Co s nevinnými zpravodajci? Kovanda by mohl zpět k armádě

Mikuláš Klang Jan Gazdík Marek Pokorný Mikuláš Klang, Jan Gazdík, Marek Pokorný
29. 5. 2015 19:30
Pokud by trojici bývalých vojenských zpravodajců osvobodil i odvolací soud, mohli by po soudu žádat až miliony korun na odškodném.
Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník po zproštění viny.
Jan Pohůnek, Milan Kovanda a Ondrej Páleník po zproštění viny. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Zprošťující rozsudek v kauze Jany Nečasové-Nagyové a trojice bývalých vojenských zpravodajců logicky vybízí k nerudovské otázce "kam s ním?". Dva generálové a jeden vysoký důstojník totiž kvůli kauze skončili ve svých funkcích a v případě, že by páteční verdikt zopakoval i městský soud, musela by armáda přinejmenším řešit případný návrat Milana Kovandy.

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství, by se mohl vrátit na některý z významných armádních postů. Je totiž stále generálem v aktivní službě - byť kvůli obvinění pobírá jen polovinu platu ze zhruba stotisícové částky. V případě zproštění viny bude muset ministerstvo obrany doplatit Kovandovi peníze, o něž mu krátilo plat za bezmála dva roky táhnoucího se vyšetřování.

Navíc by mu muselo ze zákona nabídnout i funkci odpovídající jeho vzdělání a velitelské praxi. Post ředitele Vojenského zpravodajství však mezitím vláda - na návrh ministra obrany - obsadila Janem Berounem.

Nepředbíhejme, říká ministerstvo i Kovanda

"Jde o logické úvahy, ale pro nás se v tuto chvíli nic nemění. Alespoň do pravomocného rozsudku," konstatuje ředitel tiskového odboru ministerstva obrany Jan Pejšek. Kovanda se podle něj těší v armádě (z dob jeho působení v čele speciálních sil) stále velké autoritě. "Mezi vojáky má pověst odvážného vojáka a špičkového profesionála," dodává.

Jiný ministerský zdroj říká, že pro Kovandu by se v armádě místo určitě našlo. Nemusí s ním být ale spokojen a nabízený post odmítne. V tom případě by nejspíš odešel i se všemi výsluhami včetně vojenského důchodu do civilu.

Věci, které považujeme za nemravné a nepřípustné, se prostě možná nedají kvalifikovat jako trestný čin, říká o zproštění viny Nečasové šéfkomentátor HN Šídlo. Soudkyni prý přesvědčily nové důkazy.
15:07
Věci, které považujeme za nemravné a nepřípustné, se prostě možná nedají kvalifikovat jako trestný čin, říká o zproštění viny Nečasové šéfkomentátor HN Šídlo. Soudkyni prý přesvědčily nové důkazy. | Video: Daniela Drtinová

Sám Kovanda nechce o možném návratu do armády zatím ani spekulovat. "Já už rok a půl žádnou budoucnost nemám. Už rok a půl bojuji s touto věcí, kterou soud teď nějak vyřešil. A vím, že to ještě není konec," prohlásil bezprostředně po pátečním zprošťujícím verdiktu. V podobném duchu reagoval i na otázku týkající se případného odškodného.

Otazník visí i nad tím, co se zbývajícími dvěma bývalými vysoko postavenými příslušníky Vojenského zpravodajství. Kovandův předchůdce v čele tajné služby Ondrej Páleník z rozvědky odešel do vedení Správy státních hmotných rezerv.

Po svém zatčení v červnu 2013 si vzal neplacené volno, po necelém tři čtvrtě roce ho vláda z funkce ředitele odvolala. Posléze Páleník dostal výpověď z organizačních důvodů a ve společnosti skončil v půlce roku 2014. Dotaz, zda by úřad Páleníkovi v případě pravomocného osvobození musel vyplatit nějaké peníze, mluvčí Jakub Linka nechtěl vůbec komentovat. Páleník by ovšem nemusel odškodné požadovat po instituci, ale přímo po státu.

Pohůnek: Zpravodajec už být nemůžu

Třetí obžalovaný zpravodajec, plukovník Jan Pohůnek, který podle obžaloby zařizoval sledování osob, jež si "objednala" Nečasová u jeho nadřízených, skončil u rozvědky po téměř třiceti letech právě kvůli kauze údajného zneužití tajné služby.

Přestože se mu v pátek trochu ulevilo, v jeho případě prý není šance, že by se ke svému někdejšímu povolání vrátil.

"Jestli chci, nebo nechci, to je trochu podružná otázka. Vzhledem k mé medializaci, díky níž mě zná celý národ, tak už těžko můžu dělat něco pro zpravodajskou službu," konstatoval suše Pohůnek, který dlouho nemohl najít práci. Aktuálně prý zaměstnání má, jestli to je v bezpečnostní sféře, nechtěl prozradit.

Pokud odejde i od odvolacího soudu nevinný, je připraven o odškodné žádat. Stíhání mu totiž podle jeho slov převrátilo život vzhůru nohama.

"Trvá to už dva roky, trpí tím rodina, trpí tím moji známí a v podstatě tím trpí i moji bývalí kolegové, kteří také byli nařčeni z nějaké nedůvěryhodnosti. To jsou lidi, kteří se nemůžou na veřejnosti bránit proti tomu, že je státní zástupce označí za nedůvěryhodné. Což je podle mě z jeho strany skutečně podlé," vysvětlil Pohůnek důvody, proč by usiloval i o finanční satisfakci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy