Julínek vrátil Slezským Rudolticím zámek. Zadarmo

Lenka Smyčková
16. 5. 2008 11:00
Ministerstvo mění pravidla pro prodej skladů
"Slezské Versailles" se vrací zpět obci
"Slezské Versailles" se vrací zpět obci | Foto: Martin Popelář

Slezské Rudoltice - Ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku bude bouchat šampaňské. Ministerstvo zdravotnictví uznalo, že obec má právo na zámek, který chtělo prodat jako svůj majetek.

Serveru Týden.cz to potvrdil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. „Naši právníci posoudili dokumenty, které nám zástupci Rudoltic předložili. Z nich jednoznačně vyplývá, že na zámek má právo obec," uvedl Cikrt.

Ministerstvo přitom léta nakládalo se zámkem jako s vlastním. Organizace Zdravotnické zabezpečení krizových stavů využívala perlu Osoblažska jako sklad.

Pak se staly sklady zdravotnického zabezpečení nepotřebnými a ministerstvo se je rozhodlo prodat - všech sedmnáct v jednom balíku, včetně tří zámků na Osoblažsku.

Ministerstvo prodávalo cizí

Ani jeden ze zámků přitom zřejmě ministerstvu nepatří. Na Dívčí hrad si dělá nárok Řád Maltézských rytířů a v Branticích také doufají v prokázání historického vlastnictví zámku obcí.

Zatím se ovšem neprokázalo. „Podle našeho názoru nejsou dokumenty v této věci tak průkazné jako v případě Slezských Rudoltic," řekl Tomáš Cikrt. O vlastnictví Brantic zřejmě rozhodne soud.

„Zatím to nemám černé na bílém, ale doslechla jsem se, že ministerstvo už dalo pokyn řediteli k vydání zámku. Doporučeně by nám vyrozumění mělo přijít v pondělí," těší se starostka Slezských Rudoltic Martina Jalamasová.

„Zatím nejásáme, ale už přemýšlíme co dál, až zámek získáme. Rozhodně chceme začít jednat s potenciálními investory," dodala starostka.

Už ne v balíku, každý zvlášť

Podle Týdne se ministerstvo rozhodlo také změnit pravidla prodeje všech skladů. Napadali je totiž nejen starostové, ale také odborníci na prodej historických nemovitostí. Ministerstvo zámky zřejmě prodávalo hluboko pod cenou.

A navíc v balíku s ostatními sklady, ač dříve slibovalo jejich bezúplatné převedení na obce. Starostové našli skuliny - zpochybnili ministerské vlastnictví.

Ministerstvo teď vyhlásí nové výběrové řízení. Zámky v něm nebudou a sklady bude možné koupit i samostatně, nejen v balíku.

Dříve přitom balíkový prodej ospravedlňovalo tím, že je mnohem výhodnější.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy