Bělobrádkovi bude s vědou radit bývalá Paroubkova mluvčí. Je to profesionálka, zdůvodňuje ministr

Luboš Kreč
4. 1. 2016 16:30
Pavel Bělobrádek přibral do svého týmu novou náměstkyni, stala se jí bývalá tisková mluvčí vlády Jiřího Paroubka Lucie Orgoníková. Přijal ji údajně proto, že jako někdejší šéfka kabinetu exministra školství Marcela Chládka má cenné kontakty a zkušenosti. Dosavadním jediným náměstkem Bělobrádka byl etnolog Arnošt Marks, manžel ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové-Tominové.
Lucie Orgoníková s bývalým brněnským primátorem za ČSSD Milanem Onderkou.
Lucie Orgoníková s bývalým brněnským primátorem za ČSSD Milanem Onderkou. | Foto: Jan Langer

Praha - Vicepremiér Pavel Bělobrádek má novou náměstkyni. Do jeho týmu nastoupila devětatřicetiletá Lucie Orgoníková, která má za sebou dlouhou a barvitou historii ve strukturách ČSSD.

"Vybral jsem si ji jako profesionálku. Mimo jiné působila jako vrchní ředitelka kabinetu ministra školství," zdůvodnil její přijetí šéf KDU-ČSL s tím, že právě resort školství se v řadě kompetencí překrývá s jeho úřadem, pod nějž spadá podpora vědy a výzkumu.

Lucie Orgoníková
Lucie Orgoníková | Foto: Úřad vlády

Orgoníková, jejíž matkou byla loni zesnulá dlouholetá královéhradecká poslankyně ČSSD Hana Orgoníková, působila v sekretariátu Marcela Chládka, než jej premiér v létě odvolal kvůli podezřením, že šikanoval své podřízené. Orgoníková patřila mezi jeho nejbližší spojence, za rok 2014 od něj dostala bezmála dvousettisícovou odměnu.

Do ČSSD ji přivedl v lednu 2003 Stanislav Gross, kterému dělala oficiálně poslaneckou asistentku, zanedlouho po svém příchodu ale povýšila - stala se stranickou tiskovou mluvčí. Když se v dubnu 2005 stal Jiří Paroubek premiérem, vzal si ji s sebou do Strakovy akademie, sídla vlády.

Po volbách z roku 2006, v nichž ČSSD těsně prohrála s ODS a na podzim se vlády ujal Mirek Topolánek, Orgoníková krátce působila jako šéfka marketingu ČSSD. Během podzimu ale z partaje odešla, údajně kvůli rozporům s Paroubkem, jemuž vadily její těsné vazby na plynárenský koncern RWE Transgas.

Ve volbách z října 2013 se pokoušela dostat za ČSSD do Poslanecké sněmovny, ale neúspěšně, z šestého místa hradecké kandidátky do Prahy nepronikla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy