K soudu dorazil návrh na zrušení Dělnické strany

Lenka Smyčková
23. 9. 2009 16:45
Nejvyšší správní soud do týdne rozhodne, jak s návrhem naloží
Foto: Naďa Straková

Brno - K Nejvyššímu správnímu soudu dorazil nový návrh vlády na rozpuštění Dělnické strany.

Soud se chce s obsáhlým materiálem seznámit a za týden rozhodne, jak s ním naloží dál.

"Senát příslušný pro řízení o politických stranách zasedne ve středu 30. září," uvedl mluvčí soudu Michal Lovritš.

400 stran, 91 příloh

O již druhém podání návrhu na rozpuštění extremistické Dělnické strany v jediném roce rozhodla úřednická vláda Jana Fischera před týdnem.

"Připravili jsme nejlepší materiál, který jsme připravit mohli. Jsou tu rizika, že to ani podruhé nevyjde, ale i tak vláda návrh podpořila," řekl novinářům premiér Fischer.

Mluvčí soudu dnes uvedl, že návrh obsahuje 91 příloh. Ministr vnitra Martin Pecina deníku Aktuálně.cz již dříve řekl, že návrh má celkem 400 stran.

"Je to vyprecizované čtyřmi špičkovými právnickými kancelářemi," chválil návrh Pecina. "Jednou z nich je i kancelář advokáta Sokola."

Celkem prý ministerstvo vnitra za právnické služby zaplatilo částku do 100 tisíc korun.

Extremisté si věří, že proti vládě přesto i napodruhé uspějí. "Dělnická strana považuje rozhodnutí vlády České republiky podat k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz naší politické strany za důkaz stoupající popularity strany mezi občany," tvrdí předseda strany Tomáš Vandas.

Poprvé se o rozpuštění strany pokusil ministr Ivan Langer. V březnu ale utrpěl u soudu debakl. Senát totiž vládní návrh zamítl s tím, že vláda nepředložila žádné konkrétní důkazy pro zrušení strany.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V bratislavském sídle Penty zasahuje policie

V sídle finanční skupiny Penta ve slovenské Bratislavě zasahuje policie. Informuje o tom server Aktuality.sk. Důvod není jasný. Policie zásah nekomentuje, více informací by měl brzy poskytnout ministr vnitra Roman Mikulec. Šéf Penty Jaroslav Haščák byl jedním z aktérů v kauze Gorila.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy