Jourová by v Evropské komisi mohla dohlížet na dodržování zásad právního státu

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 9. 2019 21:50
Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová dostala podle serveru Politico nabídku, aby v nové Evropské komisi dohlížela na dodržování principů demokratického a právního státu. Do náplně práce by spadala také problematika dezinformací a nenávistného projevu.
Věra Jourová.
Věra Jourová. | Foto: Honza Mudra

Podle Politico, který se s informací odvolává na dva vysoce postavené činitele, jde o vstřícný krok nové předsedkyně Evropské komise vůči zemím visegrádské čtyřky, tedy Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku. Někteří politici z této části Evropy si stěžovali na to, že končící Evropská komise nespravedlivě pranýřovala stav právního státu v tomto regionu.

Kritiku ze strany zejména místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, do jehož působnosti patří kromě jiného vláda práva, si v uplynulých letech vysloužily Varšava a Budapešť.

Podle jednoho z činitelů, na něž se Politico odvolává, "je pravděpodobné", že Jourová nabídku von der Leyenové přijme. Nicméně jiní tvrdí, že personální složení budoucí Evropské komise stále není dané.

Pokud by Jourová nabídku von der Leyenové přijala, měla by coby eurokomisařka na starosti dohled nad mechanismem, který by na unijní úrovni posuzoval stav prvního státu. Von der Leyenová se podle portálu netají tím, že podporuje návrh spojit vyplácení evropských peněz s dodržováním demokratických principů a vlády zákona.

Jourovou by zřejmě v nové funkci čekalo důkladné "grilování" v Evropském parlamentu, protože je členem stejné strany jako český premiér Andrej Babiš. Ten čelí podezření, že jeho někdejší firma Agrofert zneužívala peníze z evropských fondů. Nicméně Jourová je v Bruselu považována za někoho, kdo je v politických rozhodnutích nezávislý na svém stranickém šéfovi, píše Politico.

Jourová má v končící Evropské komisi na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitelů či rovné příležitosti žen a mužů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy