Poslanci schválili zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2020 19:22
Sněmovna schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun. Vláda premiéra Andreje Babiše tak prosadila svůj návrh, pro bylo 104 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, proti 87. Jde už o třetí zvýšení kvůli dopadům epidemie koronaviru. Původní schodek schválený loni v prosinci měl být 40 miliard, sněmovna jej letos navýšila na 200 a na 300 miliard korun.
Premiér Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně (na snímku ze 4. prosince 2019).
Premiér Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně (na snímku ze 4. prosince 2019). | Foto: ČTK

Nejvyšší deficit měl dosud rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun.

Sněmovna také na návrh KSČM požádala vládu, aby zpracovala koncepci konsolidace veřejných financí pro období 2021 až 2027. Vláda ji má poslancům předložit do 30. září. Druhé doprovodné usnesení, se kterým rovněž přišel poslanec KSČM Jiří Dolejš, se týká zajištění peněz na počítačové vybavení škol a případně i žáků pro výuku na dálku už od příštího školního roku.

Při závěrečném hlasování podpořila sněmovna jen ty návrhy, které předtím doporučil sněmovní rozpočtový výbor. Jde o dva návrhy KSČM v celkovém objemu 2,3 miliardy korun. Z toho 1,75 miliardy má jít na odměny zdravotníků v nemocnicích a sociálních službách, 200 milionů na odměny zaměstnanců zejména dětských domovů a 50 milionů korun na odměny sociálních pracovníků v obcích. Dalších 300 milionů korun má dostat regionální školství na pořízení digitálních učebních pomůcek.

Sněmovna schválila také návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který zhruba o 100 miliard snižuje původně navrženou vládní rezervu a přesouvá peníze přímo vybraným kapitolám. Babiš tento návrh předložil jako poslanec v reakci na kritiku opozice, které se nelíbilo, že vláda navyšuje rozpočtovou rezervu o 137 miliard korun, ale už neuvádí, na co peníze chce.

Ostatní poslanecké návrhy změn v rozpočtu sněmovna nepřijala. Poslanci jich předložili 25 v celkovém objemu 165 miliard korun.

Babišův návrh například přidává ministerstvu práce 12 miliard korun na programy podpory zaměstnavatelů Antivirus A a B nebo posiluje o 5,6 miliardy dotace na sociální služby. Také zakotvuje 12,8 miliardy korun pro příspěvek obcím, který mají dostat jako kompenzaci výpadku příjmů ze sdílených daní.

Celkové příjmy rozpočtu mají být nově 1364,8 miliardy korun a celkové výdaje 1864,8 miliardy korun. Proti původně schválenému rozpočtu se příjmy snižují o 213,3 miliardy korun a výdaje se zvyšují o 247 miliard korun. Státní dluh se kvůli navýšení schodku má letos zvýšit celkově o 481 miliard korun.

"Tento návrh samozřejmě vyvolává celkem přirozeně řadu diskusí a námitek. A naši oponenti nám vyčítají, že navrhovaný deficit je nadměrný, že je rozpočet málo úsporný a tak dále. Tato rétorika je samozřejmě v podstatě pochopitelná, pokud jde o naše oponenty, kteří jsou v opozici," prohlásil Babiš. Dodal, že takto se chová každá opozice.

Jsme kreativní národ, z krize vyjdeme dobře, řekl Babiš

Hlasování předcházela několikahodinová debata. Vládní návrh před poslanci hájil premiér Babiš. Souhrnná data z ekonomiky podle něj naznačují, že je třeba počítat s jejím poklesem. Dodal, že je ale zdrženlivý, pokud jde o předpovědi vývoje, a varoval před katastrofickými scénáři.

Předpovědí o vývoji české ekonomiky je dostatek, ale zatím je pro všechny příznačné, že se z velmi krátkého časového úseku snaží hádat další vývoj, uvedl Babiš. Je to podle něj stejné jako dohadovat se o tom, jaké počasí bude v druhé polovině prosince. Proto by "nehledal senzace" v katastrofických předpovědích.

