Žalobce: Střelec pálil do lidí opakovaně. Umírali hned

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 3. 2015 12:26
Státní zástupce Roman Kafka odmítá po výsledcích pitev spekulace, že šlo některé z obětí střelce zachránit.
Amatérské foto ze zásahu v Družbě.
Amatérské foto ze zásahu v Družbě. | Foto: Facebook / Michal Švestka

Uherský Brod - Dozorující státní zástupce Roman Kafka se v případu střelce v Uherském Brodě seznámil s výsledky pitev a s analýzami z místa činu.

"Z ohledání místa činu, z výpovědí svědků a závěrů osmi pitev vyplývá, že zemřeli okamžitě, maximálně do několika minut. Zásahy byly přesné a opakované, lidé nemohli přežít," řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Svědci střelcova řádění v restauraci Družba nicméně upozorňují na skutečnost, že Zdeněk K. pokračoval ve střelbě a že do zraněných opakovaně pálil i po ústupu hlídky. Jejich slova zpochybňuje policie.

Ta bude podle Kafky ještě prověřovat, zda vrahovi někdo nepomáhal či ho nenaváděl.

Tuhý: Za zásahem si stojím, ale dám ho prověřit

Policejní prezident Tomáš Tuhý si stále stojí za zásahem policie v Uherském Brodu. Podrobí ho nicméně dvojí kontrole. Dozorující státní zástupce Roman Kafka po seznámení s výsledky pitev sdělil, že oběti umírali okamžitě, popřípadě maximálně v řádu několika minut a že neměli šanci přežít.

Svědci však hovoří o něčem jiném. Zásah podle nich přišel pozdě a střelec pokračoval ve střelbě do již zraněných lidí i po ústupu hlídky.

Zásah policie proti aktivnímu střelci v Uherském Brodě projde dvojí kontrolou. Prověří ho odbor vnitřní kontroly policejního prezidia i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). 

"Za prací policistů si stále stojím. Určitě bych ta slova neříkal, kdybych nebyl se situací obeznámen," prohlásil i v neděli v Otázkách Václava Moravce policejní prezident Tomáš Tuhý. Zároveň však dodal, že chce důkladné prošetření zásahu.

V pořadu rovněž přiznal, že komunikace v tomto případě nebyla ideální. "Vše jsme si už ale se starostou Brodu vyříkali," dodal.

Policie postupovala jinak, než radí ve svých manuálech

Jak vyplývá z policejních dokumentů, pod dojmem událostí v zahraničí policejní prezident již v roce 2013 nařídil cvičení "Aktivní střelec“.

"Všechna krajská ředitelství prošla tímto cvičením,“ řekl v ČT policejní prezident. Zároveň však dodává: "I kdybychom cvičili 24 hodin denně, ta událost v Uherském Brodě by pravděpodobně neměla jiný výsledek.“

Na takové situace totiž nejsou vycvičeni tzv. prvoinstanční policisté, tedy ti, kteří přijíždějí jako první na místo.

Policejní dokumenty k "aktivním střelcům" rovněž zpochybňují správnost zásahu. Podle ČT se v nich totiž praví: "Prioritou je na místě eliminace útočníka, tak aby mu zabránil v dalším pokračování jeho útoku, speciální jednotka zasahuje až v druhém sledu."

Policejní prezident stále trvá na tom, že policisté neměli informace o tom, co se uvnitř děje a že postupovali ne jako proti "aktivnímu střelci“, ale jako proti někomu, kdo drží živá rukojmí a chce vyjednávat.

Svědci však shodně potvrzují, že přítomné policisty informovali o tom, co se uvnitř děje, tedy že šílený střelec pálí do všech, nikoho nezadržuje a že jsou na místě ranění.

Ministr: Svědci se neshodují, byli v šoku

Výpovědi svědků střelby se však podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) liší a je nutné, aby vše objasnilo další vyšetřování. Chovanec to řekl v neděli  v televizi Prima a zopakoval, že podle jeho dosavadních poznatků policie při zákroku nechybovala. V prvních okamžicích podle něj neměli policisté informace o tom, co se uvnitř restaurace děje ani od svědků, kteří z ní vybíhali.

"Lidé byli pod obrovským tlakem, dnes se jim některé věci zpětně vracejí. Musejí podat výpovědi na policii a pod dozorem státního zástupce," uvedl Chovanec. Tyto výpovědi mohou podle něj změnit obrázek o sledu událostí, s nímž vyšetřovatelé pracují.

"Pokud bude změněn, předstoupíme před veřejnost a řekneme: ano, policie mohla pochybit v tomto časovém sledu. Ale nechme, aby se to vyšetřilo," řekl ministr.

Rozpory jsou podle něj i ve výrocích muže, který útok přežil zavřený na toaletě. Petr Gabriel v neděli na Primě postup policie kritizoval. Policisté podle něj věděli, kde se skrývá, ale nepomohli mu. "Policie pro mě vůbec nic neudělala," řekl.

"Policie si do poslední chvíle myslela, že tam jsou živí lidé a že vyjednávají s pachatelem, který bude chtít výkupné nebo bude chtít nějak komunikovat a bude tendence a snaha, aby se lidé dostali zdraví ven," trvá na policejní verzi ministr vnitra.

Hlavní motiv policie podle něj byl zachránit lidi, policisté prý nemohli vědět, že v době, kdy pachatel komunikuje s médii i policisty, hosté restaurace již nejsou naživu.

 

Právě se děje

Další zprávy