Jste jako StB, kádruje Ovčáček novináře. Spolupráce s bezpečností vadí Hradu jen u někoho

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Gabriela Lukášková
15. 10. 2015 12:00
Prezident se chystá vyznamenat herečku Jitku Frantovou Pelikánovou, která je v archivech vedena jako spolupracovnice komunistické tajné policie. Když se na kauzu někdo zeptá, sám podle mluvčího Hradu "přebírá štafetu StB". Hrad přitom škraloup na minulosti hodnotí, jak se mu zrovna hodí - u někoho nevadí, jinému zavře cestu k profesorskému titulu.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček | Foto: Václav Vašků, archiv Economia

Praha – Prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka podráždily otázky ohledně herečky Jitky Frantové Pelikánové, která od prezidenta dostane na konci října státní vyznamenání. Jak informoval deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, vdova po novináři a politikovi Jiřím Pelikánovi je vedená v archivech jako spolupracovnice StB.

"Dle vašich otázek začínám mít drobný dojem, že štafetu StB převzaly Hospodářské noviny," napsal mluvčí Miloše Zemana na dotazy, zda prezident o záznamu věděl a zda se o něm s Pelikánovou bavil.

Přitom právě spolupráce s StB Zemanovi v minulosti posloužila, když se chtěl zbavit nepohodlného kandidáta. Letos na jaře například odmítl jmenovat profesorem fyzika Ivana Ošťádala, který má v archivech také záznam.

Po předčasných volbách zase Zeman využil podezření, že s tajnou policií spolupracoval kandidát na ministra financí Andrej Babiš. Podle dosavadních zvyklostí by ministra bez čistého lustračního osvědčení jmenovat neměl. Nakonec však Babiše do úřadu jmenoval výměnou za to, že koaliční strany Sněmovnou v prvním čtení protlačily Zemanem podporovaný služební zákon.

U blízkých spolupracovníků nebo příznivců však Zemanovi škraloup na minulosti nevadí. Někdejší Zemanův poradce a jeden ze zakladatelů Strany práv občanů (dříve s přívlastkem Zemanovci) Zdeněk Zbytek je předlistopadovým plukovníkem a velitelem slánské tankové divize, který je známý tím, že bezprostředně po 17. listopadu v roce 1989 zastrašoval sjezd zemědělců pozdravem bojových divizí.

Příkladem toho, že Zemanovi styky s prominenty bývalého režimu nevadí, je i jeho někdejší poradce a blízký přítel Miroslav Šlouf. Ten před listopadem zastával vysoké funkce ve Svazu socialistické mládeže či v národních výborech, byl dlouholetým členem KSČ a poslancem České národní rady.

 

Právě se děje

Další zprávy