Kalousek: Pokud piráti zvolí Vondráčka, podpoří projekt Babiš-Zeman. Už nebudou skutečná opozice

Radek Dragoun Radek Dragoun
15. 11. 2017 14:30
ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN ve středu založily uskupení Demokratický blok. Strany se dohodly na jednotném postupu na ustavující a následných schůzích sněmovny. O žádnou dlouhodobou spolupráci však nejde. "V tuhle chvíli ale za tím prosím nehledejte nic jiného než blok, který chce férově ustavit Poslaneckou sněmovnu a současně vysvětlit veřejnosti, kdo podporuje projekt Babiš-Zeman," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek | Foto: Libor Fojtík

Na tiskové konferenci, na které jste představili společně s ODS, KDU-ČSL a STAN Demokratický blok, zaznělo, že toto uskupení vzniklo hlavně pro ustavující schůzi Poslanecké sněmovny…

Ne hlavně, výlučně.

Dobře, ale dokážete si představit, že by tato spolupráce mohla mít dlouhodobý charakter?

Já jsem loni v listopadu vyzval k nějakému jednotnému bloku a všechny strany to odmítly. Respektuji to, i když to pokládám za promarněnou šanci. Já nebudu kandidovat na předsedu TOP 09, takže už by to nebylo v mé režii. To, že jsem vždycky vzhledem k situaci vyzýval k tomu, abychom se spojili k silnějším tématům, než je jenom ustavení Poslanecké sněmovny, je pravda.

V tuhle chvíli za tím ale nehledejte nic jiného než blok, který chce férově ustavit Poslaneckou sněmovnu a současně vysvětlit veřejnosti, kdo podporuje projekt Babiš-Zeman, dlouhodobou vládu bez důvěry a bez kontroly Poslanecké sněmovny. Ty, kteří budou volit Radka Vondráčka, a ty, kteří jsou skutečná opozice. Nic jiného se dnes nestalo a nic jiného za tím nehledejte.  

Blok je otevřený i pro další strany. Piráti řekli, že nemohou být jeho součástí kvůli tomu, že podpoří Radka Vondráčka na postu předsedy sněmovny. Skutečně spolupráce selhala jenom na tomto bodě?

Tak samozřejmě. Znovu opakuji, nárok na předsedu Poslanecké sněmovny nikdy v minulosti neměl vítěz voleb. Nárok na něj měla vždycky vládní většina. Když se podíváme do minulosti, tak třikrát to byl reprezentant vítězné strany a čtyřikrát reprezentant strany, která volby nevyhrála. Vládní většina, která se rozhodla držet vládu u moci, se vždycky dohodla na tom, kdo to bude.

A volba předsedy v tuto chvíli, kdy všichni křičí, že jsou opozice, a ne každý to myslí vážně, je ideální příležitost pro to, aby veřejnost poznala, kdo podporuje projekt pánů Zemana a Babiše. Kdo takový projekt podporuje, bude volit Radka Vondráčka. Ten, kdo takový projekt nepodporuje, ho volit nebude. Z tohoto hlediska velmi oceňuji krok pana předsedy Fialy, který se rozhodl nekandidovat (na post předsedy sněmovny - pozn. red.) právě proto, aby se na volbě Radka Vondráčka ukázalo, kdo podporuje vládnutí Andreje Babiše bez důvěry a kdo ho nepodporuje.

A není škoda, že to s piráty ztroskotalo na tomto bodě, když to vypadá, že i bez nich by volba Radka Vondráčka díky hlasům SPD a KSČM prošla?

My samozřejmě velmi stojíme o to, aby se piráti přidali k našemu bloku. Ale volba předsedy je naprosto zásadní. Všechno ostatní je o prioritu níže. Andreji Babišovi také nezáleží na ničem jiném než na volbě předsedy z jeho strany. Ten, kdo bude volit předsedu sněmovny za ANO, ten podporuje vládnutí Andreje Babiše bez důvěry a bez kontroly. To je prostě naprosto nemilosrdná rovnice.

Samozřejmě pokud se takto piráti rozhodnou a připojí se k vládní většině, je možné s nimi v parciálních otázkách hledat dohodu, ale už nikdy nebudou skutečná opozice. Už to bude vždycky opozice jenom naoko. Pokud budou volit Radka Vondráčka, tak budou ve skutečnosti podporovat vládu Andreje Babiše.

Vy dnes jdete také za panem prezidentem, je to tak?

Zajisté, už se na to hrozně těším.

Nemáte spolu úplně nejlepší vztahy, často se kritizujete. Co od toho očekáváte, nemůže se schůzka vyhrotit?

Ne, my se známe 27 let. Myslím, že se navzájem nemůžeme překvapit. My jdeme pana prezidenta informovat o našich postojích a zejména se ho chceme zeptat, proč upustil od své vlastní důsledně uplatňované praxe, že od vítěze voleb nechce 101 a více podpisů. Naprosto důsledně to chtěl po panu Sobotkovi, naprosto důsledně to chtěl po paní Němcové a najednou to nechce po Andreji Babišovi. Tady byla nějaká dlouhodobá praxe uplatňovaná bývalými prezidenty, pan prezident ji sám důsledně uplatňoval také a najednou se rozhodl ji neuplatnit. Mě by hrozně zajímala jeho odpověď na to, proč v tomto případě se rozhodl praxi neuplatnit.

 

Právě se děje

Další zprávy