Hamáček chtěl mít jasno do neděle, vyčká do úterý. Zeman ho i s Babišem pozval do Lán

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2019 21:55
ČSSD chce mít v otázce výměny ministra kultury jasno do neděle. Předseda strany Jan Hamáček to řekl po pátečním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Odpoledne ale upřesnil, že vyčká do úterý, na kdy jeho i premiéra pozval na schůzku prezident Miloš Zeman. Situaci chce řešit společně. Babiš po jednání s Hamáčkem ujistil, že bude chtít Zemana přesvědčit, aby akceptoval koaliční smlouvu i představy sociální demokracie o obsazení svých ministerstev.
Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání o situaci kolem odvolání ministra kultury Antonína Staňka.
Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání o situaci kolem odvolání ministra kultury Antonína Staňka. | Foto: ČTK

"My jsme se dohodli, můžu potvrdit, že platí koaliční smlouva, že udělám vše pro to, aby koalice pokračovala, aby fungovala. Požádám pana prezidenta o schůzku a budu se snažit s ním situaci projednat a najít nějaké řešení, abychom mohli zkrátka jet dál a aby tento konflikt byl zažehnán," řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš.

Šéf ČSSD Jan Hamáček uvedl, že věří, že se premiérovi podaří situaci vyřešit. 

"Jsem schopen to řešit, když mi pan prezident dá termín," uvedl premiér. 

Na setkání se ho prý pokusí přesvědčit, aby demisi ministra kultury Antonína Staňka přijal a mohl být místo něj jmenován Michal Šmarda, jak požaduje ČSSD. "Budu se ho snažit přesvědčit, aby vnímal tu naši koaliční smlouvu a nějakým způsobem akceptoval představy sociální demokracie," uvedl premiér.

Mezitím hradní mluvčí Jiří Ovčáček oznámil, že už je termín schůzky stanovený. Pozvaný je i šéf ČSSD. "Pan prezident přijme v úterý v 17:00 na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše a vicepremiéra Jana Hamáčka," oznámil. 

Se Šmardou problém nesouvisí, Zeman ho chválil, říká Hamáček

Se samotným Michalem Šmardou podle Hamáčka problém nesouvisí, jiné jméno navrhovat neplánuje. "Jasně padlo, že premiér navrhl odvolat ministra vlády. Ústava říká, prezident vyhoví. Tam se dnes pohybujeme a je úplně zbytečné to nějak odcloňovat tím, že budeme kádrovat Michala Šmardu," řekl předseda ČSSD.

Michala Šmardu označil za inteligentního a zkušeného politika, který je oblíbený ve svém městě, a podobně o něm podle Hamáčka mluvil na sjezdu sociálních demokratů také sám prezident. "Když Miloš Zeman kritizoval některé kandidáty do vedení sociální demokracie, že měli špatné výsledky v komunále, tak Michala Šmardu vyzvedl a řekl, že musíme pustit do vedení lidi, jako je Michal Šmarda," uvedl Hamáček.

Debata s prezidentem se podle Hamáčka nevede o tom, že by Zeman nechtěl jmenovat Šmardu, ale že odmítá odvolat Staňka. Podle Hamáčka ovšem není možné, aby Staněk úřad řídil, neboť není schopen uklidnit a stabilizovat situaci na ministerstvu po kritice změn v Národní galerii Praha (NGP) a Muzeu umění Olomouc. Doplnil také, že Staňka nenavrhl odvolat kvůli tomu, že odvolal ředitele NGP Jiřího Fajta, v tom měl ministr jeho podporu.

Staněk se proti Hamáčkově kritice ostře ohradil. Ministerstvo kultury podle něj není v chaosu ani destabilizované a finanční audity fungují nejlépe za mnoho let. "Pokud si pan Hamáček nechává našeptávat od donašečů a slídilů, je mi ho líto - budou to nejspíš ti, kterým jsem sáhl na penězovody nebo se bojí, že se k nim kontroly právě blíží," uvedl Staněk ve vyjádření pro média.

ČSSD hovoří i o kompetenční žalobě

Sociální demokracie požaduje, aby v čele ministerstva kultury skončil Antonín Staněk (ČSSD). Zeman ve čtvrtek ale dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Ústava podle něj nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. Naopak si dal prezident za cíl Hamáčka se Staňkem udobřit a už sjednal i termín schůzky - 12. července.

ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Tu by však musel podat premiér a ten ji vylučuje. Babiš uvedl, že je potřeba situaci řešit jiným způsobem, nejlépe jednáním. Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize.

Video: Andrej Babiš a Jan Hamáček po jednání o odvolání ministra kultury Antonína Staňka

Sledujte tiskovou konferenci po jednání premiéra Babiše s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy