"Měl jsem strašnou radost, že se to povedlo." Švindl v Bingu po dvaceti letech ožil před soudem

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 12. 2017 11:49
Soud začal znovu projednávat případ Pavla Fantyše, který zmanipuloval loterii Bingo na televizi Nova a pak se více než dvacet let skrýval v cizině, než jej dopadli lovci lebek. K činu se přiznal, prý z toho nic neměl.
Pavel Fantyš před pražským soudem.
Pavel Fantyš před pražským soudem. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Nečekaným přiznáním k tomu, že v polovině devadesátých let přímo před zraky milionů diváků zmanipuloval losování tehdy slavné loterie Bingo na Nově, začal proces s 42letým Pavlem Fantyšem. Toho letos v červenci po více než dvaceti letech skrývání dopadli lovci lebek v USA. Fantyš sám nyní před soudem ochotně popsal, co se před 22 lety dělo a jak celé losování nejméně desetkrát zmanipuloval.

Pavel Fantyš již na počátku tisíciletí dostal v nepřítomnosti pětiletý trest vězení jako jedna z vůdčích osob sedmičlenné skupiny. Jenže po svém dopadení požádal, aby soudy jeho případ projednaly znovu, aby se mohl hájit.

Soudkyně Městského soudu v Praze Lenka Cihlářová proto začala případ v pondělí projednávat. Fantyš se přitom hned v úvodu přiznal - odmítl jen to, že by byl hlavním organizátorem. Jako jediný přitom v minulosti dostal nepodmíněný trest, zbylá šestice odešla od soudů s podmínkami. Těch se ale nynější otevření případu netýká; jejich tresty jsou pravomocné.

Chtěl jsem zkusit, jestli to dovedu

Fantyš podle státní zástupkyně Margity Kralické způsobil škodu 27 milionů korun. "Změnil algoritmus losování čísel, čímž dosáhl toho, že byly vylosovány tikety, které sám zakoupil," uvedla žalobkyně.

Fantyš manipulaci nepopírá, k přeprogramování počítače jej ale prý přiměl jeho známý Roman Hejda.

"Přišel ke mně Roman Hejda, jestli bych byl schopný ovlivnit ten počítačový program," řekl obžalovaný s tím, že to vzal jako výzvu, zda je ve svých devatenácti letech něco takového schopen udělat. A byl pak prý pyšný, že se mu to povedlo. "Začal jsem vymýšlet, jak by se to dalo ovlivnit, pak jsem přišel na způsob, který byl zajímavý, měl jsem z toho strašnou radost," popisoval před soudem.

Speciální podprogram

Losování výherních čísel měl na starosti speciální program, který Fantyš vytvořil pro kanadskou firmu, jež Bingo provozovala. Do něj se zadaly ráno před losováním čísla všech losů, které se do toho dne prodaly.

Jenže Fantyš dokázal výběr vítězných losů ovlivnit. "V operačním systému jsou pomocné soubory, programy. Já jeden z nich upravil, že v sobě měl deset vybraných čísel losů, a když hlavní program běžel, tak ten pomocný program, který běžel na pozadí, zasáhl do losování," říkal s tím, že hlavní program pak vybral čísla vložená do vpašovaného podprogramu.

Fantyš tvrdí, že z toho nic neměl. Nejdřív si prý s Hejdou nic nedomluvili a poté už ze všeho chtěl vycouvat, když začal cítit, že by z toho mohl být "průšvih". "Začalo mi docházet, že nejde jen o nějakou počítačovou hru, ale že to začíná být závažná věc," prohlásil s tím, že nakonec po naléhání Hejdy vše zopakoval ještě zhruba desetkrát až do září 1995, kdy finta definitivně praskla.

Začalo být totiž podezřelé, že se náhodně vylosovaní výherci znali a byli například i členy jedné rodiny. A také se k překvapení všech z vyhrané sumy neradovali. Jak se později ukázalo, za účast v televizním losování od organizátorů podvodu dostali 5 až 15 tisíc korun a celou obdrženou sumu poté odevzdali.

"Těžko věřit programátorovi s matematickým vzděláním, že si myslel, že o nic nejde," komentovala Fantyšovu výpověď lakonicky žalobkyně. "Dnes už je můj názor jiný," připustil Fantyš.

Jeho tvrzení, že z manipulace nic neměl, se začala podivovat zase soudkyně. A ocitovala výpovědi svědků, podle nichž si kupoval drahé automobily či značkové oblečení. "To BMW i volvo nejvyšší řady jsem měl už předtím," vysvětloval Fantyš.

Krátce poté, co se vše provalilo, uprchl Fantyš do Kanady a poté USA, kde začal poskytovat přístup na internet. A postupem času se prý stal vedoucím pracovníkem technologické firmy, která má osm zaměstnanců. "Propadla mi víza, byl jsem tam nelegálně. Dá se to přežít, ale není to nic příjemného," popisoval se silným anglickým přízvukem, kvůli němuž mu chvílemi bylo hůře rozumět.

V rámci obhajoby se jej jeho advokátka zeptala i na to, zda nějak využil svoje znalosti z IT pro práci pro policejní orgány. "To bych tady nerad řešil veřejně," reagoval.  

Soudkyně chtěla vyslechnout jako svědka i Hejdu, ten ale nepřišel, proces má probíhat až do konce týdne.

Připomeňte si Bingo

Televizní Bingo: Upoutávka na pořad | Video: TV Nova
 

Právě se děje

Další zprávy