Na oslavy příchodu Cyrila a Metoděje dorazily na Velehrad tisíce lidí. Duka vyzval k pokoře a pravdě

ČTK ČTK
5. 7. 2016 18:35
Na letošní pouť a oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, které se každoročně konají na Velehradě, dorazilo přes 23 tisíc lidí. Kardinál Dominik Duka během svého kázání při poutní mši vyzval poutníky k pravdě, milosrdenství a pokoře. Vyzdvihl také významné historické okolnosti související s cyrilometodějskými slavnostmi a také historický a církevní význam tohoto poutního místa. "Zde na Velehradě se v minulém století několikrát rozhodovalo o našem bytí a nebytí. Zde jsme se naučili, co znamená pravda, co znamená falešná propaganda, či lákavé sliby. Zde jsme se naučili komu věřit a koho odmítnout," řekl ve svém kázání Duka.
Pouť na Velehradě.
Pouť na Velehradě. | Foto: Janík.

Velehrad (Uherskohradišťsko) - K pravdě, milosrdenství a pokoře v úterý vyzval poutníky kardinál Dominik Duka během svého kázání při poutní mši na Velehradě. Vyzdvihl také významné historické okolnosti související s cyrilometodějskými slavnostmi a také historický a církevní význam tohoto poutního místa.

Velehrad označil jako místo, kde se od počátku setkává moc se silou pokorného ducha. Národní pouť byla součástí vrcholících oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Dorazilo přes 23 tisíc poutníků.

Kardinál Duka poutníkům připomněl důležitost místa, kde se nacházejí. "Zde na Velehradě se v minulém století několikrát rozhodovalo o našem bytí a nebytí. Zde jsme se naučili, co znamená pravda, co znamená falešná propaganda, či lákavé sliby. Zde jsme se naučili komu věřit a koho odmítnout," řekl ve svém kázání Duka. Vyzdvihl také význam samotné pravdy, kterou člověk nevlastní, ale hledá a která je mu na konci darována.

"Odmítáme však hlasatele, kteří mají každý svou pravdu, kteří hlásají, že pravda vlastně neexistuje a v okamžiku, kdy vy se ozvete, tak jsou to jen oni, kdo má pravdu a začnou vás častovat nadávkami a všemi způsoby se pokouší vás umlčet," pronesl kardinál.

Ve svém kázání připomněl také významné historické milníky spjaté s křesťanstvím a osobnostmi slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Poukázal v této souvislosti na důležitou roli křtu Bořivoje a svaté Ludmily na Velké Moravě.

"Právě tento křest se stává podstatou státnosti, která přešla po zániku Velké Moravy do Prahy, jak píše pražský biskup Daniel I., když žádá královskou korunu pro knížete Vladislava. Podobné argumenty použil olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku, když žádá císařskou korunu pro krále Přemysla Otakara II.," připomněl kardinál.

Poukázal přitom na to, že slovo křest vychází z latinského crux - kříž, na kterém se setkává Bůh s člověkem, naše lidství skrze Ježíše Krista, který sestoupil z nebe a vystupuje vzhůru k nebi. "Horizontální směr zleva doprava nás učí pravé lásce a přátelství k druhému člověku.

To nás naučil Ježíš Kristus, který dává svůj život za nás za všechny. To jsou principy, na kterých stojí naše civilizace, naše lidská důstojnost a rovnost. Ne závist a nenávist, pohrdání a nadřazenost. Naopak zde jsou kořeny naší humanity a demokracie," uzavřel Duka.

Nádvoří baziliky dnes bylo zcela zaplněno. Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera je setkání na Velehradě příležitostí připomenout si křesťanské hodnoty. "Právě tady při této pouti si chceme sáhnout k duchovním kořenům. Jsem rád, že díky této atmosféře se tady vytvářejí vztahy, a to nejen mezi lidmi, kteří chodí do kostela, ale i dalšími příchozími. Moje přání je, aby kousek toho donesli do svých rodin, působišť, pracovišť, do svého sousedství. Pak si myslím, že bude více důvodů k naději při pohledu do budoucnosti," řekl dnes Graubner.

Podle tajemníka Dnů lidí dobré vůle Josefa Kořenka si mši letos nenechalo ujít více než 23 tisíc poutníků, o něco více než loni. Přispělo k tomu i příjemné počasí, loni byli poutníci vystaveni tropickým teplotám. Dalších více než 15 tisíc lidí si nenechalo ujít pondělní benefiční koncert Večer lidí dobré vůle, který vynesl zhruba 1,4 milionu korun.

I přes větší počet poutníků, kteří dorazili na letošní oslavy cyrilometodějských svátků na Velehradě, zdravotníkům práce nepřibylo. Ve svých stanech ošetřovali především cyklisty, kteří se zranili cestou k bazilice. V jednom případě však musela zasáhnout záchranná služba, kdy odvezla do nemocnice účastníka s epileptickým záchvatem. Letošní svátky se jinak obešly bez větších problémů, řekla hlavní sestra Maltézské pomoci Lucie Marešová.

Letošní ročník benefičního koncertu Večer lidí dobré vůle na Velehradě vynesl 1,4 milionu korun. Ve srovnání s loňským rokem byli letos lidé štědřejší, loni to bylo 1,3 milionu korun. Peníze, které zaslali lidé prostřednictvím dárcovských SMS, půjdou tentokrát i do zahraničí, podpoří sirotčinec a zdravotní centrum křesťanů v Iráku. Peníze jsou určeny také pro Nadační fond Adiuvare, který by letos měl podpořit studium na lékařské fakultě adeptů z rodin na Blízkém východě.

 

Právě se děje

Další zprávy