Nejsme extremisté, ale vlastenci, reaguje SPD na varovnou zprávu ministerstva

Domácí Domácí
30. 5. 2018 12:54
Podle mluvčí Michaely Dolenské je kauza snahou poškodit SPD, která je podle jejích slov vlastenecká, nikoli extremistická.
Tomio Okamura
Tomio Okamura | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo vnitra v chystané zprávě o extremismu varuje před SPD Tomia Okamury. Dokument, do nějž on-line deník Aktuálně.cz nahlédl, straně věnuje 1,5 strany a označuje ji v některých aspektech za radikálnější než tradiční extremistické strany. SPD v reakci označila prosáknutí zprávy do médií za skandální a ohradila se proti jejímu obsahu.

"Hnutí SPD nemá informace o obsahu zprávy ministerstva vnitra, která se týká extremismu. Považujeme za naprosto skandální, že obsah zprávy je v době svého zpracování a před schválením konzultován s médii," uvedla mluvčí hnutí Michaela Dolenská. Podle ní je kauza snahou poškodit SPD, která je podle jejích slov vlastenecká, nikoli extremistická.

"Spolupráce státních orgánů a části médií v politickém boji je typickou metodou práce fašistických a komunistických režimů," dodala Dolenská.

Zpráva má oproti zvyklostem zpoždění, dosud neprošla ani připomínkovým řízením. Premiér v demisi Andrej Babiš se k dokumentu ani k důvodu zdržení odmítl vyjádřit s tím, že zprávu nezná. "Musím se s tím seznámit a potom se k tomu mohu vyjádřit," řekl Aktuálně.cz předseda hnutí ANO. 

Z připravované zprávy ministerstva vyplývá, že SPD není považována za extremistický politický subjekt, ale jeho výběr témat je podle ministerstva podobný jako u pravicových extremistů.

"V některých případech jsou vyjádření představitelů SPD i radikálnější než vyjádření představitelů tradičních pravicově extremistických stran," píše se doslova v neveřejné zprávě, která ještě může být upravena.

Dokument, který obvykle vychází v květnu, vyjde tentokrát nejdříve v druhé polovině června, tedy až po referendu, v němž ČSSD rozhoduje o tom, zda půjde s hnutím ANO do vlády. Pokud sociální demokraté spoluúčast na řízení země odmítnou, bude se zřejmě muset premiér v demisi Andrej Babiš spoléhat na hlasy SPD, s nimiž už mnohokrát hlasoval v důležitých otázkách.

 

Právě se děje

Další zprávy