Jsme v pasti a Praha mlčí. Lidé z Rožnova žádají pomoc

Petra Sasínová
10. 2. 2009 12:00
Stará chyba úřadů diskriminuje stovky lidí pod Beskydami
V sále radnice Rožnova pod Radhoštěm byla hlava na hlavě. Tito lidé si koupili byty, ve kterých bydlí a dostali se do pasti. Kvůli chybě úřadů teď se svým majetkem nesmějí nakládat jako opravdoví vlastníci a žádají stát o pomoc. Zatím marně
V sále radnice Rožnova pod Radhoštěm byla hlava na hlavě. Tito lidé si koupili byty, ve kterých bydlí a dostali se do pasti. Kvůli chybě úřadů teď se svým majetkem nesmějí nakládat jako opravdoví vlastníci a žádají stát o pomoc. Zatím marně | Foto: Ondřej Besperát

Rožnov pod Radhoštěm - Stále další a další lidé se tlačí do sálu městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm. Ve tři hodiny je plno a lidé, na které nezbyly židle, se mačkají u dveří. Po chodbě pochoduje také strážník, protože jsou obavy, že někdo situaci nezvládne a bude agresivní.

Všichni chtějí slyšet, co jim řeknou zástupci státu a Senátu. Město vede už osm let spor o vlastnictví, který nemá v zemi obdoby. Stovkám lidí reálně hrozí, že kvůli formálním chybám při privatizaci státního podniku Tesla v roce 1992 přijdou o byty, které si řádně koupili.

Osm let si město i mnozí jednotlivci bez valného výsledku dopisují s ministerstvy, politiky a soudy, shánějí staré dokumenty, studují zákony. Poprvé za nimi do Rožnova pod Radhoštěm kvůli tomu přijel někdo z Prahy.

Mnozí lidé si s sebou nesou složky s dokumenty, které za ty roky nashromáždili. Nejvíce jich má starosta Jaroslav Kubín. Tváří se ustaraně. "Mnoho nocí jsem kvůli tomu nespal. Nemůžeme to tak nechat," říká. Nejen jednotlivci, ale i město bojuje o značný majetek.

Co lidé čekají? "Chceme od státu garance, že nás nenechá na holičkách, až prohrajeme všechny soudy. Pak bude na všechno pozdě," říká David Zapletal z občanského sdružení Rožnovské byty, který se mnoho let problémem zabývá.

Chci odejít, ale nemůžu. Blokují mi byt

Zapletal si chce postavit dům ve vedlejší vesnici. Má už pozemek, ale tři roky vyřizuje úvěr. Protože jeho byt, který si koupil od města, je kvůli vlekoucímu se soudnímu sporu zablokovaný, nemůže dosáhnout na hypotéku. Podobné problémy mají stovky lidí.

"Jsou nám upírána základní lidská práva, svoboda vlastnictví, právo pobytu a na práci. Někdo se chce stěhovat za prací, potřebuje prodat svůj byt, nemůže. Důchodci, kteří žijí ve velkých bytech, je nemohou vyměnit. Rozvádějící se nemohou vyřešit majetkové záležitosti, umírající nemohou odkázat majetek," líčí Zapletal.

Žádné garance jim ale nikdo nedá. Od hostů z Prahy slyší jen neurčitá slova soustrasti a pochopení. Ale dostanou alespoň slib, že bude zřízena mezirezortní komise, která určitě začne konečně problém řešit.

"Nevím, jestli mi můj byt, který jsem si koupila za našetřené peníze, patří nebo ne. Není to moje vina, ale státu. Jenže soud se nakonec prohraje, bude to jasný tunel, stát se z toho vyvlíkne a já skončím na dlažbě. Kdo mi pomůže?" ptá se starší obyvatelka Rožnova pod Radhoštěm. Lidé souhlasně pokyvují hlavami a tleskají.

