Kajínek chce nižší trest, podal žádost o obnovení procesu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
4. 6. 2015 9:50
Za dvojnásobnou vraždu dostal Jiří Kajínek doživotní trest. Ve vězení je od roku 1993.
Jiří Kajínek
Jiří Kajínek | Foto: ČT24

Praha - Doživotně odsouzený Jiří Kajínek podal u plzeňského krajského soudu novou žádost o obnovu procesu. Tentokrát neřeší svou vinu v případě dvojnásobné vraždy, ale chce dosáhnout nižšího trestu, uvedlo Právo.

Doživotí dostal i proto, že znalci vyloučili možnost Kajínkovy nápravy. Kajínek chce předložit nový posudek, podle něhož jeho resocializace možná je.

Kajínek byl k výjimečnému trestu doživotí odsouzen za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal další podnikatel. Kajínek vinu popírá.

Naposledy Kajínek žádal o přeřazení do mírnějšího typu věznice, u soudu ani po opětovné snaze neuspěl a svůj trest si nadále odsluhuje v mírovské věznici, odkud na konci října 2000 uprchl.

40 dní na svobodě

Kajínek si tehdy speciální diamantovou strunou přeřezal mříže v okně, pomocí vlasce pak přehodil na hradby lano spletené z roztrhaných prostěradel a provázků používaných na výrobu žaluzií.

Na konci lana byla kotva vyrobená z pelesti postele, která se zachytila za zábradlí na hradbách.

Druhý konec lana přivázal Kajínek za mříž v okně cely. Po laně přeručkoval na deset metrů vzdálené hradby, které od vězeňské budovy dělil pět až osm metrů široký příkop. Poté se spustil dolů po druhém laně, které měl u sebe.

Po Kajínkovi pátraly od jeho útěku tisíce policistů. Vznikl speciální tým odborníků z celé republiky, v němž pracovali elitní kriminalisté, analytici a pátrači. Dopadli jej po 40 dnech v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy