Jsem příkladem policejní šikany, tvrdí šíbr ČSSD. Nahráli ho v kauze Olomouc

Petr Koděra Petr Koděra, Jana Klímová
25. 10. 2015 14:16
Podnikatel Jaroslav Králík má pověst muže, který umí v zákulisí zařídit téměř všechno. Má mnoho vlivných přátel, ale současně i nepřátel. Mezi ty druhé počítá i krajské policisty z Olomouce, kteří v aktuální kauze sedí ve vazbě kvůli manipulaci vyšetřování. Králík tvrdí, že je jedním z těch, které kriminalisté chtěli záměrně poškodit. Odkrývá proto další detaily ze svého příběhu, v němž ho policie už podruhé během letošního roku vyšetřuje kvůli miliardovému projektu na novou kanalizaci pro moravská města a obce. Může jít o vedlejší linku nynější kauzy. Anebo také o začátek celého příběhu, který nyní zajímá žalobce z týmu Ivo Ištvana.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík\Economia

Olomouc - Podnikatel a člen ČSSD Jaroslav Králík z Prostějovska, jehož jméno se objevuje na odposleších aktuální olomoucké korupční kauzy, prozradil nové detaily svého příběhu. Upřesnil například částku, kterou mu policie zmrazila na účtu, aniž ho obvinila. A řekl také, o jaké peníze vlastně jde.

Králík - muž s několikaměsíční zkušeností v komunistické StB a pověstí zdatného zákulisního šíbra - chce na svém příběhu dokázat, jak policie na Olomoucku mohla šikanovat vlivné lidi jako on a jak ohýbala vyšetřování některých kauz. A potvrdit tak podezření, která nyní prověřují olomoučtí žalobci z týmu Ivo Ištvana: že se nejen manipulovalo s kauzami, ale také vynášely citlivé informace ze spisů.

Policisté pod Ištvanovým dozorem obvinili zatím čtyři lidi včetně dvou policejních důstojníků - ve vazbě skončili náměstek Karel Kadlec a šéf kriminálky Radek Petrůj.

Právě Kadlec s Petrůjem jsou podezřelí, že chtěli ovlivnit i vyšetřování podnikatele a politika Králíka. Letos v únoru se o něm bavili na nahrávkách, o nichž informoval server Neovlivní.cz: Kadlec říkal Petrůjovi, že Králíka je potřeba stíhat "za každou cenu". 

Pokus číslo dvě

Králík tvrdí, že zablokování peněz v bance je už druhým pokusem, jak ho začít stíhat. Poprvé se to podle něj nepodařilo při vyšetřování stavby kanalizace v Kostelci na Hané. Šlo o součást obřího projektu Horní Pomoraví II za 1,8 miliardy korun, jehož většinu platí EU. Králík v Kostelci radil radnici, jak dosáhnout na dotaci. Dodnes nechápe, proč se o něj policie zajímala.

Projekt v Kostelci byl podle něj "zkoumán ze všech stran". "Přestože byla zjevná snaha uvrtat mě do nějakého trestného činu, tak se to nepovedlo. Policie případ letos v polovině roku odložila," popisuje Králík s tím, že auditoři z ministerstva financí a z Nejvyššího kontrolního úřadu považují projekt za efektivní a bezproblémový.

A na to poukazuje i advokát obviněného policisty Petrůje Tomáš Vymazal. Odmítá, že by jeho klient s Králíkovým případem nějak manipuloval, navíc kauzu skutečně odložil, takže nesplnil zadání "stíhat Králíka".

Petrůj pouze odložení o dva týdny zdržel, a to podle Vymazala z pádného důvodu. Nechával totiž prověřit "nový poznatek". Podle dostupných informací mělo jít o sdělení od finančního úřadu.

Ani ne měsíc po odložení případu ale přišel pro Králíka další problém: v červenci mu policie obstavila na účtu 916 tisíc korun, opět kvůli vyšetřování kauzy spojené s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce. Zmrazený milion Králík vyfakturoval za rady investorovi projektu - firmě Vodohospodářská zařízení Šumperk, kterou společně ovládají města a obce v regionu. Dnes již bývalí manažeři firmy pak ale na Králíka podali trestní oznámení kvůli podezření, že si poradce účtoval fiktivní práce.

