Kalousek: Zákon o biopalivech je nemravná podpora Babiše

Domácí Kateřina Surmanová, Domácí
8. 4. 2015 20:15
Na novelu o prodloužení daňové úlevy pro biopaliva máme plivnout a smést ji, řekl ve sněmovně Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek.
Miroslav Kalousek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Středa byla v Poslanecké sněmovně dnem debat o střetu zájmů Andreje Babiše. Poslanci byznysu ministra financí věnovali v kuloárech celé dopoledne, navečer se debata přesunula na plénum. První projednávání novely, která prodlouží daňové úlevy pro biopaliva o dalších pět let, vyvolalo ve sněmovně velké emoce.

"Je nemravné, abychom se tím návrhem vůbec zabývali. Máme na něj plivnout a smést ho,“ apeloval na sněmovnu nejsilnější hlas opozice, Miroslav Kalousek (TOP 09).

Předseda ODS Petr Fiala na adresu Babiše řekl, že jde o zneužití politického postavení pro vlastní ekonomické zájmy. Vyzval poslance ANO, aby si uvědomili střet zájmů a zdrželi se hlasování o zákonu.

Babišova firma Preol je jediným českým dodavatelem biopaliva pro největšího tuzemského distributora pohonných hmot, státní firmu ČEPRO. Proto se předložení novely ujalo ministerstvo zemědělství. Hlavní výhody z daňových úlev půjdou za distributory pohonných hmot, ale i výrobci z nich ukrojí desítky milionů korun.

"Vznikla celkem žertovná diskuse, komu je tato podpora adresována, jestli zákazníkům, producentům či distributorům. Je zcela lhostejné, kde na té lince k zákazníkovi je nárok na vratku. Úleva je za účelem podpory odbytu, a to je podpora produkce. Je to návrh zákona o dvojité veřejné podpoře skupině Agrofert – nejen jí, ale jí dominantně," shrnul Kalousek opoziční výtky.

Druhou podporou, kterou Kalousek zmínil, je, že se má změnit i způsob, jak budou distributoři plnit povinnou kvótu biopaliv. Teď si ji mohou splnit tím, že na trh pošlou část čistého biopaliva a do zbytku benzinu nebo nafty nepřimíchají nic.

"Před dvěma týdny jsme během videokonference s Komisí zjistili, že takto už povinnou kvótu naplňovat nemáme. Unie chce, aby se biosložka objevila v každém prodaném litru paliva," vysvětlil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). To bude v praxi znamenat, že distributoři budou potřebovat víc biopaliv na přimíchávání.

"Pan Kalousek prosadil biopaliva v roce 2009. On to tady prosadil a teď říká něco úplně jiného," reagoval v ČT Babiš.

Jurečka a předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek zase Kalouskovi obratem vmetli, že ještě před šesti lety chtěl při původním zvýhodnění biopaliv "bojovat s klimatickými podmínkami do posledního muže, poslední kapky krve a posledního krejcaru."

V rozpravě Babiš nevystoupil. České televizi ve středu řekl, že bude hlasovat proti návrhu. "Mně je úplně jedno, jestli ho Sněmovna příjme nebo ne," uvedl Babiš. Kvůli vleklé debatě se ve středu nepodařilo projednání bodu dokončit, sněmovna o něm bude hlasovat v dalších dnech.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem novinářům řekl, že ČSSD zákon pustí do druhého čtení. Chce se ale zeptat Evropské komise, jestli je norma v pořádku z pohledu evropských pravidel. Premiér zdůraznil, že není možné "na kritice střetu zájmů" Babiše pokračovat takovým způsobem, aby byl poškozen venkov a zemědělci.

Faltýnek řadu tvrzení označil za mýty. Například uvedl, že Agrofert není dominantním producentem řepky, z níž se část biosložek vyrábí. Řekl, že loni Agrofert sklidil řepku jen z pěti procent ploch, na nichž se pěstovala. Poukázal i na to, že některé okolní země plánují rozšířit osevní plochy s řepkou.

Biopaliva se povinně přimíchávají do benzinu i motorového oleje, každý distributor si musí splnit povinnou kvótu, které může dosáhnout i tím, že na trh vypustí dostatek vysokoprocentního nebo čistého biopaliva, které se zatím nedaní vůbec. Právě čisté a vysokoprocentní biopalivo budou ve snížených daňových sazbách, nízkoprocentní biopaliva žádnou slevu na dani mít nebudou.

 

Právě se děje

Další zprávy