Náměstek ministra průmyslu v problémech. Romové jsou k ničemu a otravní jako medúzy, napsal na síti

Veronika Neprašová Lukáš Prchal Jakub Zelenka Veronika Neprašová, Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
Aktualizováno 14. 9. 2017 15:16
Náměstek ministra průmyslu a kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Karel Novotný připodobnil ve facebookové diskuzi Romy k medúzám. Podle něj jsou "otravný a k ničemu". Šéf resortu Jiří Havlíček výrok označil za naprosto nepřijatelný. Se svým náměstkem se sejde zítra ráno. "Povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož následně vyplynou příslušné závěry," reagoval na upozornění Aktuálně.cz.
Karel Novotný (třetí zprava).
Karel Novotný (třetí zprava). | Foto: ČTK

Praha - "Cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu", napsal ve facebookové diskuzi náměstek ministra průmyslu Karel Novotný. Komentářem doplnil status skupiny Naštvané matky, která vystupuje proti migrantům, Romům nebo sexuálním menšinám. Vyjádření, které Novotný na svém profilu sdílel, poukazuje na údajný nezasloužený blahobyt uprchlíků tmavé pleti.

Facebook Karla Novotného
Facebook Karla Novotného | Foto: Facebook Karla Novotného

"Nezlobte se, nebudu se k tomu teď vyjadřovat. Facebook jsem zrušil a dám k tomu stanovisko zítra," reagoval na dotaz Aktuálně.cz náměstek. Jeho facebookový profil, na kterém se hlásí k funkci na ministerstvu a používá vlastní profilovou fotografii, ještě během čtvrtečního dopoledne fungoval. Několik minut před telefonátem redakce ale přestal být dostupný. 

Novotného nadřízený, šéf resortu průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) začal po upozornění Aktuálně.cz facebookovou aktivitu svého náměstka řešit. "Tento výrok je pro mne osobně naprosto nepřijatelný, odsuzuji jej a jednoznačně se od něho distancuji. S panem náměstkem se v nejbližší době sejdu a povedu s ním na toto téma zásadní rozhovor, z něhož následně vyplynou příslušné závěry," napsal Havlíček.

Kromě svého působení na MPO se Novotný uchází o poslanecký mandát i v říjnových volbách. Na kandidátce ČSSD v Ústeckém kraji figuruje na 13. místě. Šéf krajské buňky, poslanec Jaroslav Foldyna je ale k výrokům Novotného shovívavý. "Samozřejmě by se měl vyjadřovat v intencích slušnosti. Nemůžeme nikoho obviňovat proto, že je jiného etnika nebo náboženského vyznání. Ale my to vyšetřovat nebudeme. Maximálně mu zavolám a řeknu mu, ať se na Facebooku uklidní," řekl Foldyna na dotaz Aktuálně.cz.

Dodal také, že realita v severočeských městech je jiná než v Praze. "Já s nimi bydlím v baráku. V Praze si pořád někdo na něco hraje a nepojmenovávají se věci pravými jmény. Frustrace obyvatel z neefektivní sociální politiky je velká. A možná si pan náměstek ulevil, protože ten Most je plný takových problémů," dodal Foldyna.

Už v minulosti přitom ČSSD Novotného xenofobní postoje řešila. V roce 2010 se mostecká buňka, které Novotný tehdy předsedal, dostala do sporu s celorepublikovou centrálou. Důvodem byly Novotného předvolební billboardy se sloganem "Proč bych měl litovat, že ve jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!". 

Facebook Karla Novotného
Facebook Karla Novotného | Foto: Facebook Karla Novotného

Vedení sociální demokracie se tehdy obávalo, že takové výroky, připomínající nacistická hesla ´jeden národ, jedna říše, jeden vůdce´ poškodí její pověst. "Komunální kampaně jsou decentralizované, nejsou řízeny z ústředí. Ale platí, že jsme jedna ČSSD, ne federace," řekl tehdy šéf strany Bohuslav Sobotka. A zdůraznil, že sociální demokraté projevy národnostní nesnášenlivosti a extremismu odmítají.

Do sněmovny se tehdy Novotný nedostal. Čtyři roky pak působil jako náměstek primátora Mostu. V únoru 2014 byl jmenován náměstkem pro sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy