Julínek přišel na sjezd lékařů vysvětlit svou reformu

Markéta Chaloupská, mch
8. 11. 2008 19:00
Vřelého přijetí se ministru zdravotnictví nedostalo
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lékařská komora dnes na svém sjezdu diskutovala o reformních zákonech s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Vřelého přijetí se ale ministrovi nedostalo. Stejně tak on začal zostra.

Nakonec ale podle svých slov odcházel s dobrým pocitem, že se mu podařilo lékaře o potřebnosti reformy přesvědčit.

Hned na začátku Julínek prohlásil, že je jednání České lékařské komory zpolitizované a články v časopise komory jsou nesmyslné.

Nechal se také slyšet, že komora pro něj nepředstavuje partnera pro hledání řešení problémů ve zdravotnictví. Raději by prý  diskutoval s lékaři o problémech, které je trápí, uvedla Česká televize.  

Svou vizi reformy představoval zhruba hodinu, poté následoval blok připomínek k reformě. Této části se ale ministr nezúčastnil s tím, že se jde občerstvit, protože připomínky komory již zná. Spolu s ním opustily sál zhruba dvě třetiny delegátů.

Do sálu se vrátil až poté, co prezident komory Milan Kubek své připomínky přednesl.

Na reformě vyděláme, trvá na svém Julínek

Julínek dnes na sjezdu reformu obhajoval tím, že díky jeho reformám poplynou do zdravotnictví další peníze.

A pustil se také do sociální demokracie, která hodlá některé poplatky zrušit. Vyzval lékaře, aby proti tomuto záměru bojovali, jinak přijde zdravotnictví o část příjmů.

Komora reformní záměry ministra dlouhodobě kritizuje. Přijatelný se jí zdá jen jeden z jeho zákonů.

A prezident lékařské komory Milan Kubek ministrovi navíc vyčítá, že se s lékaři o reformách neradil, připomínky k předpisům ministr ignoroval a čtyři zákony, které jdou příští týden do vlády, jim v závěrečném znění neukázal.

To ale ministerstvo odmítá s tím, že pořádalo několikadenní vypořádací řízení. 

Miliony na účtech pojišťoven?

Lékaři mimo jiné po ministrovi chtějí, aby stanovil minimální ceny jednotlivých lékařských zákroků a aby byla jasně vymezena standardní a nadstandardní péče. Za lepší péči se totiž bude připlácet.

Julínek si od toho slibuje, že tyto peníze půjdou do zdravotnictví.

Komora také tvrdí, že zdravotní pojišťovny na svých účtech údajně zadržují miliony korun, které by mohly místo toho jít na zvýšení platů lékařů a k pacientům.

"Za stávající peníze, které do zdravotnictví jdou, je současná kvalita a dostupnost zdravotní péče neudržitelná. Podíl výdajů na zdravotnictví v ČR klesá, propadli jsme se na 6,5 procenta HDP, což je hluboko pod kritickou hranicí 7 procent," tvrdí prezident ČLK Milan Kubek.

Odpouštění poplatků v lékárnách zdraží léky

Ješte předtím se ministr zdravotnictví zastavil na sjezdu České lékárnické komory v Benešově.

Foto: Aktuálně.cz

Uvedl tam, že odpouštění regulačních poplatků v lékárnách krajských nemocnic, ke kterému se chystají sociální demokraté, povede ke zdražení léků.

"Hodnota poplatku se totiž odečítá od ceny léku," vysvětloval Julínek.

A dodává. "Odpouštění poplatků v lékárnách znamená zdražování léků. A to je potřeba jasně říci. To znamená, že ČSSD, která tohle propagovala a teď to realizuje v krajích, chce zdražit pacientům léky v lékárnách, které jim patří, a zároveň vytvořit kritickou situaci u kolegů, kteří jsou jejich konkurenti."

Nový viceprezident Mrozek

Komora si také po třech letech zvolila svého viceprezidenta. Stal se jím anesteziolog Zdeněk Mrozek.

"Děkuji všem, i těm, kteří dali dnes hlas někomu jinému. Je mi velkou ctí obstát proti tak silným kandidátům, jako byli Aleš Herman a Lubomír Nečas. Doufám, že neodmítnou pomáhat a spolupracovat. Doufám, že vaši důvěru nezklamu," řekl delegátům Mrozek.

Ve třetím kole voleb na 22. sjezdu stavovské organizace získal 187 hlasů, tedy o třicet sedm více, než potřeboval.

Druhý z kandidátů, kardiolog Aleš Herman, dostal 82 hlasů. Třetím uchazečem byl praktický lékař Lubomír Nečas, který ale vypadl už v prvním kole

 

Právě se děje

Další zprávy