Kauza a fakta
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Kauza a fakta

  • 1992
    - při privatizaci Tesly Rožnov dochází k převodu bytů přes státní firmu SVAS do majetku města
  • 1997 a 1998
    - radnice prodává část bytů nájemníkům, část bytových domů si s dalšími nemovitosmi nechává
  • 2000
    - nyní už privátní společnost SVAS podává žalobu na určení vlastnictví bytů, žádá zrušení platnosti smluv o převodu majetku
  • 2003
    - Okresní soud ve Vsetíně žalobu zamítá
  • 2004
    - odvolací senát Krajského soudu v Ostravě potvrzuje zamítnutí žaloby
  • 2007
    - Nejvyšší soud v Brně ruší předchozí rozhodnutí a nařizuje jednat o věci od začátku
  • 2. prosinec 2008
    - soud ve Vsetíně rozhodl, že město 16 let hospodařilo s majetkem, který mu kvůli úřednické chybě nepatří

Už nemůžeme déle čekat

Uspokojivé odpovědi se od nikoho nedočká. Ani Jaromír Satinský, který v roce 1997 koupil od města byt v domě v Meziříčské ulici.

Společně s dalšími asi čtyřiceti lidmi založili společenství vlastníků, vzali si úvěry a provedli opravy. Pak přišla žaloba údajného skutečného vlastníka jejich domu. Teď se obává, že to může skončit katastrofálně.

"Co když po nás banka bude chtít po prohraném soudu najednou miliony? Kdo to zaplatí?," ptá se Satinský. "Skončíme bez bytů a s obrovskými dluhy," obává se. Z jednání pak odchází zklamaný.

"Čekal jsem, že stát přijde s nějakým řešením, ale ti, kteří konečně přijeli, si problém ani pořádně nenastudovali," říká.

Senátor za Zlínský kraj Jiří Čunek, který také přijal pozvání do Rožnova, radí: "Ano, spor se vleče neúměrně dlouho, ale nic ještě není prohráno. Suďte se až do konce! Názor soudu se může změnit," říká Čunek.

"Jde o naprosto bezprecedentní záležitost. Chápu, že jste teď rukojmí chyb privatizace," uznává s úsměvem.

"Kdybychom čekali dva tři roky, bylo by to normální. Ale trvá to devět let a my nemůžeme čekat déle," reaguje David Zapletal.

Půjčte jeden a půl milionu. Každému

"Tuto situaci zavinil stát! Žádáme, aby nám každému dal bezúročnou půjčku ve výši tržní ceny našich bytů, to je asi jeden a půl milionů korun. Pak můžeme klidně čekat dalších deset i dvacet let, až soudy rozhodnou. Když to dopadne dobře, peníze státu vrátíme," navrhuje Zapletal. Sál mu bouřlivě tleská.

Jeden důchodce to nevydrží, prodere se k mikrofonu a zvýšeným hlasem vysvětluje, v čem je problém: "Toto je zabahněný rybník! Jsou tady třeba bagry a vyčistit! Ať mají ryby pěkně čistou vodu. Ten rybník je zabahněný sto let. Dělejte s tím už něco!" žádá. Lidé ho však od mikrofonu odeženou. Chtějí mluvit k věci.

Během diskuse na radnici museli všichni mluvit na mikrofon. Jednak kvůli zvukovému záznamu a taky aby slyšeli i ti, kteří stáli na chodbě.
Během diskuse na radnici museli všichni mluvit na mikrofon. Jednak kvůli zvukovému záznamu a taky aby slyšeli i ti, kteří stáli na chodbě. | Foto: Ondřej Besperát

Mnozí lidé jsou zklamáni, že nepřijel jejich poslanec za ODS, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který v Rožnově bydlel. Roky ho žádají o pomoc. Poslal jen své zástupce.

Jiří Kubeša, ředitel odboru lidských zdrojů a odborných agend, je příliš neuspokojí. "Můžu zjistit, jestli by bylo možné poskytnou vám nějakou sociální půjčku," reaguje neurčitě na žádost Davida Zapletala.

Říká, že stát bude platit a hodně, ale až poté, co soud jasně řekne, že vina je na straně státu."Jste ve velmi nepříjemné situaci, ale do rozhodování soudů nemůžeme zasahovat," opakuje ředitel Kubeša z ministerstva.

 

Právě se děje

Další zprávy