Kajínek je na svobodě. Doživotně odsouzený vrah opustil po Zemanově milosti věznici

Domácí Domácí
Aktualizováno 23. 5. 2017 14:16
Jiří Kajínek, který byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu na doživotí, opustil rýnovickou věznici v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu v úterý udělil milost. Před branami věznice na propuštění nejznámějšího českého vězně čekaly zástupy médií, které byly na místě již od minulého týdne.
Jiří Kajínek v obležení novinářů.
Jiří Kajínek v obležení novinářů. | Foto: ČTK

Jablonec nad Nisou - Brány rýnovické věznice před druhou hodinou odpoledne opustil Jiří Kajínek, který si zde odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost.

Jiří Kajínek vychází na svobodu po 23 letech. | Video: DVTV

"Potřebuji se rozhlédnout, nadechnout se, zvážit situaci," řekl Kajínek novinářům po svém propuštění. Kajínek zvažoval, že by z věznice odešel bočním vchodem a vyhnul se pozornosti médií a novinářů. "Vzhledem k tomu, že tam na mě čekají od čtvrtka, tak by bylo sprosté se jim vyhnout," dodal.

Kajínek také děkoval všem lidem, kteří ho celé roky podporovali a dodávali sílu. Adresu svého budoucího bydliště neuvedl. "Není třeba, aby to každý věděl," dodal.

Zemanovi je Kajínek za jeho milost vděčný. "Pro mě tím, jak Miloš Zeman řekl na náměstí v Čáslavi, že vážně uvažuje o milosti, tak tím pro mě začínal zázrak," řekl Kajínek.

Kajínek také prozradil, že vězni i pracovníci věznice mu propuštění přáli. "Myslím, že je docela veřejným tajemstvím, že moje odsouzení není v pořádku a že jsem v tom vězení na doživotí být prostě neměl," dodal.

Na Kajínka před věznicí čekala řada novinářů. Ti byli na místě již od čtvrtečního rána, kdy se prezident vrátil z návštěvy v Číně. K udělení milosti mělo dojít právě po návratu z ní. Hrad však nechtěl blíže specifikovat, kdy přesně k tomu dojde. "Až bude prezidentem republiky milost udělena, poskytneme tradičně informaci veřejnosti. Do té doby žádné komentáře," sdělil v pátek na Twitteru mluvčí Jiří Ovčáček.

Rýnovická věznice byla během neděle turistickou atrakcí, když před jejími branami na propuštění Jiřího Kajínka kromě zástupců médií čekali i kolemjdoucí. "Jedeme na nákup kolem, tak jsme se rozhodli zastavit," řekl novinářům pár, který před věznicí přibrzdil hned po ránu.

Prezident Miloš Zeman udělil Kajínkovi milost, přestože před nástupem do funkce slíbil, že ji bude udělovat jen v případě striktně omezeného okruhu humanitárních případů. "Každé pravidlo má své výjimky," ospravedlňoval své rozhodnutí během návštěvy v Číně. U Kajínka se řídil latinským heslem "in dubio pro reo", tedy "v pochybnostech ve prospěch obviněného". Zeman však k milosti připojil i sedmiletou podmínku, "aby reagoval na některé obavy, že se bude mstít po svém propuštění z vězení". Dodržování podmínky bude sledovat soud, uvedla prezidentská kancelář.

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek strávil za mřížemi 23 let. Média na sebe upozornil útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Podle průzkumu agentury Median pro Českou televizi souhlasí s milostí pro Kajínka 54 procent lidí, proti je 36 procent.

Štěch: Je to políček vyšetřovatelům a soudcům

Premiér Bohuslav Sobotka krok prezidenta kritizoval. "Já nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita," řekl. Dodal, že pokud je Kajínek nějakou postavou, pak je spíše postavou zápornou.

"Nepovažuji to za správný a tím pádem i dobrý krok, který se prezident rozhodl udělat. Je to jeho právo, takže to respektuji. Ale je to ze strany Miloše Zemana políček vyšetřovatelům, prokuratuře a zejména soudům," vyjádřil se negativně i Milan Štěch, předseda senátu.

Krok prezidenta kritizuje i komunista a bývalý policista Zdeněk Ondráček. "Za sebe jako bývalý policista říkám, že s tím nesouhlasím. Mrzí mě, že ve svých letech takto mění názor. Když nastupoval do funkce, slíbil, že milosti udělovat nebude, a když, tak jen v mimořádných případech," řekl s tím, že je to pouze jeho názor a ne názor celého klubu.

I pro šéfa ODS Petra Fialu je milost pro Kajínka zarážející. "Některým udělením milosti nemusíme rozumět, ale respektuji, že to je prezidentovo právo. Co mě zaráží, jsou jeho dřívější prohlášení o tom, že milost udělí jen těžce nemocným nebo v jiných mimořádných humanitárních případech," řekl Fiala s tím, že načasování a celková atmosféra kolem kauzy ze strany Hradu nabádá k myšlence, že se jedná o manévr k odvrácení pozornosti od jiných kauz.

 

Právě se děje

Další zprávy