Kajínek ztrácí šanci na obnovu procesu, požádá o milost

Domácí Domácí
15. 4. 2013 14:09
Jeho snahu o obnovu procesu zřejmě definitivně zabrzdilo ministerstvo spravedlnosti

Praha - Na doživotí odsouzený Jiří Kajínek se obnovy svého soudního řízení zřejmě nedočká. Jeho žádost o podání stížnosti k Nejvyššímu soudu narazila na ministerstvu spravedlnosti. Chce proto požádat o milost prezidenta Miloše Zemana.

Informovalo o tom pondělní Právo.

Kajínek před lety dostal doživotní trest za dvojnásobnou vraždu a pokus o další z roku 1993.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v pondělí potvrdil, že stížnost k Nejvyššímu soudu ve prospěch Kajínka nepodá.

Doporučili mu to pracovníci ministerského odboru, který se specializuje na problematiku stížností pro porušení zákona. Ti se tak ztotožnili s nedávným názorem Nejvyššího státního zastupitelství, které už v březnu ministrovi doporučilo Kajínkův podnět pro podání stížnosti odložit.

Soudní proces tak zřejmě definitivně obnoven nebude. Veškeré námitky odsouzeného už totiž posuzoval i Ústavní soud a označil je za nedůvodné. "Případná stížnost pro porušení zákona by tak směřovala proti rozhodnutí Ústavního soudu, což není ani formálně přípustné," řekla Právu mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Vězňův obhájce Tomáš Zejda v reakci na stanovisko ministerstva uvedl, že bude pro svého klienta žádat o milost u prezidenta. Zeman však už dříve prohlásil, že ve svém úřadu milosti udělovat nebude.

"Prezident by mohl učinit výjimku"

"Nezbývá mi nic jiného než podat prezidentu republiky novou žádost o milost. Jsem si samozřejmě vědom prohlášení prezidenta, že milost udělovat nebude, ovšem pamatuji se i na jeho výrok den po zvolení v tom smyslu, že by měl být Kajínkův proces obnoven," nastínil Zejda.

Věří, že by Zeman v tomto případě mohl učinit výjimku ze svého stanoviska.

Kajínek, který byl tehdy na útěku z vězení, zastřelil v květnu 1993 pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele a jeho bodyguarda. Druhý bodyguard útok přežil.

Stížnost pro porušení zákona v Kajínkově kauze v minulosti podali dva ministři spravedlnosti - Pavel Rychetský a Pavel Němec. Nejvyšší soud obě stížnosti zamítl.

 

Právě se děje

Další zprávy