, jestli to je v bezpečnostní sféře, nechtěl prozradit.

Pokud odejde i od odvolacího soudu nevinný, je připraven o odškodné žádat. Stíhání mu totiž podle jeho slov převrátilo život vzhůru nohama.

"Trvá to už dva roky, trpí tím rodina, trpí tím moji známí a v podstatě tím trpí i moji bývalí kolegové, kteří také byli nařčeni z nějaké nedůvěryhodnosti. To jsou lidi, kteří se nemůžou na veřejnosti bránit proti tomu, že je státní zástupce označí za nedůvěryhodné. Což je podle mě z jeho strany skutečně podlé," vysvětlil Pohůnek důvody, proč by usiloval i o finanční satisfakci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy