K tragédii chyběly centimetry, policie hledá svědky vybržďování sanitky na dálnici D1

Policie pátrá po svědcích nebezpečného chování řidiče, který 5. března záměrně agresivním řízením ohrozil na dálnici D1 několik motoristů. Řidič stříbrné oktávie v plné rychlosti dojel vězeňský speciál, převážející nemocného vězně a nekompromisně si vyžadoval uvolnění cesty. Sanitku několik kilometrů sledoval a poté ji prudce vybrzdil tak, že k tragickému střetu chybělo pouze několik centimetrů.
Řidič na D1 vybrzdil vězeňskou sanitku. Policie hledá svědky | Video: Policie ČR

O události informovala policie na svém portálu. Eskorta vězeňské služby pirátovi z taktického hlediska cestu uvolnit nemohla. Řidič však vězeňské auto pronásledoval v těsném závěsu několik kilometrů. Poté, co mu došla trpělivost začal sanitku nebezpečně podjíždět zprava zrovna ve chvíli, kdy v tomto pruhu jelo pomalu nákladní vozidlo.

Riskantní myškou se šoférovi podařilo před vězeňský automobil dostat a poté těsně před ním dupl prudce na brzdu. Tragickému střetu zabránila blesková reakce řidiče vězeňské sanitky. Na dálnici nakonec oba vozy, vzdáleny od sebe jen několik desítek centimetrů, dokonce téměř zastavily. Řidič během tohoto nebezpečného manévru stihl pracovníkům vězeňské služby ještě ukázat vztyčený prostředníček.

Hazard na dálnici D1 se odehrál dne 5. března kolem 9:20 hodin poblíž 224. kilometru ve směru na Brno. Přestože již dálniční policisté znají majitele vozidla, žádají veřejnost o pomoc. "Hledáme řidiče, kteří kolem místa projížděli a kteří by například mohli mít záznamy z palubních kamer či nebezpečný manévr pouze viděli. Všechny svědky žádáme, aby neprodleně volali na tísňovou linku 158," uvedl tiskový mluvčí policie Petr Vala.

Nebezpečné jednání je zatím prošetřováno pro podezření ze spáchání dvou trestných činů ve stádiu pokusu, a to ublížení na zdraví a poškození cizí věci. "Pachateli by v případě prokázání hrozilo odnětí svobody až na několik let," dodal Vala.

Agresivita na silnicích je podle policie stále všudypřítomná. Mezi nejčastější projevy především patří nedodržování bezpečné vzdálenosti, vysoká rychlost, nebezpečné předjíždění či dokonce právě i vybržďování. Tím se neúměrně zvyšuje riziko vzniku vážné dopravní nehody. Policie varuje, aby na podobné jednání řidiči nereagovali, obrňeli se trpělivostí a raději kontaktovali policii. Při následném vyšetřování pak mohou klíčovou roli sehrát i záznamy z palubních kamer umístěných za čelním sklem. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy