Zdejší politici na mladé kašlou, vůbec je neumějí oslovit, zaznělo na debatě o směřování Česka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
Aktualizováno 4. 10. 2017 8:30
V Knihovně Václava Havla proběhla první ze tří besed s jednotným názvem "Kam kráčíš Česko". Na úvodním večeru to nejvíce "schytaly" politické strany, které podle diskutujících rezignovaly mimo jiné na oslovení mladých voličů. Stejně tak účastníci besedy kritizovali politiky za to, že nedokázali v kampani pojmenovat klíčové problémy České republiky ve chvíli, kdy se ocitla v bodě zlomu - část země chce na Západ, část spíše na Východ. Debatu spolupořádal týdeník Respekt a Aspen Institute CE.
Michael Žantovský moderoval první z debat "Kam kráčíš Česko".
Michael Žantovský moderoval první z debat "Kam kráčíš Česko". | Foto: Matěj Stránský

Praha - Být v zaplněném sále Knihovny Václava Havla v úterý večer nějaký politik, možná by debata s tématem "Kam kráčíš Česko" měla jinou podobu. Politici ale chyběli, a tak to pořádně "schytali" - bez rozdílu politické příslušnosti.

Moderátor a ředitel knihovny Michael Žantovský si pozval sociologa, politoložku a novináře v rámci série tří debat, které pořádá knihovna ve spolupráci s týdeníkem Respekt a Aspen Institute CE. Všichni čtyři kritizovali českou politickou scénu za to, jak přistupuje k předvolební kampani a jak nedokáže oslovit mladé voliče.

"Politické strany sice říkají, že cílí na mladé voliče, ale není to pravda. Ve skutečnosti vědí, že je mladí nespasí, a tak cílí na starší generaci," řekl sociolog Jan Hartl s tím, že oslovení mladých by nyní přitom bylo důležitější než kdykoliv dříve.

"Česká společnost ve svém směřování od Východu na Západ ustrnula někde na půl cesty, a už delší dobu přešlapuje na místě. Je přitom velmi varovné, že více než třetina společnosti si myslí, že bychom mezi Východem a Západem mohli lavírovat," stěžoval si Hartl.

Politici podle sociologa paradoxně nedokázali na tento "bod zlomu" v kampani reagovat.

Kam kráčíš, Česko

Kam kráčíš Česko, Česko - pojďme volit! Aspen Institute CE, Respekt, Knihovna Václava Havla, 2017

Sérii debat Kam kráčíš, Česko završí dvoudenní konference 2017 Aspen Annual Conference, která proběhne 29.-30. listopadu v Anežském klášteře ve spolupráci s Hospodářskými novinami.

"Kdybychom se podívali, jaké je klíčové téma těchto voleb, zjistíme, že politický život i předvolební kampaň se věcně vyprázdnily," podotkl.

Redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra demonstroval nezájem stran o mladé na příkladu lídra sociální demokracie v Praze Petra Dolínka. "Je to poměrně mladý politik, a jaké je jeho hlavní heslo pro volby? Důstojné stáří. Nevím, jak chce tímto způsobem oslovit mladé," uvedl Kundra. "Strany vesměs na mladé kašlou," dodal.

Jedinými, kdo se dočkali ocenění, byli piráti, kteří se podle některých diskutujících snaží mladé přece jen oslovovat. Z jednotlivců zaznělo v pochvalném tónu jméno studenta Dominika Feriho, který kandiduje za TOP 09 v Praze a už dlouhou dobu se snaží mladé voliče vybízet k většímu zájmu o veřejné dění. 

Sobotka byl na rozdíl od Babiše nenápadný

Jediná žena v diskusi, politoložka Alžběta Králová, mužům neoponovala, podle ní špičky stran podceňují politický marketing a často volají odborníky na pomoc, když už je pozdě. Z tohoto pohledu ocenila šéfa ANO Andreje Babiše, kterého srovnávala s premiérem a donedávna šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. 

"Byla jsem na dračích lodích ve Znojmě, kam přijel Bohuslav Sobotka i Andrej Babiš. Pan Sobotka byl skoro neviditelný a jen tak procházel, pan Babiš podepisoval knihy, bavil se s lidmi, fotil se s nimi a nakonec i pádloval na lodi," popisovala Králová a vzpomínala na svou práci v kampani v USA. "Tam jsem slyšela, že když je člověk nerozhodnutý, koho volit, tak když mu podáte ruku, tak máte skoro jistý jeho hlas. A přesně to dělá Andrej Babiš a teď to hodně přebírá lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, který napodobuje lidovost Andreje Babiše," dodala.   

V Knihovně Václava Havla proběhla první ze tří besed s jednotným názvem "Kam kráčíš Česko".
V Knihovně Václava Havla proběhla první ze tří besed s jednotným názvem "Kam kráčíš Česko". | Foto: Matěj Stránský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy