Kalousek: Možná jsme poslali nevinného Rusa na smrt

ČTK ČTK
29. 5. 2013 7:35
Ministr financí vidí vydání ruského podnikatele jako tragické selhání české justice
Vydání ruského podnikatele vidí ministr financí Miroslav Kalousek jako tragické selhání české justice a ministerstva spravedlnosti.
Vydání ruského podnikatele vidí ministr financí Miroslav Kalousek jako tragické selhání české justice a ministerstva spravedlnosti. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova vidí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako tragické selhání české justice a ministerstva spravedlnosti.

Řekl to v Interview ČT24. Do případu se prý nevměšoval, pouze se snažil vytvořit časový prostor pro konání příslušných orgánů.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek označil Kalouskovu snahu zastavit Torubarovův odlet za mezinárodní skandál. Věc by podle něj mělo prověřit statní zastupitelství.

Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie.

V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik ministrů, včetně Kalouska, který před letadlo s ruským podnikatelem nechal postavit cisternu.

"Jsem hluboce přesvědčen, že jeho vydání byla hrubá chyba, neměli jsme to udělat, budeme tím zatíženi, svým svědomím, dlouhá léta, protože jsme nevinného člověka vydali možná i na smrt," řekl Kalousek ČT.

Torubarov byl podle něj bez ukončení azylového řízení vydán režimu, který nepovažuje za zcela demokratický.

"Justice možná rozhodovala přesně podle paragrafů, ale nerozhodovala na základě uvědomění si situace, práva, etiky a ochrany lidských práv," podotkl Kalousek.

Odpovědnost bere na sebe

Zaorálek uvedl, že Kalousek svým postupem při snaze zastavit odlet mimo jiné ohrozil bezpečnost cestujících.

"To je jednoznačné porušení mezinárodních předpisů. Pro mě je naprosto nepředstavitelné a hlavně vůbec nechápu, jak je možné, že ti, kteří řídili provoz na letišti, poslechli ministra financí, který nad nimi žádnou kompetenci v tomto směru nemá," řekl Zaorálek, podle něhož Kalousek jednáním pravděpodobně porušil své pravomoci.

"Já se k tomu naprosto nehodlám vyjadřovat," řekl Kalousek. "Jen mohu říci, že kdyby kdokoliv chtěl volat personál letiště k odpovědnosti, tak tu odpovědnost přebírám na sebe. To už jsem řekl mnohokrát," řekl ministr, pod jehož resort Letiště Václava Havla Praha spadá.

Vše, co v inkriminované době letištní personál konal, vykonal na jeho odpovědnost, zdůraznil. "To je jediná věc, kterou jsem k tomu řekl. Všechno ostatní mi připadá hodně legrační," dodal Kalousek.

Žádná veselá bondovka

Podle Zaorálka nejde o žádnou veselou bondovku, jak to prý vnímá část veřejnosti, ale ohrožení bezpečnosti cestujících.

"Je to naprosto neuvěřitelné postavit cisternu do trasy letadla. Rozumíte, co se tam mohlo stát, kdyby do ní letadlo narazilo, mohlo dojít k výbuchu a podobně, to je naprosto nepředstavitelné," uvedl.

Rodina podnikatele kvůli vydání podala na ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) trestní oznámení. Blažek akci na letišti komentovat nechtěl, uvedl ale, že vydání Torubarova nepovažuje za chybu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy