Nasněžilo až 15 centimetrů. Řidiče trápí silný vítr, v Brně kolabuje hromadná doprava

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 12. 1. 2017 10:47
Silničářům se v noci na čtvrtek podařilo zprůjezdnit všechny krajské silnice ve Frýdlantském výběžku, kde museli kvůli hustému sněžení a silnému větru ve středu vyhlásit kalamitní stav. Noční sněžení ale dál komplikovalo dopravu po celé republice. Od rána měly značné problémy trolejbusy na Vinohradech a tramvaje v centru Brna. Linky nabíraly zpoždění, tvořily se kolony.
Sněhová kalamita v Brně.
Sněhová kalamita v Brně. | Foto: Jan Hejl

Liberec – Silné sněžení v noci na čtvrtek zkomplikovalo dopravu po celé republice. Na Vysočině napadlo během noci na dnešek deset až 15 centimetrů nového sněhu a na vedlejších silnicích se tvoří sněhové jazyky. Situace se naopak zlepšila ve Frýdlantském výběžku, kde se silničářům podařilo zprůjezdnit všechny krajské silnice, a odvolali tak kalamitní stav ze středečního večera.

Foto: Jan Hejl

Silnice na jihu Moravy jsou kvůli nočnímu sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Od rána měly značné problémy trolejbusy na Vinohradech a tramvaje v centru Brna. Linky nabíraly zpoždění. Provoz na lince 4 musel Dopravní podnik města Brna nakrátko přerušit v Obřanech a poté i v Masarykově čtvrti, tramvaj nemohla vystoupat po Údolní. Kvůli čekání na čištění výhybek stály ráno tramvaje opakovaně také na rušném Malinovského náměstí a Benešově ulici u nádraží. Sněžení v Brně ustalo kolem 09:00, potíže v dopravě ale místy přetrvávají.

Dálnice v kraji jsou chemicky ošetřené, leží ale na nich rozbředlý sníh. Na Vyškovsku je uzavřená silnice mezi Drnovicemi a obcí Podomí pro vozidla nad 12 tun.

V Libereckém kraji jsou ale pro kamiony nadále uzavřené dvě silnice první třídy vedoucí do Polska. Sjízdná je pro nákladní dopravu od 7:30 i silnice 13 z Mníšku, která vede přes Frýdlant do Polska. Pro veškerou dopravu je zcela uzavřená spojka mezi Václavicemi a Bílým Kostelem, tam je ale dostatek objízdných tras, řekl dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

V noci v kraji připadlo od deseti do 15 centimetrů prachového sněhu, velké problémy ale dělal hlavně vítr, který vytvářel takzvanou bílou tmu, závěje a jazyky. "Na Frýdlantsku foukalo i přes 140 kilometrů v hodině," uvedl Pospíšil. Nejhorší to bylo podle něj do půlnoci. Do oblasti poslali hasiči v noci obojživelné pásové vozidlo.

Jeseníky pohltila bílá tma. Kamiony na zasněžených silnicích neměly šanci.
1:25
Jeseníky pohltila bílá tma. Kamiony na zasněžených silnicích neměly šanci. | Video: Michal Zajonc

Na Vysočině napadlo během noci na čtvrtek deset až 15 centimetrů nového sněhu. Na vedlejších silnicích se tvoří sněhové jazyky. V kopcích mají potíže kamiony. Na Žďársku havaroval autobus, jeden člověk utrpěl lehké zranění. Silnice jsou sjízdné, řidiči však podle silničářů musí být při jízdě opatrní.

Vozovky v Jihočeském kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. V porovnání s minulými dny se výrazně oteplilo a teploty se drží kolem nuly. Na některých vozovkách nižších tříd zůstává vrstva zledovatělého nebo ujetého sněhu. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku jihočeské správy a údržby silnic. Na Jindřichohradecku, Prachaticku a Táborsku se mohou místy vyskytovat sněhové přeháňky. Vozovky prvních tříd v kraji jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Na Českobudějovicku, Prachaticku a Písecku fouká nárazový nebo silný vítr.

Foto: HZS Libereckého kraje

V Královéhradeckém kraji v noci napadlo několik centimetrů sněhu, všechny silnice v kraji byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z informací policie a silničářů. Meteorologové varovali, že se mohou na cestách tvořit sněhové jazyky a závěje.

Dopravu v Pardubickém kraji komplikuje nový sníh, který napadl v noci. Vlivem větru se na mnoha místech tvoří závěje. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné, uvádějí krajští silničáři. Na státních silnicích je sníh většinou po solení rozbředlý, na ostatních leží na vozovkách často uježděná sněhová vrstva.

Ve Zlínském kraji v noci připadlo místy i více než deset centimetrů sněhu. Silničáři vyslali do terénu veškerou techniku, rozbředlý či ujetý sníh ale na komunikacích zatím zůstává. Sjízdné jsou všechny cesty, ale jen se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z informací jednotlivých správ a údržeb silnic (SÚS).

Až 15 centimetrů sněhu napadlo v noci v Olomouckém kraji, kde jsou ve čtvrtek ráno všechny silnice sjízdné se zvýšenou opatrností. Na Jesenicku se kvůli silnému větru místy tvoří sněhové jazyky. Husté sněžení už ustalo, v některých částech kraje jsou ale stále sněhové přeháňky. Na Prostějovsku byla ráno kvůli navátému sněhu uzavřena silnice mezi obcemi Drahany a Niva.

V Moravskoslezském kraji sníh působí největší komplikace na Bruntálsku. Silný vítr tam vytváří sněhové jazyky. Všechny komunikace tam jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Pozor si musejí po nočním sněžení dávat i řidiči v ostatních oblastech kraje. I v dalších místech regionu v noci sněžilo. Například v Ostravě, na Karvinsku a Novojičínsku napadlo okolo osmi centimetrů.

Silnice ve Středočeském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na řadě míst ve všech okresech v kraji sněží. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic trápí řidiče sněžení i na Pražském okruhu a dálnici D1. Teploty v kraji se pohybují od minus pěti do plus tří stupňů. Na několika místech trápí řidiče kromě sněhu také nárazový vítr, a to především na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a Praze-východ.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy