Kalousek žaluje kvůli ČSOB Zemanovu vládu

Domácí Domácí
30. 12. 2010 17:26
Na vině je podle ministra financí i někdejší guvernér ČNB Tošovský.
Ministr financí Kalousek s výsledkem arbitráže hrubě nesouhlasí
Ministr financí Kalousek s výsledkem arbitráže hrubě nesouhlasí | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek není ochoten jen tak se smířit s faktem, že stát ve středu prohrál arbitráž s ČSOB týkající se záruk za 33 miliard korun. Ty byly v roce 2000 poskytnuty při převzetí krachující banky IPB.

Kalousek se proto rozhodl podat žalobu na všechny členy tehdejší sociálnědemokratické vlády premiéra Miloše Zemana. Jedinou výjimkou je podle něj ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, který hlasoval proti rozhodnutí Zemanova kabinetu.

Zažalovat se šéf rezortu financí rozhodl také někdejšího guvernéra České národní banky Josefa Tošovského a správce konkurzní podstaty Petra Staňka.

Na základě prohrané arbitráže má český stát ČSOB zaplatit 1,6 miliardy korun, což je výše pohledávky, jež IPB měla u společnosti J.Ring. Uhradí také náklady arbitráže, kterou řešil Rozhodší soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži.

"Vydal jsem pokyn k proplacení částky 1,7 miliardy Kč plus úroky, protože rozhodnutí nás zavazuje zaplatit do 15 dnů," sdělil tisku Kalousek.

Zeman na ohlášenou žalobu zareagoval s tím, že se ze strany ministra financí jedná o "klukovinu", neboť svaluje na druhé odpovědnost za událost, jež se odehrála před deseti lety.

Zaplacená částka se podle Kalouska odrazí v letošním deficitu rozpočtu, který nicméně hodlá udržet pod hladinou 163 miliard.

Ministerstvo financí zažalovalo ČSOB z toho důvodu, že krachující IPB měla v době prodeje údajně podstatně větší hodnotu, než se předtím uvádělo a chtělo proto tuto sumu dostat zpět.

Generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek vyjádřil s výsledkem arbitráže spokojenost.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy