Neuplácel jsem, jsou to spekulace, odmítá nařčení Březina

Domácí ČTK Eliška Nová, Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 8. 2015 12:40
Časopis Respekt uvedl, že někdejší náměstek primátora Karel Březina údajně soudci Ondřeji Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii.
Karel Březina
Karel Březina | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vlivný člen pražské ČSSD Karel Březina odmítá informace týdeníku Respekt, podle kterých soudce Ondřej Havlín před čtyřmi lety Březinu účelově zprostil obžaloby. Březina tvrzení označil za spekulace. "Nikdy jsem nikomu nenabídl peníze ani jakýkoli post, ani jinou věc," napsal v pondělí v textové zprávě.

Někdejší náměstek primátora Březina údajně Havlínovi za zprošťující rozsudek slíbil místo v diplomacii. Týdeníku Respekt to řekl kladenský soudce Petr Sedlařík. Odkázal přitom na odposlechy, které jsou součástí jiné kauzy, za niž Sedlařík tento týden poslal Havlína nepravomocně na 6,5 roku do vězení.

Jsou to spekulace, říká Březina

"Velmi důrazně se ohrazuji proti tvrzením a spekulacím uvedeným v článku časopisu Respekt," napsal Březina. "Zásadně odmítám tvrzení, že jsem jakýmkoli způsobem ovlivnil rozhodnutí obvodního soudu, což má vycházet z odposlechů jiných osob," doplnil. Připomněl, že proti zprošťujícímu rozsudku se odvolal státní zástupce a městský soud odvolání zamítl. "O mém zproštění tak soud rozhodl pravomocně," napsal.

Březinovi před čtyřmi lety hrozily až dva roky vězení za to, že zatajil své angažmá ve dvou zkrachovalých firmách a nechal se pak zvolit do dozorčí rady další společnosti, což se podle zákona nesmí. Havlín ho tehdy obžaloby během pár stání zprostil.

Prostorový odposlech Havlína podle Respektu zachytil, jak v rozhovoru se svým známým o Březinově kauze hovoří. Havlín se pak údajně s Březinou domluvil, že ho zprostí viny na základě toho, že uvěřil pochybnému právnímu posudku, a jednal tím pádem neúmyslně.

Březina mu prý za zprošťující rozsudek nabízel peníze, ale ty soudce nechtěl. Požadoval pomoc s územním plánem v Praze a místo v diplomacii. Havlín naposledy působil jako velvyslanec v Bulharsku.

Od Březiny se teď distancoval i premiér Bohuslav Sobotka. "Karel Březina není a nikdy nebyl zaměstnancem ani spolupracovníkem Odboru poradců a poradkyň předsedy vlády. Od 29. ledna 2014 až do současnosti nebyl s Úřadem vlády ČR v žádném pracovněprávním vztahu," napsal mluvčí vlády Martin Ayrer k informacím, že Březina je Sobotkův poradce. 

Sociální demokracii ale nechává Březinova nejnovější kauza zatím v klidu. "Jsou to spekulace. Ve straně to nediskutujeme," říká vlivný pražský sociální demokrat Miroslav Poche. I přesto si chce premiér pozvat Březinu na příští jednání grémia, aby celou věc vysvětlil. 

Jediný, kdo zatím Březinu kritizuje jsou pražští piráti. Ti požadují, aby se Březina vzdal funkce pražského zastupitele a předsedy komise pro sportovní granty na pražském magistrátě. "Soudce Havlín v policejním odposlechu přiznal, že mu Karel Březina nabídl úplatek. Nejde o nahodilé pochybení, Karel Březina byl již v říjnu minulého roku pravomocně odsouzen za podvod v pražském dopravním podniku," tvrdí Mikuláš Ferenčík. Piráti nejsou v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice. S primátorkou ale spolupracují v některých kauzách, podílí se například na řešení Opencard. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Německu začaly parlamentní volby, Merkelová v nich nekandiduje

V Německu začaly parlamentní volby, ze kterých vzejde nový Spolkový sněm a nová spolková vláda, kterou po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.

Volební místnosti se otevřely v 8:00 a zavřou se v 18:00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 000 volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou. Očekává se, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy