K Vánocům dostaneš kozy, slibuje Třeštík manželce v reklamě. Sexistické, zní kritika

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 10. 12. 2018 17:26
Vlna kritiky se snesla na humanitární organizaci Člověk v tísni poté, co zveřejnila krátké reklamní video. V něm fotograf Tomáš Třeštík slibuje své manželce Radce k Vánocům kozy. Jednalo se o reklamu na projekt Skutečný dárek, kdy lidé mohou koupit kozu nebo kuřata lidem v Africe a pomoci jim tak s obživou. Někteří však poukazují na nevhodný sexistický podtext reklamy.
K Vánocům dostaneš kozy, slibuje Třeštík manželce v reklamě | Video: Člověk v tísni

"Zníte jako sexistická prasátečka. Tohle se vám opravdu nepovedlo," zní jedna z výtek na internetu. "Bylo to děsně ftipný, ale tak před třiceti lety a v hospodě Na růžku 4. cenové skupiny. Dneska je to jen trapný, šéfíku. A kontraproduktivní. Kdo teď koupí kozy?!" přidal se ke kritice Jan Neubauer.

Organizace tak po třech hodinách video smazala a přišla s omluvou. "Omlouváme se všem, které naše vánoční kozy pro manželku pobouřily. Slibujeme, že nadále budeme dávat kozy do spojitosti pouze s Afrikou," napsala organizace na svůj twitterový profil a s nadsázkou doplnila, že "obsah webu skutecnydarek.cz je stále mládeži přístupný".

"Asi se s vtipem o kozách v souvislosti se Skutečnými dárky setkáváme už 10 let tak často, že jsme už otupěli. Byl to přešlap, mrzí nás to," kaje se organizace.

Podle šéfa mediálního oddělení organizace Tomáše Urbana samotné video manželů Třeštíkových skandální není. "To video samo o sobě skandální není, osobně mi přijde vtipné. Problém byl spíš v  doprovodném textu, kterým jsme ho sami bulvarizovali," řekl Urban Aktuálně.cz

Radka Třeštíková na svém Facebooku napsala, že ji mrzí ukvapená omluva organizace. "Svou ukvapenou omluvou dal (Člověk v tísni pozn. red.) v podstatě za pravdu naprosto nesmyslným hejtům a narážkám na sexismus, ačkoliv kromě ironie a nadsázky nejde v tomhle případě vůbec o nic," postěžovala si Třeštíková a dodala, že nemá v plánu se za video omlouvat.

Podle mediální koordinátorky Člověka v tísni Adriany Černé se organizace v souvislosti s reklamou ale setkala nejen s kritickými, ale i pozitivními reakcemi.

"Pár lidí se ozvalo, že je to sexistické, tak jsme si řekli, no vlastně je, tak jsme to stáhli. Poté se pár lidí ohradilo ve smyslu, že jsme to tam měli nechat a neměli jsme to stahovat. Že jim to přišlo v pohodě," uvedla Černá.

Jestli se video vrátí na internet a lidé si ho budou moci znovu prohlédnout, zatím jasné není. "Ještě o tom diskutujeme. V tuhle chvíli si myslím, že to vracet nebudeme. Ale manželé Třeštíkovi to mohou šířit svými kanály. Radce a Tomáši Třeštíkovi to určitě zakazovat nebudeme," dodala Černá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy