Jsme pro radar, hlásá nápis na slavném kostele

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 11. 2008 19:04
Chrám, kde se nápis objevil, navštěvují i ruští věřící
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lepší je mít doma americký radar, než ruské jaderné hlavice.

Tak hodnotí diskuse kolem radaru v Brdech stoupenci pravoslavné církve. Alespoň ti, kteří působí při pražském chrámu svatého Cyrila a Metoděje, kde se po atentátu na Heydricha ukrývali českoslovenští parašutisté.

Na nádvoří chrámu vyvěsili velkou plachtu s nápisem "Jsme pro radar".

Paradoxem je, že pravoslavná církev má nejvíc stoupenců právě v Rusku, které se s americkým radarem v Brdech smířit nechce.

Ruské hlavice nikomu nevadily, radar ano

"Není to přímo aktivita církve, ale některých našich jedinců. A vzhledem k tomu, že každý člověk má právo na osobní názor a svobodu vyjadřování, já s tím problém nemám," řekl k tomu děkan církve Jaroslav Šuvarský.

Naopak. On osobně by pro radar zvedl ruku také. "Byly doby, kdy tady z každého křoví trčely sovětské hlavice, někdy i jaderné, a nikomu to nevadilo," vysvětlil. S výstavbou radaru v Brdech proto souhlasí.

Podpora radaru je podle něj logická i proto, že při chrámu působí Národní památník hrdinů heydrichiády. "Tento památník je věnován lidem, kteří bojovali na západní frontě, a určitým způsobem proto byli i spojenci USA," řekl.

Ať nejsou vidět jen demonstrace ekologů

S tím souhlasí i vedoucí památníku Eva Šuvarská. "Nápis jsem na nádvoří chrámu vyvěsila za celý památník, který tímto aktem vyjadřuje podporu radaru. Máme na to občanské právo a je naší povinností, abychom naši ministryni obrany a naši vládu v tomto ohledu podpořili," řekla Šuvarská.

Doposud podle ní bylo vidět jen lidi, kteří protestují proti radaru. "Sedmnáctý listopad je svátek svobody a demokracie, není proto lepší příležitost, než vyjádřit svůj názor v tento den," doplnila.

Arcibiskup: Na chrám patří kříž, ne nápis

Pražský arcibiskup Kryštof, nejvyšší představitel pravoslavné církve v Česku, ovšem akcí věřících nadšený není. "Respektujeme svobodný názor každého člověka, ale vyvěšení podobného nápisu na chrámu považuji za nevhodné. Naší církvi v žádném případě nepřísluší vyjadřovat se k politickým otázkám. Na chrám patří Kristův kříž," řekl.

Chrám byl podle něj vždy útočištěm pro všechny, ať už jsou "modří", nebo "červení". Tím by také měl zůstat. Neměl by být místem, kde svůj názor projevuje jedna určitá skupina.

Kryštof současně přiznal, že on s radarem v Brdech z ekologických důvodů nesouhlasí. "Bolí mě, když se kácí každý strom. Příroda v Brdech by se neměla ničit," řekl. Vybrat by se podle něj mělo jiné místo.

Paradox: Nejvíc stoupenců má církev v Rusku

Pravoslavná církev je východní větví křesťanství. Nejvíc stoupenců má právě v Rusku, které se se stavbou amerického radaru v Česku nechce smířit.

K ruské pravoslavné církvi se hlásí více než polovina obyvatelstva, tedy asi 100 milionů lidí. Dalšími Rusy je tato církev uznávána jako symbol kulturního dědictví země.

Dominantní postavení má církev také v Řecku, Bulharsku, Rumunsku, na Ukrajině a v Srbsku.

V Česku pravoslavná církev sdružuje kolem 23 tisíc věřících.

 

Právě se děje

Další zprávy