Králík za vším vidí spiknutí dnes stíhaných Kadlece a Petrůje. "Možná se jednalo o to, kdo byl ochoten vyslyšet příkaz pana Kadlece, a jestliže se mě nepodařilo obvinit v jedné kauze, tak se hledala další," domnívá se Králík.

Tato jeho verze má ale trhlinu: novou kauzu se zablokovaným milionem na účtu neprověřovali krajští detektivové z Olomouce jako tu první (kterou navíc úplně původně rozjel celorepublikový protimafiánský útvar a loni ji do Olomouce předal), ale okresní kriminálka ze Šumperka. A nadřízeným do krajského města případ poslali teprve minulý týden - až když už Kadlec s Petrůjem skončili v poutech.

Všechno mohu doložit

Přesto Králík trvá na tom, že jde o šikanu, protože šumperští policisté jsou těm olomouckým podřízení. Veškeré práce pro vodohospodáře prý může doložit. Peníze dostával podle svých slov za poradenství podle odpracovaných hodin. "Nebyly to žádné absurdnosti, moje práce je doložená písemnými dokumenty, jsou na to řádné faktury a odvedené DPH," dodává.

Dokumenty o Králíkově činnosti navíc na žádost policie dohledal i Petr Suchomel, současný předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. "Existuje přes tisíc stran e-mailů včetně příloh s komunikací o tom, co pan Králík udělal," řekl Suchomel. Postavil se tak proti názoru svých předchůdců, podle nichž Králík pro firmu nic neudělal. Firma maily vytiskla a tento týden policii předala.

Proč stíhat Králíka?

Otázkou zůstává, proč by měl být právě Králík jedním z terčů policejní zvůle. Lidé z politických kruhů na Hané tvrdí, že za vším stojí složité a propletené vztahy podnikatelů a politiků v olomouckém regionu.

A také Králíkova rozporuplná role lobbisty, který dokáže "mnoho věcí zařídit". Tím si sice udělá spoustu přátel a zavázaných lidí, na druhé straně ale i nepřátel a konkurentů. Třeba těch, kteří chtěli, podobně jako Králík, ovlivňovat směřování dvoumiliardového kanalizačního projektu Horní Pomoraví II.

A proč to musel vědět Kyselý?

Nejasné je i to, proč policista Kadlec prozradil plán o snaze stíhat Králíka "za každou cenu" dalšímu obviněnému v aktuální kauze - podnikateli Ivanu Kyselému, blízkému příteli exministra vnitra Ivana Langera. Kadlec Kyselému podle serveru Neovlivní.cz řekl i detaily: které Králíkovy firmy mají policisté vyšetřovat a které ne.

Vztah Kyselého s Králíkem zatím není úplně jasný. Sám Králík tvrdí, že se nezná ani s Kyselým, ani s policisty Kadlecem a Petrůjem.

Kyselého vyjádření nyní není možné získat, protože sedí ve vazbě a jeho advokát Tomáš Klimek nekomunikuje s médii.

Jednou z možných motivací zůstává boj o peníze ze zakázek pro zmiňovaný obří projekt. Původně byl schválen už v roce 2012, tehdy ale ministerstvo životního prostředí a pak i EU řekly, že je o stovky milionů korun předražený.

Ve vedení společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk navíc během posledních tří let došlo k několika personálním výměnám a po jedné z nich se do hry jako poradce dostal právě Jaroslav Králík.

Dostal za úkol upravit projekt tak, aby byl financovatelný a obce na evropské dotace dosáhly. "To se podařilo. Možná že jsem ale někomu zhatil výběrové řízení připravené na konkrétní zboží. Je to docela pravděpodobné, ale jde jen o moje spekulace. Nejsem zasvěcen do spisu a nevím o tom vůbec nic," říká Králík.

Zda to byl podnikatel Kyselý, komu mohl překazit plány, Králík netuší. "Já pana Kyselého vůbec neznám," zopakoval pouze.

 

Právě se děje

Další zprávy