K Vánocům dostaneš kozy, slibuje Třeštík manželce v reklamě. Sexistické, zní kritika

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 10. 12. 2018 17:26
Vlna kritiky se snesla na humanitární organizaci Člověk v tísni poté, co zveřejnila krátké reklamní video. V něm fotograf Tomáš Třeštík slibuje své manželce Radce k Vánocům kozy. Jednalo se o reklamu na projekt Skutečný dárek, kdy lidé mohou koupit kozu nebo kuřata lidem v Africe a pomoci jim tak s obživou. Někteří však poukazují na nevhodný sexistický podtext reklamy.
K Vánocům dostaneš kozy, slibuje Třeštík manželce v reklamě | Video: Člověk v tísni

"Zníte jako sexistická prasátečka. Tohle se vám opravdu nepovedlo," zní jedna z výtek na internetu. "Bylo to děsně ftipný, ale tak před třiceti lety a v hospodě Na růžku 4. cenové skupiny. Dneska je to jen trapný, šéfíku. A kontraproduktivní. Kdo teď koupí kozy?!" přidal se ke kritice Jan Neubauer.

Organizace tak po třech hodinách video smazala a přišla s omluvou. "Omlouváme se všem, které naše vánoční kozy pro manželku pobouřily. Slibujeme, že nadále budeme dávat kozy do spojitosti pouze s Afrikou," napsala organizace na svůj twitterový profil a s nadsázkou doplnila, že "obsah webu skutecnydarek.cz je stále mládeži přístupný".

"Asi se s vtipem o kozách v souvislosti se Skutečnými dárky setkáváme už 10 let tak často, že jsme už otupěli. Byl to přešlap, mrzí nás to," kaje se organizace.

Podle šéfa mediálního oddělení organizace Tomáše Urbana samotné video manželů Třeštíkových skandální není. "To video samo o sobě skandální není, osobně mi přijde vtipné. Problém byl spíš v  doprovodném textu, kterým jsme ho sami bulvarizovali," řekl Urban Aktuálně.cz

Radka Třeštíková na svém Facebooku napsala, že ji mrzí ukvapená omluva organizace. "Svou ukvapenou omluvou dal (Člověk v tísni pozn. red.) v podstatě za pravdu naprosto nesmyslným hejtům a narážkám na sexismus, ačkoliv kromě ironie a nadsázky nejde v tomhle případě vůbec o nic," postěžovala si Třeštíková a dodala, že nemá v plánu se za video omlouvat.

Podle mediální koordinátorky Člověka v tísni Adriany Černé se organizace v souvislosti s reklamou ale setkala nejen s kritickými, ale i pozitivními reakcemi.

"Pár lidí se ozvalo, že je to sexistické, tak jsme si řekli, no vlastně je, tak jsme to stáhli. Poté se pár lidí ohradilo ve smyslu, že jsme to tam měli nechat a neměli jsme to stahovat. Že jim to přišlo v pohodě," uvedla Černá.

Jestli se video vrátí na internet a lidé si ho budou moci znovu prohlédnout, zatím jasné není. "Ještě o tom diskutujeme. V tuhle chvíli si myslím, že to vracet nebudeme. Ale manželé Třeštíkovi to mohou šířit svými kanály. Radce a Tomáši Třeštíkovi to určitě zakazovat nebudeme," dodala Černá.

 

Právě se děje

Další zprávy