Bělobrádkovi bude s vědou radit bývalá Paroubkova mluvčí. Je to profesionálka, zdůvodňuje ministr

Luboš Kreč
4. 1. 2016 16:30
Pavel Bělobrádek přibral do svého týmu novou náměstkyni, stala se jí bývalá tisková mluvčí vlády Jiřího Paroubka Lucie Orgoníková. Přijal ji údajně proto, že jako někdejší šéfka kabinetu exministra školství Marcela Chládka má cenné kontakty a zkušenosti. Dosavadním jediným náměstkem Bělobrádka byl etnolog Arnošt Marks, manžel ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové.
Lucie Orgoníková s bývalým brněnským primátorem za ČSSD Milanem Onderkou.
Lucie Orgoníková s bývalým brněnským primátorem za ČSSD Milanem Onderkou. | Foto: Jan Langer

Praha - Vicepremiér Pavel Bělobrádek má novou náměstkyni. Do jeho týmu nastoupila devětatřicetiletá Lucie Orgoníková, která má za sebou dlouhou a barvitou historii ve strukturách ČSSD.

"Vybral jsem si ji jako profesionálku. Mimo jiné působila jako vrchní ředitelka kabinetu ministra školství," zdůvodnil její přijetí šéf KDU-ČSL s tím, že právě resort školství se v řadě kompetencí překrývá s jeho úřadem, pod nějž spadá podpora vědy a výzkumu.

Lucie Orgoníková
Lucie Orgoníková | Foto: Úřad vlády

Orgoníková, jejíž matkou byla loni zesnulá dlouholetá královéhradecká poslankyně ČSSD Hana Orgoníková, působila v sekretariátu Marcela Chládka, než jej premiér v létě odvolal kvůli podezřením, že šikanoval své podřízené. Orgoníková patřila mezi jeho nejbližší spojence, za rok 2014 od něj dostala bezmála dvousettisícovou odměnu.

Do ČSSD ji přivedl v lednu 2003 Stanislav Gross, kterému dělala oficiálně poslaneckou asistentku, zanedlouho po svém příchodu ale povýšila - stala se stranickou tiskovou mluvčí. Když se v dubnu 2005 stal Jiří Paroubek premiérem, vzal si ji s sebou do Strakovy akademie, sídla vlády.

Po volbách z roku 2006, v nichž ČSSD těsně prohrála s ODS a na podzim se vlády ujal Mirek Topolánek, Orgoníková krátce působila jako šéfka marketingu ČSSD. Během podzimu ale z partaje odešla, údajně kvůli rozporům s Paroubkem, jemuž vadily její těsné vazby na plynárenský koncern RWE Transgas.

Ve volbách z října 2013 se pokoušela dostat za ČSSD do Poslanecké sněmovny, ale neúspěšně, z šestého místa hradecké kandidátky do Prahy nepronikla.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy