Jsem hrdý na to, že si mě Havel v klíčové době vybral, říká poslední kandidát na prezidenta Fischer

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 10. 2017 19:54
Nový prezidentský kandidát Pavel Fischer se hlásí se svou politikou k bývalému prezidentovi Václavu Havlovi, pro kterého několik let pracoval. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, jak vznikl nápad na jeho kandidaturu, jestli má peníze na boj o Hrad nebo zda by podporoval přijetí uprchlíků. "My máme pocit, že je řada kandidátů na prezidenta, ale všichni jsou vzdálení konkrétním tématům," vysvětluje Fischer svou motivaci.
Prezidentský kandidát Pavel Fischer.
Prezidentský kandidát Pavel Fischer. | Foto: ČTK

Léta jste pracoval pro Václava Havla. Nebude vám vadit, když budete v boji o Hrad označovaný jako "Havlův člověk"?

Jsem hrdý na to, že si mě Václav Havel vybral v minulosti jako šéfa politického odboru v klíčové době. Jsem hrdý na to, že Václav Havel pro řadu lidí doma a zejména v zahraničí zůstává pojmem. Můžeme rozvíjet celou řadu věcí, které vychází z jeho politiky. Nevystačíme si ale s tím, abychom vzpomínali na minulost, musíme si definovat, co je pro naši zemi zásadní v budoucnosti.

Jak přesně se zrodila vaše kandidatura? Byli na začátku senátoři, kteří vás oslovili a následně podpořili, nebo jste se rozhodl jít do boje o Hrad vy a hledal podporu až potom? Co bylo na úplném počátku?

Nejsem mluvčí senátorů. Ale před rokem mluvil o mé kandidatuře bývalý předseda Senátu Petr Pithart. Nebyl jediný, kdo mluvil o tom, že bych měl kandidovat. 

Takže vy jste tyto úvahy zaznamenal a začal jste zvažovat, jestli kandidovat?

Samozřejmě. 

Co vás přimělo kromě toho, že začalo padat vaše jméno?

Sledoval jsem, jak se k základním otázkám směřování České republiky staví politická scéna. Jak oslabené jsou tradiční kamenné politické strany, jak zásadní institucionální střet probíhá mezi mocí soudní a výkonnou, jak složitou práci mají novináři, když chtějí hájit svobodu slova… A uvědomil jsem si, že řada domácích témat je úplně odpojená od světového kontextu. Když si toto promítnete, tak si začnete říkat: Ti Češi debatují, jako kdyby žili na ostrově.

To si myslíte?

My máme pocit, že je řada kandidátů na prezidenta, ale všichni jsou vzdálení konkrétním tématům.

Jakým například?

Obrana a bezpečnost. Nebo zahraniční politika. Já jsem osobně jezdil do NATO, kandidoval jsem na místo náměstka generálního tajemníka NATO. Dokonce jsem soutěž vyhrál a jmenovaný jsem nebyl jenom proto, že nakonec vybrali jinou zemi. Můžu vám na konkrétních příkladech popsat, že není dobré, když se budeme tvářit, jak je už v České republice dost kandidátů na prezidenta.

Nebude ale nakonec hlavním výsledkem vaší kandidatury to, že oslabíte kandidáty, jakými jsou Jiří Drahoš a Michal Horáček, a pomůžete tak nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi?

Já kandiduji proto, abych pojmenoval dlouhodobé priority směřování naší země. Je to příležitost k položení otázky, co chceme jako Česká republika dokázat, jaké problémy musíme řešit nebo jaké reformy chceme prosazovat v Evropské unii.

Ale souhlasíte s tím, že vaše kandidatura může nakonec pomoci Miloši Zemanovi? 

Nechci mluvit o osobách a obsazení. 

A o čem chcete mluvit?

O tom, že v dosavadní předvolební prezidentské debatě chybí některá důležitá témata.

Jaká kromě těch, která jste jmenoval? Můžete mluvit co nejvíce konkrétně?

Jestliže se bude jednat například o budoucím finančním rámci Evropské unie, tak prezident přece musí vědět nebo vysvětlit, v čem má Česká republika problém s EU. Zatím jsem to v debatě neslyšel.

Další podle vás důležité téma, o němž trojice Zeman, Drahoš a Horáček nemluví?

Musíme pojmenovat, jak by měla vypadat obranyschopnost země, jaké by měly být výdaje na obranu a co bude znamenat, když nebudeme věnovat na obranu dost peněz. Mně se zdá, že propojení obrany a bezpečnosti nebo propojení domácích témat s evropskými nebylo dostatečně pojmenováno.

Připadá mi, že se o obraně mluví v kampani hodně, stejně jako o Evropské unii. Vám se ale zdá, že kandidáti nevedou tuto debatu v takovém směru, aby to bylo pro Českou republiku co nejlepší. Řekl byste to takto?

Jasně. Podívejte se na způsob, jakým prezident pracuje. On musí být schopný reprezentovat stát navenek a v těsné koordinaci s vládou a parlamentem prosazovat určitá témata, která vyžadují domácí konsenzus.

A podle vás to tento prezident nedělá? Co všechno podle vás dělá prezident Zeman špatně?

Já to nechci hodnotit. Ale kdybychom to podrobně analyzovali, tak právě Senát a sněmovna jsou místa, kde by k té debatě mohlo docházet, a prezident by na těchto tématech mohl mít podíl.

Jak tedy podle vás reprezentuje prezident Zeman Českou republiku?

Jezdím do zahraničí často, setkávám se s řadou lidí a můžu říci, že České republice není v zahraničí úplně dobře rozumět. V naší zemi jako by nebyl čas ani na témata budoucnosti Evropské unie. Buď mluvíme obecně, nebo mluvíme o věcech, které jsou odpojeny od onoho světového dění.

Rozumím tomu dobře, když řeknu, že pro vás je důležité třeba "jen" to, že případně nevyhrajete, ale dostanete prostor pro své názory, které jsou z vašeho pohledu zásadní pro budoucnost České republiky?

Jdu do toho, protože chci uspět. Ale jdu do toho kvůli tématům, kterým se budu věnovat za tři roky, ať budu, nebo nebudu ve funkci prezidenta. 

Veřejnost ale zajímají spíše aktuální problémy, například přijímání uprchlíků. Jste pro to, aby Česká republika přijala určitý počet uprchlíků?

Nejdůležitější je bezpečnost českých občanů. To je priorita. 

Ale měla by naše země přijmout uprchlíky?

Česká republika má pomáhat tam, kde je potřeba. Když se podíváme na peníze z rozpočtu, které jdou na rozvojovou pomoc, tak je to stále nedostatečné. 

Podporoval byste přijetí uprchlíků?

Pokud jde o uprchlíky, tak ve chvíli, kdy je možné někomu pomoci a je tady v souladu s pravidly (to znamená ne ilegálně), je potřeba se mu věnovat. Na druhou stranu v emigrantské vlně jsme viděli určité prvky zlaté horečky. A tady je potřeba si říci, že situace se vyvinula do takových podob, že je potřeba jednat velmi obezřetně.

Ke kandidatuře na prezidenta jsou potřeba peníze. Máte je? Nebo vám je někdo slíbil? Kolik zatím máte, kdo peníze přislíbil?

Mám přislíbené peníze, zatím ale nebudu nikoho jmenovat. Protože mi celá řada lidí vyslovila podporu i ochotu pomáhat, tak vím, na koho se obracet. 

Máte na účtě nějaké peníze?
Dnes účet otevírám.

Čerstvý kandidát na prezidenta Pavel Fischer: Chybí tu prezidentská témata | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy