K žákům mluví přízrak? Jen ministr, kterého nikdo nezná

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
2. 9. 2013 5:30
Aktuálně.cz se ptalo učitelů, zda znají současného ministra školství. "Ne," zní odpověď.
Dalibor Štys nahrává pro ČRo "novoroční" projev.
Dalibor Štys nahrává pro ČRo "novoroční" projev. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - První školní den již přes padesát let provází jedna tradice. Není to rozdávání rozvrhu, není to požární nácvik, není to ani zpívání státní hymny. K žákům a učitelům základních a středních škol každoročně promlouvá ministr školství.

Letos je situace výjimečná minimálně ve dvou věcech. Dalibor Štys je ministr v demisi a navíc je součástí vlády, která nevzešla z regulérních voleb.

To se projevuje nejen na jeho krocích, ale i všeobecném povědomí o tom, kdo současný ministr je. Skutečnost, že laická veřejnost odcházejícího ministra nezná, není tak zarážející jako to, že si na jméno svého nejvyššího šéfa nevzpomenou ani samotní učitelé.

Několik dní před začátkem školního roku proto Aktuálně.cz vyrazilo do terénu a učitelům na čtyřech pražských školách položilo jednoduchou otázku: "Kdo je současný ministr školství?" Na kameru i mimo ni učitelé až na výjimky odpovídali "Nevím" a "Neznám".

Neznalost přitom zdůvodňovali různými způsoby. Někteří přičítali vinu letním prázdninám. Jiní naopak mají dojem, že ministři školství se mění tak rychle, že už je ani nestačí sledovat. Našla by se ale i konkrétnější vysvětlení.

"Současný ministr je v demisi a zatím neudělal žádná zásadní rozhodnutí," řekla členka učitelského sboru na pražské ZŠ Drtinova.

Kdo není v médiích, jako by nebyl

Učitel z pražské ZŠ Vodičkova si myslí, že Dalibora Štyse ve funkci ministra nebylo příliš vidět. "Nepamatuji si, že bych v novinách zaznamenal jedinou zmínku o něm," řekl.

Svým způsobem měl pravdu. Jméno Dalibor Štys se od doby, co titulovaný profesor přijal nabídku od Jiřího Rusnoka, v médiích příliš neobjevovalo. Vyplývá to z analýzy, kterou deník Aktuálně.cz provedl na internetové mediální databázi Newton.

V období od jmenování Rusnoka ministerským předsedou do konce srpna se jméno ministra v demisi v celostátních médiích, včetně internetových, televize a rozhlasu, vyskytuje 273 krát. Pro srovnání, na bývalého ministra školství Petra Fialu ve stejném období odkazuje 1339 záznamů.

V článcích online deníku Aktuálně.cz se Dalibor Štys objevil celkem čtrnáctkrát. Pouze ve čtyřech případech se jednalo o text, který se zabýval počínáním Štyse v roli ministra školství: odvolání šéfky školské inspekce, plány ministrů, fondy EU a maturity.

Oficiální projev tak bude jednou z mála věcí, jíž se Dalibor Štys jakožto ministr školství připomene veřejnosti. Odcházející ministr totiž slibuje, že do doby, než ho vystřídá ministr nový, nebude podnikat žádné zásadní kroky a bude se věnovat především "přípravě nových programů evropských fondů a tvorbě koncepce ministerstva".

Projev ministra neladíme

Ne každá škola přitom 2. září v osm hodin ráno naladí Český rozhlas 2 a pustí ministrův hlas do školního amplionu.

"Projevy ministra nevysíláme, technické vybavení na to sice máme, ale není to na naší škole tradice. Žákům řeknu vždy pár slov já a potom je to již na třídních učitelích," vysvětluje Jiří Peroutka, ředitel znojemského gymnázia.

Podobně je to i na základní škole TGM v pražských Holešovicích. "Projev nevysíláme, ani jsme o tom neuvažovali," řekl ředitel Martin Šmíd.

Tradice s mnohaletou historií

Tradici "novoročních" projevů se pokusil zavést již prvorepublikový ministr Emil Franke. Poprvé k žákům a učitelům československých škol promluvil 3. září 1937 prostřednictvím Školského rozhlasu. Následující rok se úkolu chopil ministr národní obrany František Machník. Nastartovanou tradici ale přerušila druhá světová válka.

Pravidelnější projevy, tentokrát již od různých komunistických pohlavárů včetně ministrů a zasloužilých umělců, se do éteru vrátily v září roku 1948. Speciálním ustanovením tehdejšího ministerstva školství, věd a umění musely školy povinně naladit Školský rozhlas nejen u příležitosti prvního školního dne, ale i dalších výročí a svátků.

Pravidelné „novoroční" projevy ministra školství tak Československý rozhlas začal vysílat teprve v 70. letech minulého století v rámci normalizačních snah. Na tradici nezanevřeli ani novodobí ministři po listopadu 1989. Zkušenosti učitelů říkají, že 99 procent žáků při projevu nedává pozor. Ale tradice je holt tradice…

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy