Julínkův tým oznámil, že se s reformou ještě vrátí

Petr Holub
18. 8. 2009 20:00
Reformní tým exministra zdravotnictví Tomáše Julínka své recepty nabídne všem politickým stranám.
Tak se letos v lednu loučil Tomáš Julínek s Topolánkovou vládou.
Tak se letos v lednu loučil Tomáš Julínek s Topolánkovou vládou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - „Chceš změnu - vyvolej krizi," zní podle bývalého náměstka ministra zdravotnictví Pavla Hroboně hlavní pravidlo všech reformátorů.

Se svými kolegy soukromým lékařem Tomášem Macháčkem a exministrem Tomášem Julínkem (ODS) se ho k vlastní škodě nedrželi.

Hroboň, Macháček a Julínek se svými spolupracovníky však chtějí pokračovat v práci a očekávají, že jejich chvíle ještě přijde.

„Zdravotnické finance se dostávají do potíží, už letos bude mezi výdaji a příjmy rozdíl patnáct až dvacet miliard. To se ještě vyrovná z rezerv na účtech pojišťoven, ale koncem roku 2011 a v roce 2012 bude mít zdravotnictví schodky v řádu desítek miliard," předpovídá Hroboň. Potom se politici i veřejnost vrátí k modelu, který v dobách blahobytu neuváženě odmítli.

Hrozí návrat před listopad

Reformátoři podle vlastních slov připravili model, jak v těžkých dobách udržet dostupnost kvalitní péče a přitom nenechat systém zbankrotovat. Právě po něm v nejbližší době vznikne poptávka.

Zdravotnictví podle jejich slov nemá alternativu, pokud nechce stát potichu škrtat v nabídce zdravotní péče a vrátit se k předlistopadovému přídělovému systému.

Hroboň a Macháček přitom nechtějí psát program pro ODS. „Chceme dát všem politikům šanci, aby se mohli proti našim návrhům vymezovat," upozornil Macháček na to, že experti sdružení v think-tanku „Reforma zdravotnictví" chtějí do domácí debaty přinášet nové myšlenky.

Komunikační chyba

Julínkova reforma chtěla omezit ve zdravotnictví roli státu, který dnes ovládá tři pojišťovny s třemi čtvrtinami pojistného trhu a všechny velké nemocnice, přitom určuje ceny zdravotní péče i léků.

Foto: Ondřej Besperát

Proto chtěli reformátoři privatizovat většinu pojišťoven a omezit roli státu v nemocnicích. Zároveň slibovali sepsat závazné standardy zdravotní péče, které by zajistily stejnou nabídku pro všechny pacienty a zároveň umožnily doplácet především na lepší kvalitu zdravotních pomůcek.

„Technicky byl náš pokus bez zásadních chyb," hodnotí práci svého týmu Hroboň. Chybou však byla kromě špatného načasování neschopnost vysvětlit veřejnosti a zčásti také odborníkům potřebnost reformy. Proto se Julínek se svými lidmi nedokázali ubránit celé řadě nepřátel kritiků a nepřátel.

Mnoho psů zajícova smrt

Analýza neúspěchu zdravotnické reformy, kterou sami reformátoři vypracovali,  nejmenuje konkrétní osoby, které jsou odpovědné za fiasko, z kontextu je však zřejmé, o kom se mluví.

Na prvním místě tak byl uveden David Rath (ČSSD). „Reformu není možné udělat bez konsensu mezi hlavními politickými stranami. Přitom bylo extrémně těžké se domluvit se stínovým ministrem hlavní opoziční strany," řekl Hroboň.

Upozornil, že se reformátoři nemohli spolehnout ani na jednotnou podporu vládních stran. Opozici uvnitř koalice vedl jednoznačně Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Šnajdrova vina

Na neúspěchu se podepsal i Julínkův náměstek Marek Šnajdr (ODS). To vyplývá ze stížnosti na zbytečné konflikty, ke kterým došlo při snaze podřídit Ústav hematologie a krevní transfuze pod Všeobecnou fakultní nemocnici, případně v nařízení převést fakultní nemocnice na akciové společnosti. Obě akce vznikly právě Šnajdrovou iniciativou.

Proti reformě se také postavili manažeři zdravotních pojišťoven, kterým vadilo, že reformátoři chtějí vyvlastnit majetek pojišťoven a pak ho prodat v aukci.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přijel na jednání vlády ČR.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek přijel na jednání vlády ČR. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Významným nepřítelem byl také anonymní autor pamfletu „Jak ukrást 220 miliard v českém zdravotnictví". Pamflet obviňoval autory reformy, že chtějí zdravotnické finance tunelovat v žoldu třinecké společnosti Agel a amerického koncernu Kaiser Permanente.

„Na útok vedený ve stylu StB či KGB jsme se snažili odpovědět slušným způsobem a uváděním faktů. Racionální odpověď ale byla v okamžiku útoku nedostatečná," míní Hroboň.

Stanovit práva pacientů

Autoři reformy připouštějí, že podezření z tunelování mohli předejít, kdyby se od počátku reformy snažili zprůhlednit dlouhodobě netransparentní toky zdravotnických financí.

Tomáš Macháček však pochybuje o tom, že k lepší kontrole zdravotnických miliard přispěje publikace údajů, kam zdravotní pojišťovny posílají své peníze.

„Důležitější je stanovit standardy péče a zavést ukazatele kvality, aby bylo pacientům jasné, na co mají u lékaře či v nemocnici nárok," doporučuje Macháček.

Z pohledu pacienta prý není tolik důležité, komu a jak pojišťovny platí, ale je zcela rozhodující, jaké služby za tyto peníze dostanou.     

Foto: Aktuálně.cz
Blog Julínkova náměstka Pavla Hroboně

 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy