Julínkovy změny nás vrací před listopad, tvrdí lékaři

Petr Holub
12. 12. 2007 9:20
Reforma zlikviduje soukromé praxe
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lékaři odmítají návrhy zdravotnické reformy, které představil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Reforma omezí dostupnost zdravotní péče pro občany a zlikviduje soukromé ordinace, varuje Česká lékařská komora.

Ministr Tomáš Julínek by tedy měl ze sedmi navržených zákonů čtyři úplně přepracovat a jeden zrušit. "Julínkovy návrhy nesplnily očekávání," tvrdí prezident komory Milan Kubek.

Vadí mu, že ministerský návrh chce především šetřit, místo toho, aby zajistil systému větší příjmy.

Nechceme úspory, ale peníze

"Země evropské patnáctky dávají na zdravotnictví ročně v průměru 8,9 procent HDP, Česko ani ne sedm procent," upozorňuje Kubek.

Zdejší zdravotnictví tedy potřebuje reformu, která najde další finanční zdroje. Prezident komory mezi ně počítá například vyšší příspěvky za státní pojištěnce. Zároveň je potřeba vyřadit dvacet procent výkonů z povinného pojištění. Lidé by se na ně mohli napříště připojistit.

Nepřehlédněte:
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Nepřehlédněte:

Komora k Julínkovým zákonům

Zamítnout:
  • O dohledu nad zdravotními pojišťovnami
    Důvody: Nový státní úřad, který by dohlížel nad pojišťovnami, je zbytečný.
Zamítnout a nově napsat:
  • O veřejném zdravotním pojištění
    Důvody: Je třeba nový zákon, návrh však neřeší nedostatek financí pro zdravotníky. Kontrolu nad zdravotnictvím předává pojišťovnám a likviduje soukromé lékařské praxe.
  • O zdravotních pojišťovnách
    Důvody: Je třeba nový zákon, který by platil pro všechny pojišťovny. Není však možné udělat z nich akciové společnosti.
  • O univerzitních nemocnicích
    Důvody: Zákon je napsán nekvalitně. Univerzitní nemocnice nemohou být akciovými, ale neziskovými společnostmi.
  • O zdravotních službách
    Důvody: Zákon správně řeší některé problémy, znemožňuje však profesním komorám kontrolovat kvalitu práce zdravotníků. Není možné, aby za to komoru dělal majitel zdravotnického zařízení.
Doporučuje s připomínkami:
  • O specifických zdravotních službách
    Důvody: Dosud chybí zákon, který by jednotně popsal specifické výkony jako jsou asistovaná reprodukce, interrupce, sterilizace apod. Přehlíží však kontrolní roli lékařské komory. 
  • O zdravotnické záchranné službě
    Důvody: Je správné, že zákon popíše záchrannou službu jako zvláštní typ zdravotní služby. Personální složení výjezdových skupin by však nemělo určitt pouze ministerstvo.

Jaké jsou dopady reformy veřejných financí?

Analýza:
Náklady na zdraví kvůli poplatkům výrazně stoupnou Tabulka:
Kolik po reformě zaplatíte u lékaře? Souhrn:
Podívejte se, jak se změní péče o zdraví

Pod drobnohledem

Kubek předpokládá, že při správném nastavení systému by bylo možné snížit povinné pojištění ze současných třinácti a půl procenta hrubé mzdy na deset až jedenáct procent.

Julínek je z pohledu komory zbytečně opatrný. Sice umožňuje platit pacientům nadstandardní výkony, kromě toho ale nabízí jen recepty, jak ušetřit a vyjít se současným finančním balíkem.

Z povinného pojištění se má podle Julínka hradit minimálně 95 procent dosavadních výkonů.

Kubkovi vadí, že menší část peněz reforma zdravotníkům dokonce vezme. Pojišťovny by měly financovat nový kontrolní úřad, zároveň budou vyplácet bonusy těm občanům, kteří vyčerpají méně služeb.

Reforma spádových obvodů

Právě cesta, kterou chce Julínek uspořit, je podle lékařské komory nebezpečná pro pacienty i lékaře.

Reforma předpokládá, že se pojišťovny změní na akciové společnosti. Kubek se obává, že se jich zmocní finanční skupiny, které po vzoru společnosti Agel budou chtít nejen provozovat pojišťovny, ale také řetězce nemocnic i ambulantních praxí.

Pojišťovny přitom dostanou možnost uzavírat smlouvy jen s těmi lékaři, se kterými to uznají za vhodné. "Logicky dají přednost těm vlastním," říká prezident komory.

Soukromí lékaři si tak budou muset vybrat: buď se nechají zaměstnat od některého z řetězců, anebo prostě ordinaci zavřít. Pacienti tak přijdou o volbu lékaře, protože budou muset chodit jen do těch zdravotnických zařízení, které jim povolí pojišťovna.

"Julínkův návrh připomíná plán někdejší ministryně Emmerové, která chtěla zavést podle vzoru z minulého režimu spádové obvody," předvídá důsledky reformy mluvčí komory Michal Sojka.

Lidé sice budou moci přejít k jiné pojišťovně, nebude to však možné častěji, než jednou za rok.

Návrat do totality

Zároveň prý hrozí, že se zhorší kvalita. Návrhy zákonů totiž nepočítají s tím, že odborné společnosti budou navrhovat pravidla, podle kterých by se mělo léčit. Ani úroveň zdravotních služeb by nadále neměly kontrolovat profesní komory.

Tím může vzniknou groteskní situace, protože občan si bude moci stěžovat na špatnou péči pouze u těch, kdo ho léčí. "Na lékaře z krajské nemocnice si bude moci stěžovat v samotné nemocnici. Když nemocnice stížnost odmítne, může podat námitky krajskému úřadu," vykládá Julínkův návrh Kubek.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň od komor převezme registry lékařů, stomatologů a lékárníků.

"Je to krokem zpět od občanské společnosti před rok 1989 do období totality," stojí v oficiálním prohlášení lékařské komory.

"Julínkovi pomůžeme"

Kubek odmítá námitku, že kvalitu nabízených služeb zajistí konkurence mezi pojišťovnami.

"Zákony umožňují cenovou konkurenci. Ušetřit se dá na platech lékařů, anebo na kvalitě služeb. To kromě majitelů pojišťoven neprospěje nikomu," míní Kubek.   

Česká lékařská komora přesto Julínka chválí, že se pustil do obtížné práce, která sjednotí právní předpisy o zdravotnictví. "Předneseme ministrovi své připomínky a nabídneme mu svou pomoc při přepracování zákonů," řekl prezident lékařské komory.

 

Právě se děje

Další zprávy