Kalousek šokoval šéfredaktory: Mám vás na tajném videu

Domácí Domácí
10. 3. 2011 8:25
Šéfredaktoři novin a časopisů se radili o zvýšení DPH, někdo je měl potají nahrávat
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Ludvík Hradilek

* Na schůzce byli všichni šéfredaktoři tištěných deníků s výjimkou Porybného z Práva * Aktuálně.cz se podařilo získat autentickou reakci ministra Kalouska * Aktualizace: ve spodní části textu doplněno, s jakým obsahem vyšla čtvrteční MfD

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek zavolal ve středu vpodvečer do Mladé fronty Dnes, aby šéfredaktorovi listu oznámil: Mám tajně pořízenou nahrávku z porady šéfredaktorů českých deníků a týdeníků o tom, jak plánované zvýšení DPH dopadne na tištěná média.

Schůzka se skutečně konala v úterý v redakci MF Dnes v Praze na Smíchově.

Vedoucí redakcí všech vydavatelství závislých na příjmech z tištěné inzerce na ní sestavovali společné prohlášení a dopis pro členy vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny, kterým hodlají lobbovat za nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy.

Zástupci vydavatelství Mafra, jemuž patří kromě MF Dnes i Lidové noviny, tvrdí, že ministr Kalousek šéfredaktorovi Čásenskému pohrozil, že tajně pořízený záznam porady zveřejní ve čtvrtek v pořadu České televize Hyde Park.

Ministr financí takovou hrozbu v nočním rozhovoru pro Aktuálně.cz popřel (přepis interview najdete na konci tohoto textu - pozn.red).

Kdo byl na schůzce šéfů tisku

Robert Čásenský, šéfredaktor, Mf Dnes (Mafra)

Dalibor Balšínek, šéfredaktor, Lidové noviny (Mafra)

Petr Šabata, šéfredaktor, Hospodářské noviny (Economia)

Erik Tabery, šéfredaktor, časopis Respekt (Economia)

Vladimír Mužík, šéfredaktor, Blesk (Ringier)

František Nachtigall, šéfredaktor, časopis Týden

Robert Dengler, zástupce šéfredaktora, Právo

K protestnímu dopisu se připojili i další šéfredaktoři tištěných titulů, jako jsou Deník, Ekonom či deník Sport.

Událost vyvolala v českých vydavatelských kruzích značný rozruch, šéfredaktoři tištěných deníků se do středeční noci horečně radili o dalším postupu. Na hlavní otázku "Existuje tajný videozáznam interní porady novinářů, a pokud ano, kdo ho pořídil a kdo si ho objednal?" neuměl v hodinách po oznámení nikdo odpovědět.

Miroslav Kalousek tvrdí, že si údajný tajný záznam neobjednal, ale dostal se k němu náhodně. Účastníci z řad vydavatelů zase Aktuálně.cz ve středu večer řekli, že nepředpokládají, že by nahrávku pořídil a vynesl některý z hostů setkání.

Telefonát premiérovi i na Hrad

"Šokovalo nás to, samozřejmě. Neumíme si to vysvětlit," reagoval šéfredaktor LN Dalibor Balšínek. "Volal jsem hned premiérovi, abych za nás protestoval. A také na Hrad," uvedl.

Podle šéfredaktora MF Dnes Roberta Čásenského se vydavatel deníku s žádostí o vyšetření vzniku nahrávky obrátí na policii: "Jsem v naprostém šoku, nikdy v životě jsem neslyšel o tom, že by byly štěnice či videokamery nasazeny přímo v redakci novin," řekl Čásenský.

Ve skutečnosti však ve středu v noci Mafra ještě nevěděla, zda a jak se měl odposlech v místnosti odehrát. "Technickou kontrolu jsme ještě nepodnikli, teprve ty okolnosti zjišťujeme," řekl Balšínek.

"Pokud je to celé pravda, je to zcela nepřijatelná praktika policejního státu. A pokud je to vtip, tak špatný," komentoval událost šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šabata.

Miroslav Kalousek nepopřel, že do redakce kvůli údajné nahrávce volal: "Dostala se ke mně velmi zvláštní cestou. Ten obsah se mi zdál podivný. Informoval jsem tedy pana Čásenského, že ji mám a že uvažuji, že ji zveřejním," popsal v noci pro Aktuálně.cz.

Hra o stamiliony

Podle informací ze zákulisí se verbální "boj" mezi zástupci historických tištěných médií a ministrem financí v posledních týdnech vyostřil právě kvůli tématu daní.

Tištěná vydavatelství totiž v novém roce zápolí už s bariérou ceny papíru, která meziročně poskočila o 20 procent.>

Neoficiální výpočty odhadují, že vyšší DPH by tak na tištěné deníky a časopisy dopadla velmi silně a bez mnohaprocentního zvýšení prodejní ceny by nemohly dál existovat.

Jeden ze zástupců vydavatelů pro Aktuálně.cz odhadl, že pro Mladou frontu Dnes by změna daní znamenala nový náklad 70 milionů korun, pro bulvární Blesk 100 milionů (a celé vydavatelství Ringier až 160 milionů). Menší tituly typu Hospodářských novin nebo Lidových novin, které by změna DPH zatížila dalšími 20 miliony korun, by bez dramatického navýšení cen dokázaly jen těžko přežít.

Podle zpráv ze zákulisí ministr Kalousek noviny, které o reformním plánu penzí a daní píší kriticky, obvinil z "tajného komplotu vydavatelů a hradní politiky kolem Václava Klause". Prezident totiž v posledních dnech rovněž vystupňoval veřejnou kritiku kabinetu Petra Nečase.

Ve čtvrtek, tedy v den, kdy koalici čeká další klíčová debata o reformě, vyšla tištěná MfD na titulní straně s hlavním textem "Už 100 000 lidí zachraňuje knihy" (v textu je popsáno, že "záchrana" knih změnou daně by zachránila i vydavatele tisku - pozn.red). A zpravodajský sešit téhož listu pak uzavíral dlouhý kritický komentář Václava Klause o reformě "Proč nahradit stejné (skoro) stejným?", k němuž jako ilustrace posloužila společná prolínací karikatura Kalouska a Nečase.

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem, středa 22:30

Aktuálně.cz: Pane ministře, můžete vysvětlit, proč jste ve středu volal šéfredaktorovi MF Dnes kvůli údajné skryté nahrávce?

Miroslav Kalousek: Nebudu to komentovat.

Poskytnete nám tu nahrávku?

Ne

Můžete alespoň popsat, jak se to odehrálo?

Dnes odpoledne jsem dostal nahrávku.

Jak jste ji dostal?

Dostala se ke mně velmi zvláštní cestou, jakou, neřeknu. Ten obsah se mi zdál podivný. Informoval jsem tedy pana Čásenského, že ji mám a že uvažuju, že ji zveřejním.

Šéfredaktoři váš telefonát vnímají jako vydirání...

To si snad dělají srandu, já jsem pana Čásenského čistě informoval.

Co přesně na té nahrávce je?

Obsah vám nepopíšu.

Jaký je zdroj té nahrávky?

Já jsem to nenahrával. Jsem taky v šoku, že něco takového existuje.

A zveřejníte ji tedy ve čtvrtek v České televizi?

Ať si to zveřejní sami, mě to nezajímá.

Počkejte, měl jste prý volat šéfredaktorovi...

...mě to nezajímá, tak to holt nezveřejním.

Mluvil jste o té věci s premiérem Petrem Nečasem?

Mě to nezajímá. Už k tomu nebudu nic říkat. Dobrou noc.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy