Kalousek vyhrožoval šéfredaktorům. Prý jen fabuloval

Domácí Domácí
10. 3. 2011 21:37
Miroslav Kalousek tvrdí, že napálil šéfredaktory českých tištěných médií
Miroslav Kalousek (TOP 09)
Miroslav Kalousek (TOP 09) | Foto: Reuters

Praha - Žádná tajná nahrávka jednání šéfredaktorů českých deníků neexistuje, byla to pouze mystifikace. V ranním prohlášení to tvrdí ministr financí Miroslav Kalousek:

"Disponoval jsem pouze kusými a neověřenými informacemi, že šéfredaktoři řady českých deníků se scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě, zejména pak proti sjednocování sazeb DPH, které by výrazně ovlivnilo zisk jejich vydavatelů. Abych si tuto informaci ověřil, dovolil jsem si v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MF Dnes Čásenskému," píše v prohlášení ministr financí.

Celé prohlášení Miroslava Kalouska si můžete přečíst zde.

"To, že šéfredaktoři MF Dnes a LN v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával," dodal.

Je prý ale nakonec rád, že novináři telefonát zveřejnili. "Veřejnost by měla vědět, že veřejná diskuze o penzijní reformě je zásadním způsobem ovlivněna ekonomickými zájmy vydavatelů novin," napsal ministr.

Divím se, že mi věřili

Své jednání šéf státní pokladny obhajoval i večer v pořadu Hyde Park na ČT24. Prý ho šokovalo, že mu jeho mystifikaci mohl někdo uvěřit. A dodal, že se díky ní dozvěděl spoustu zajímavých věcí. O co konkrétně šlo, ale odmítl sdělit.

Podle vlastních slov prý ani na chvíli nezvažoval, že by rezignoval na svoji funkci. Naopak prý jednal v zájmu občanů.

"Jednoznačně jde o to znedůvěryhodnit tisk a debatu, která se o penzijní reformě a zvyšování DPH bude odehrávat na stránkách novin," reagoval šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek. Podle něj je taková snaha stejně závažná, jako kdyby nahrávku skutečně měl.

Tajné nahrávání

Ještě ve středu večer vše vypadalo jinak. MF Dnes zveřejnila zprávu, že Kalousek telefonoval šéfredaktorovi listu, aby mu oznámil: Mám tajně pořízenou nahrávku z porady šéfredaktorů českých deníků a týdeníků o tom, jak plánované zvýšení DPH dopadne na tištěná média.

A podle šéfredaktora listu Roberta Čásenského tvrdil, že chce video zveřejnit v České televizi.

Šéfredaktory skutečnost, že je při jednání někdo tajně nahrával, šokovala. "Pokud je to celé pravda, je to zcela nepřijatelná praktika policejního státu. A pokud je to vtip, tak špatný," komentoval událost šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šabata.

MF Dnes se chtěla obrátit na policii, aby vyšetřila, zda byly v redakci nasazeny štěnice či videokamery. "Technickou kontrolu jsme ještě nepodnikli, teprve ty okolnosti zjišťujeme," řekl Balšínek.

Kalousek ještě ve středu večer v rozhovoru pro Aktuálně.cz existenci nahrávky nepopřel. Jen ji odmítl zveřejnit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy