K Vánocům dostaneš kozy, slibuje Třeštík manželce v reklamě. Sexistické, zní kritika

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 10. 12. 2018 17:26
Zdroj foto: Economia Zdroj foto: Economia
Vlna kritiky se snesla na humanitární organizaci Člověk v tísni poté, co zveřejnila krátké reklamní video. V něm fotograf Tomáš Třeštík slibuje své manželce Radce k Vánocům kozy. Jednalo se o reklamu na projekt Skutečný dárek, kdy lidé mohou koupit kozu nebo kuřata lidem v Africe a pomoci jim tak s obživou. Někteří však poukazují na nevhodný sexistický podtext reklamy.
K Vánocům dostaneš kozy, slibuje Třeštík manželce v reklamě | Video: Člověk v tísni

"Zníte jako sexistická prasátečka. Tohle se vám opravdu nepovedlo," zní jedna z výtek na internetu. "Bylo to děsně ftipný, ale tak před třiceti lety a v hospodě Na růžku 4. cenové skupiny. Dneska je to jen trapný, šéfíku. A kontraproduktivní. Kdo teď koupí kozy?!" přidal se ke kritice Jan Neubauer.

Organizace tak po třech hodinách video smazala a přišla s omluvou. "Omlouváme se všem, které naše vánoční kozy pro manželku pobouřily. Slibujeme, že nadále budeme dávat kozy do spojitosti pouze s Afrikou," napsala organizace na svůj twitterový profil a s nadsázkou doplnila, že "obsah webu skutecnydarek.cz je stále mládeži přístupný".

"Asi se s vtipem o kozách v souvislosti se Skutečnými dárky setkáváme už 10 let tak často, že jsme už otupěli. Byl to přešlap, mrzí nás to," kaje se organizace.

Podle šéfa mediálního oddělení organizace Tomáše Urbana samotné video manželů Třeštíkových skandální není. "To video samo o sobě skandální není, osobně mi přijde vtipné. Problém byl spíš v  doprovodném textu, kterým jsme ho sami bulvarizovali," řekl Urban Aktuálně.cz

Radka Třeštíková na svém Facebooku napsala, že ji mrzí ukvapená omluva organizace. "Svou ukvapenou omluvou dal (Člověk v tísni pozn. red.) v podstatě za pravdu naprosto nesmyslným hejtům a narážkám na sexismus, ačkoliv kromě ironie a nadsázky nejde v tomhle případě vůbec o nic," postěžovala si Třeštíková a dodala, že nemá v plánu se za video omlouvat.

Podle mediální koordinátorky Člověka v tísni Adriany Černé se organizace v souvislosti s reklamou ale setkala nejen s kritickými, ale i pozitivními reakcemi.

"Pár lidí se ozvalo, že je to sexistické, tak jsme si řekli, no vlastně je, tak jsme to stáhli. Poté se pár lidí ohradilo ve smyslu, že jsme to tam měli nechat a neměli jsme to stahovat. Že jim to přišlo v pohodě," uvedla Černá.

Jestli se video vrátí na internet a lidé si ho budou moci znovu prohlédnout, zatím jasné není. "Ještě o tom diskutujeme. V tuhle chvíli si myslím, že to vracet nebudeme. Ale manželé Třeštíkovi to mohou šířit svými kanály. Radce a Tomáši Třeštíkovi to určitě zakazovat nebudeme," dodala Černá.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy