Kadeřnice už nebudou muset jenom preparovat, kominíci by se mohli přejmenovat

Martin Ťopek Martin Ťopek
2. 5. 2016 16:52
Někteří řemeslníci a živnostníci budou možná překvapeni, jak se změní náplň jejich práce. Vláda na svém zasedání vyhověla návrhu ministerstva práce a obchodu a upravila takzvané obsahové náplně jednotlivých živností. Kominíci například přestanou čistit komíny.
Zatím čistí komín, brzy už jen spalinovou cestu
Zatím čistí komín, brzy už jen spalinovou cestu | Foto: Veronika Skálová

Praha - Některým živnostníkům se změní náplň jejich práce, alespoň takový je záměr vlády. Sice jenom slovně, ale i tak bude řada z nich překvapená, co vlastně dělá a čím se živí.

Například pro kadeřnice to znamená, že už si nebudou připadat jako laborantky ve veterinárním ústavu. Doposud vlasy jen "preparovaly", nyní je mohou i "zhušťovat a prodlužovat". 

Kadeřnicím a lazebníkům se uvedenou změnou jen rozšíří možnosti podnikání. Zato kominíci už si žádný komín nevyčistí. Místo toho je náplní jejich práce "čištění, kontrola a zkoušení spalinových cest", což jsou, jak se píše ve vládním materiálu, dutiny určené k odvodu spalin do volného ovzduší.

Podle ministerstva průmyslu a obchodu bylo nutné nově definovat, co který živnostník vlastně dělá. "Toto nařízení vymezuje rozsah činností, které může podnikatel vykonávat na základě živnostenského oprávnění k určité živnosti," uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Pro kominíky to znamená, že mohou nadále provádět revize komínů, ale čistit už budou jen spalinové cesty. Sami to berou s humorem. "Už jsme si na to zvykli, mění se to asi kvůli jednotnému popisu ve všech jazycích. Zůstaneme však stále kominíky, spalinoví cestáři se z nás nestanou," řekl Aktuálně.cz prezident českého Společenstva kominíků Jaroslav Schön.

Zaskočeni budou také výrobci optických zdravotních pomůcek. Pokud byli zvyklí vyrábět brýle a kontaktní čočky, teď je čeká práce na "individuálně zhotovených optických korekčních zdravotnických prostředcích".

I to je následek potřeby sladit vše se zákonem. "Nařízení vlády o obsahových náplních jednotlivých živností je nutno uvést do souladu se stávající úpravou živnostenského zákona," doplnil Kotrba. 

Jedna dobrá zpráva však ze zdůvodnění právní úpravy vyplývá. Uvedené změny nezakládají možnosti vzniku korupčních rizik a nemají dopad na bezpečnost a obranu státu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v Pandora Papers objevuje jméno Andreje Babiše

Evropský parlament vyjádřil politování nad tím, že se v kauze Pandora Papers objevuje jméno českého premiéra Andreje Babiše a dalších činitelů EU.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy