Jsem z toho nešťastný, zřícenou lávku jsem navrhl poctivě, říká projektant. Už byl na policii

Jan Menšík Jan Menšík
4. 12. 2017 11:59
Trojská lávka, která se v sobotu zřítila do Vltavy, byla poctivě navržena i odzkoušena, řekl Aktuálně.cz uznávaný odborník na stavbu mostů Jiří Stráský, který lávku v 80. letech projektoval.
V Praze se zřítila lávka přes Vltavu, záchranáři ošetřují raněné | Video: Aktu.cz

Praha - Trojská lávka, která se v sobotu nečekaně zřítila do Vltavy, byla navržena poctivě, řekl Aktuálně.cz její projektant a uznávaný odborník na mostní stavby Jiří Stráský. Pád lávky, která byla mezi Císařským ostrovem a Trojou otevřena v létě 1984, jej zaskočil, pochybení si ale není vědom. "Byl jsem z toho velice nešťastný a hledám příčinu, proč se to stalo," řekl projektant.

"My jsme udělali před 35 roky projekt a tenkrát to bylo podle našeho nejlepšího svědomí," řekl nynější profesor na brněnském Vysokém učení technickém Jiří Stráský. "Ta lávka byla navržena poctivě a také poctivě odzkoušena. Dělaly se tam statické i dynamické zkoušky, takže by to mělo být v pořádku," doplnil Stráský. Pokud je podezření, že při projektování udělal něco špatně, musí to podle něj posoudit vyšetřovatelé.

Lávka byla dlouhodobě ve špatném, nikoli ale v kritickém stavu, uvedla o víkendu Technická správa komunikací (TSK), která má pražské mosty na starosti. Podle analýzy byl technický stav označen na sedmibodové stupnici číslem pět. 

Bezpečnost lávky se testovala dvakrát ročně, naposledy před třemi týdny. Současně byly na mostě umístěny sondy, které každé dvě minuty monitorovaly jeho stav. Proč se lávka náhle zřítila, není zatím jasné. 

"Proč se zřítila, to vyšetřuje policie a nebylo by dobré, abych o tom teď mluvil," odmítl jakékoliv otázky na příčiny kolapsu Stráský. "Bavili jsme se o tom na policii a řekli jsme si, že dokud se to neposoudí, nebudeme vyslovovat žádné názory. O příčinách kolapsu tedy nebudu mluvit," odpověděl. 

Lávka byla v minulosti vystavena tlaku při povodních v letech 2002 a 2013. Spekulovalo se také o tom, zda její stav nemohla negativně ovlivnit říjnová vichřice. Stráský však vyloučil, že by stavbu mohl poškodit vítr.

O tom, zda by na zhoršující se technický stav mohla mít vliv případně nedostatečná údržba ze strany TSK, mluvit nechtěl. "Já to teď řeknu a oni na mě vylítnou, že jsem je napadl, proto se k tomu nechci vyjadřovat. Chci, aby to vyšetřila policie," uzavřel rezolutně Stráský. 

Při sobotním pádu lávky se zranili čtyři lidé, z toho dva těžce. Šedesátiletý muž musel být uveden do umělého spánku, o tři roky starší žena má stejně jako on mnohačetná poranění. Další dva muži mají lehčí zranění. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský požaduje co nejrychlejší zavedení přívozu mezi Císařským ostrovem a Trojou a stavbu nové lávky, jejíž podoba vzejde z architektonické soutěže. 

Zbytky spadlé lávky budou v příštích dnech převezeny k nedaleké betonárce, kde je bude zkoumat znalec. "Teď se to rozřeže a převeze k betonárce v Troji, kde se kusy znovu poskládají. Rozřeže se to po dvoumetrových dílech a znalec bude kontrolovat lana," uvedl pro ČTK náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Podívejte se ve videu na záběry přímo z místa:

Záběry z místa neštěstí. Lávka v Praze se zřítila do Vltavy | Video: Filip Černý
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy