K tragédii chyběly centimetry, policie hledá svědky vybržďování sanitky na dálnici D1

Domácí Domácí
16. 3. 2021 12:35
Policie pátrá po svědcích nebezpečného chování řidiče, který 5. března záměrně agresivním řízením ohrozil na dálnici D1 několik motoristů. Řidič stříbrné oktávie v plné rychlosti dojel vězeňský speciál, převážející nemocného vězně a nekompromisně si vyžadoval uvolnění cesty. Sanitku několik kilometrů sledoval a poté ji prudce vybrzdil tak, že k tragickému střetu chybělo pouze několik centimetrů.
Řidič na D1 vybrzdil vězeňskou sanitku. Policie hledá svědky | Video: Policie ČR

O události informovala policie na svém portálu. Eskorta vězeňské služby pirátovi z taktického hlediska cestu uvolnit nemohla. Řidič však vězeňské auto pronásledoval v těsném závěsu několik kilometrů. Poté, co mu došla trpělivost začal sanitku nebezpečně podjíždět zprava zrovna ve chvíli, kdy v tomto pruhu jelo pomalu nákladní vozidlo.

Riskantní myškou se šoférovi podařilo před vězeňský automobil dostat a poté těsně před ním dupl prudce na brzdu. Tragickému střetu zabránila blesková reakce řidiče vězeňské sanitky. Na dálnici nakonec oba vozy, vzdáleny od sebe jen několik desítek centimetrů, dokonce téměř zastavily. Řidič během tohoto nebezpečného manévru stihl pracovníkům vězeňské služby ještě ukázat vztyčený prostředníček.

Hazard na dálnici D1 se odehrál dne 5. března kolem 9:20 hodin poblíž 224. kilometru ve směru na Brno. Přestože již dálniční policisté znají majitele vozidla, žádají veřejnost o pomoc. "Hledáme řidiče, kteří kolem místa projížděli a kteří by například mohli mít záznamy z palubních kamer či nebezpečný manévr pouze viděli. Všechny svědky žádáme, aby neprodleně volali na tísňovou linku 158," uvedl tiskový mluvčí policie Petr Vala.

Nebezpečné jednání je zatím prošetřováno pro podezření ze spáchání dvou trestných činů ve stádiu pokusu, a to ublížení na zdraví a poškození cizí věci. "Pachateli by v případě prokázání hrozilo odnětí svobody až na několik let," dodal Vala.

Agresivita na silnicích je podle policie stále všudypřítomná. Mezi nejčastější projevy především patří nedodržování bezpečné vzdálenosti, vysoká rychlost, nebezpečné předjíždění či dokonce právě i vybržďování. Tím se neúměrně zvyšuje riziko vzniku vážné dopravní nehody. Policie varuje, aby na podobné jednání řidiči nereagovali, obrňeli se trpělivostí a raději kontaktovali policii. Při následném vyšetřování pak mohou klíčovou roli sehrát i záznamy z palubních kamer umístěných za čelním sklem. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Výrobce letadel Boeing vykázal první čtvrtletní zisk od roku 2019

Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst.

Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 procent na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem jich bylo 20.

Boeing se nyní zotavuje z negativních dopadů pandemie covidu-19 na leteckou dopravu i z dočasného pozastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Tato letadla nemohla do vzduchu od jara 2019, kdy je úřady po celém světě po dvou tragických nehodách nařídily odstavit z provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz zrušil loni v listopadu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Pfizer zvýšil čtvrtletní zisk o 60 procent, čeká vyšší tržby z vakcíny

Americká farmaceutická společnost Pfizer ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně zhruba o 60 procent na téměř 5,6 miliardy dolarů (121,6 miliardy korun). Tržby se díky prodej vakcíny proti covidu-19 skoro zdvojnásobily na 19 miliard USD. Firma ve zprávě o hospodaření také zvýšila výhled tržeb z prodeje tohoto přípravku, který vyvinula ve spolupráci s německou společností BioNTech.

Pfizer zvýšil letošní výhled tržeb za vakcínu o 28,8 procenta na 33,5 miliardy dolarů (727 miliard korun). Směrem nahoru upravil i celoroční výhled.

Vakcína proti covidu-19 se stala nejprodávanějším výrobkem Pfizeru. Letos má firma celosvětově dodat 2,1 miliardy dávek. Očekávané celoroční tržby jen za vakcínu jsou jen o dvě miliardy nižší než celkové tržby v loňském druhém čtvrtletí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy