Kalousek pochybuje o efektivitě dostavby Temelína

ČTK ČTK
24. 5. 2013 6:59
Původně byl podle něj Temelín vypočítán na daleko vyšší ceny elektřiny, než jsou teď
ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025.
ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. | Foto: Reuters

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si není jistý tím, že investice do dostavby Temelína by teď byla efektivní.

Původně byl podle něj Temelín vypočítán na daleko vyšší ceny elektřiny, než jsou teď, a budoucnost těchto cen je velmi nejistá.

Ministr to řekl v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny (HN). Uvedl také, že druhým kritériem pro rozhodování je cena dostavby a že nabídky "obou uchazečů nás svou výší velmi nepříjemně překvapily".

Premiér Petr Nečas ve čtvrtek řekl, že si kvůli odstavení uhelných elektráren neumí představit situaci pro průmysl po roce 2025, pokud by dva nové bloky v jihočeské elektrárně Temelín spuštěny nebyly.

"Do roku 2020 bude muset dojít k odstavení uhelných elektráren s celkovým výkonem 1800 megawattů. Je jasné, že v období po roce 2025 budou muset být spuštěny některé další dodatečné kapacity," prohlásil předseda vlády.

Kalousek v HN uvedl, že dostavba Temelína by jistě byla prorůstovým opatřením, ale jako ministr financí, který vykonává akcionářská práva v ČEZ, musí také vážit efektivitu investice.

"Nemám právo říct, že odložíme Temelín. Mám právo říct, že z hlediska efektivity investice si nyní nejsem jistý," řekl.

Ministr financí Miroslav Kalousek si teď není jistý tím, že investice do dostavby Temelína by byla efektivní.
Ministr financí Miroslav Kalousek si teď není jistý tím, že investice do dostavby Temelína by byla efektivní. | Foto: Vojtěch Marek

Až budou hotové příslušné analýzy, vládu s nimi seznámí. "A pak je otázka, jestli se vláda rozhodne na základě efektivity, nebo na základě energetické bezpečnosti státu," dodal.

O dostavbu Temelína se ucházejí americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR.1200. ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim, stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025.

Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů.

Výběrového řízení se účastnila také francouzská společnost Areva, ČEZ ji však loni v říjnu z tendru vyloučil s poukazem na závažná pochybení. Areva jakékoli chyby odmítá a snaží se do tendru vrátit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy