K rozpočtu chce ANO mimořádnou schůzi. Podle Zemana mají peníze jít na investice

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2020 14:40
Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek dnes předal šéfovi Sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO) žádost podepsanou vládními poslanci ANO a ČSSD o svolání mimořádné schůze k návrhu na zvýšení schodku letošního státního rozpočtu na 500 miliard korun na úterý 23. června. Původně vláda počítala s tím, že by rozpočet měla sněmovna projednat ještě v úterý ve stavu legislativní nouze.
Ministryně financí Alena Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová | Foto: ČTK

Žádost o schůzi avizovala po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zeman ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), hovořila ale o 24. červnu. Faltýnek však uvedl, že ve středu se konají jednání sněmovních výborů, proto klub zvolil dřívější termín.

"Já jsem předal předsedovi Sněmovny žádost podepsanou poslanci ANO a sociální demokracie, aby schůze byla svolána. Předpokládáme, že proběhne 23. 6., abychom ve stavu legislativní nouze, který trvá do 30. 6., tento zákon schválili," řekl Faltýnek

Ministryně Schillerová také uvedla, že prezident Miloš Zeman návrh letošního rozpočtu s půlbilionovým schodkem podpořil a nebude mít problém jej podepsat, pokud většina peněz půjde do investic."Pan prezident podporu rozpočtu podmiňoval jedinou věcí, a to maximem peněz do investic. To byla jeho jediná podmínka," řekla Schillerová.

Babiš: Nezrychlené projednání by byl probém

Rozpočtový výbor sněmovny v úterý na návrh ODS doporučil projednat rozpočet mimo režim legislativní nouze. Doporučení výboru sněmovna může přehlasovat a návrh probrat zrychleně. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že neprojednání zvýšení schodku letošního státního rozpočtu v režimu legislativní nouze by byl velký problém.

Vláda žádá sněmovnu o navýšení schodku už potřetí, narostl zatím ze 40 miliard na 300 miliard korun. Podle vlády kvůli koronaviru. Komunisté podporují v hlasování menšinový kabinet ANO a ČSSD.

Koalice o podpoře jedná i s dalšími stranami. Poslanci KSČM se ale při úterním jednání sněmovního rozpočtového výboru o vládním návrhu navýšení schodku rozpočtu na 500 miliard korun při hlasování zdrželi. Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal s Babišem a požadoval snížení schodku na 450 miliard korun.

KDU-ČSL oznámila, že je připravena jednat s Babišem a Schillerovou o parametrech deficitu rozpočtu, pokud v něm budou zahrnuta konkrétní investiční opatření. Kabinet také musí složit dosavadní účty.

Schillerová připravuje po výtkách opozice ohledně nejasného určení peněz pozměňovací návrh, který peníze rozepíše do jednotlivých kapitol. Do rozpočtové rezervy by mělo jít asi 36 miliard korun, původně to bylo zhruba 137 miliard korun.

 

Právě se děje

Další zprávy