Zrekapituloval dosavadní kroky vlády i objem peněz a formy pomoci, kterými se vláda snaží ekonomice pomoci. "Jsme kreativní národ a jsem přesvědčen, že z toho vyjdeme zase jako jedni z nejlepších v Evropě," prohlásil.

Babiš odmítl výtky opozice, že vláda nevytvořila rezervy. Řekl také, že vláda nechce chodit každou chvíli do sněmovny nechat si schválit nový deficit rozpočtu. "Je to rozpočet, který drží zaměstnanost, který podporuje investice, který je výhodný pro všechny občany naší země," řekl. Pevně doufá, že vláda do konce roku nebude sněmovnu o nic ohledně deficitu žádat.

Nehledáte úspory, kritizovala vládu opozice

Opozice kritizovala vládu ANO a ČSSD za to, že nenavrhuje úspory v provozu státu. Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek to označil za aroganci vůči ekonomice, podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka je k určitým úsporám prostor. Šéf ODS Petr Fiala označil za ekonomický zločin, že vláda nedokáže poslancům zdůvodnit, jak s astronomickým zadlužením naloží.

"Vláda ztratila kontrolu nad veřejnými financemi," uvedl Fiala. Kabinet podle něho nemá ani žádný plán, jak po koronavirové krizi ekonomiku oživit. Vládní pomoc je podle Fialy z velké části stále ještě jen na papíře. Předseda ODS nařkl kabinet z toho, že přikrmoval drahý neefektivní stát, že kvůli němu roste počet státních zaměstnanců i výdaje na spotřebu státu.

Kalousek míní, že vláda není ochotná šetřit na provozních výdajích ani jedinou korunu. "Všechny firmy musí ořezávat své provozní náklady na dřeň. Vládní úřady si žijí, jako by žádná krize nebyla," prohlásil. Kritizoval i to, že u části navyšovaných výdajů není jasné, na co přesně peníze mají jít, další část výdajů s koronavirovou krizí podle něho vůbec nesouvisí. "Chtít na ně peníze, navíc pod zástěrkou koronaviru, je podvod," soudí Kalousek.

Rovněž Ferjenčík poukazoval na to, že vláda žádá o schválení rekordního rozpočtového schodku, na svém provozu ale nechce šetřit vůbec nic. "To, že vláda rezignovala na jakékoli úspory, považujeme za nerozumné," uvedl. Piráti navrhují svou úpravou snížit výdaje a tím i schodek o 11 miliard, 16 miliard, nebo o 25 miliard korun.

Předseda SPD Tomio Okamura obvinil vládu, že nechce škrtat podle něho nepotřebné výdaje. Jako příklad uváděl výdaje na společné vzdělávání ve školách, nákupy zahraniční vojenské techniky nebo platby provozovatelům solárních elektráren. "Kdyby se škrtly nepotřebné výdaje, které vůbec nic nepřinášejí slušným a pracujícím lidem, tak bychom tady nemuseli sedět," prohlásil.

Rekordní schodek? Situace je mimořádná, říká Schillerová

Sněmovna původně schválila letošní rozpočet s deficitem 40 miliard. V důsledku dopadů epidemie koronaviru, která připravila stát o část příjmů z daní a odvodů a naopak si vyžádala výdaje na pomoc ekonomie, pak vláda navrhla zvýšení schodku nejprve na 200 a poté na 300 miliard korun.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že aktuální schodky nelze posuzovat optikou z minulých let. "Současná situace je zcela mimořádná a podle mého názoru si proto žádá specifický přístup," řekla. Současný schodek 300 miliard nelze podle ní považovat za již beze zbytku utracený. Peníze však už byly zcela přiděleny do zbytku roku a polovina z toho připadá na příjmovou stranu rozpočtu.

 

Právě se děje

Další zprávy