Johnův muž: Akcie vymahačské firmy chci odtajnit

Eliška Bártová Eliška Bártová
22. 7. 2010 13:50
V rozhovoru Michal Moroz osvětluje, jak vznikl jeho post na vnitru
Nový náměstek Michal Moroz
Nový náměstek Michal Moroz | Foto: anov.cz

Praha - Ministr vnitra Radek John (VV) si za svého náměstka vybral muže, který je podnikatelsky spjat s bezpečnostními aktivitami.

Dosud nedokázal vysvětlit, kdo Michala Moroze (30), figurujícího v detektivní a vymahačské agentuře, na post navrhl.

Na možný střet zájmů a bezpečnostní riziko jmenování Moroze, který například zastupoval Českou zbrojovku, hlavního dodavatele pistolí pro policii, upozornil v pondělí večer online deník Aktuálně.cz.

V úterý večer pak náměstek Moroz poskytl rozsáhlejší rozhovor, ve kterém vysvětluje, jakou práci vykonával ještě pod ministrem Pecinou a jak nyní vyloučí možný střet zájmů. Zároveň popisuje, jak se cítí na postu, který pro ně nový ministr vytvořil.

Ministr vnitra Radek John totiž oproti svému předchůdci zvýšil počet náměstků z pěti na šest. Nový post obsadil právě Michalem Morozem. Tuto středu se rozhodl zrušit post náměstka pro mezinárodní vztahy, kterým měl být Martin Barták.

Nový post

A.cz: Váš post náměstka pro strategii za ministra Peciny neexistoval, založil jej až nový ministr John. Paradoxně v době, kdy resort má ušetřit 5 miliard korun, kdy ministr už avizoval snižování mezd, propouštění, na druhé straně vám však bude vyplácet další náměstkovský plat, jenž se pohybuje nad 100 tisíc korun měsíčně?
Post, který zastávám, vznikl rozdělením na post můj a pana Bartáka. V tuto chvíli udělám to, že v rámci svého úseku najdu potřebné rezervy, jak bylo v programovém prohlášení vlády: 10% na platech, 10% na provozu, 5% na investicích.

A.cz: Není to nefér, že vy budete brát plat náměstka, který do té doby ministerstvo nemělo, a zároveň budete škrtat platy svým podřízeným?
Jsem přesvědčen, že jsme schopni najít v mém úseku velké rezervy na penězích z evropských fondů.

A.cz: Víte, proč vznikl tento post?
Vznikl, protože v rámci nové organizační struktury bylo vyhodnoceno, že tyto problematiky se mají oddělit a mě byla nabídnuta tato gesce a já ji přijal.

Prapodivné jmenování

A.cz: Kdo navrhl vaše jméno na post náměstka? V posledních dnech je kolem toho tolik mlžení , že to vyvolává pochybnosti.
Pro mě je složité na to odpovídat. Já sám sebe jsem pochopitelně nejmenoval, je to o politických stranách, aby se vyjádřily, bohužel tu shodu nenašly. Pan ministr John k tomu dnes přistoupil tak, že vydal prohlášení, že on je ten, kdo stojí za mnou jako za nominovaným náměstkem. A k tomu nechci nic dodávat. V tuto chvíli se považuji za nestranického kandidáta pana Johna, nejsem členem VV. A coby nestraník jsem připraven vykonávat práci, která se po mě žádá.

A.cz: To znamená, že informace o tom, že vás nominovala TOP 09, byla nepravdivá?
Odpověď na tuto otázku bych nechal na panu ministru Johnovi. Někdo s tou nominací přijít musel.

A.cz Proč je problém takovou základní věc veřejnosti sdělit?
Myslím, že to je problém vnitřní komunikace, ale nepřísluší mi to komentovat. Vím, že to vypadá prapodivně. Pan ministr řekl, že jsem jeho kandidát a já se za něj v tuto chvíli považuji. Vnímám to tak, že chce, abych pracoval na vnitru a bylo to jeho přání.

Pecinův výběr

A.cz: Vy jste jako poradce pracoval na vnitru už za ministra Peciny. Jak jste se dostal k této funkci?
To je jednoduché. Jako předseda ASIS, což je velké bezpečnostní sdružení, jsem se v rámci neziskových aktivit setkal s panem ministrem Pecinou, bavili jsme se o různých tématech a během rozhovoru jsme se dostali k tomu, že by se mu hodily některé mé rady především v oblasti soukromých bezpečnostních služeb a v oblasti vědy a výzkumu. V těchto oblastech jsme spolupracovali a já jsem mu poskytoval poradenské služby.

A.cz: To znamená, že si vás vybral přímo pan ministr Pecina?
My jsme se osobně domluvili na spolupráci.

Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: V čem jste mu konkrétně radil?
Byl jsem například členem pracovní skupiny složené z odborníků z poslanecké sněmovny, ministerstva vnitra, z různých asociací a komor, které připravovaly koncepci zákona o soukromých bezpečnostních službách v loňském roce. Podílel jsem se na dohledu nad řádným fungováním programů v oblasti vědy a výzkumu ministerstva v letošním roce na období 2010-15.

A.cz: V tu dobu vaše působení v soukromých firmách zaměřených na bezpečnost, nevadilo, nebylo vnímáno jako střet zájmů?
Já jsem panu ministrovi radil výhradně ve věcech, které se netýkaly mého podnikání. Také jsem avizoval, jakou činnost dělám a během působení jako poradce jsem se nedostal do kontaktu s žádnými informacemi, které by mohly být využitelné v oblasti soukromé bezpečnosti. Byla to čistě odborná témata na úrovni legislativy a na přípravy programů pro vědu a výzkum, čistě v koncepční oblasti. Nesetkal jsem se s věcmi, které bych mohl využívat pro sebe.

A.cz: Před chvílí jste ale sám uvedl, že jste se podílel na koncepci zákona o soukromých bezpečnostních službách, ve které sám figurujete. Ani v tomto případě jste nemohl věci ovlivnit ve prospěch svého podnikání?

Podílel jsem se na přípravě věcného záměru, který ještě není dokončen. A byl jsem osloven právě proto, že toto prostředí dobře znám. Zákon o bankách také konzultujete s bankami, zákon o advokátech s advokáty. Proto mne pan ministr požádal o můj názor v této věci.

Neprůhlední vymahači

A.cz: Jak už jste Aktuálně.cz řekl v pondělí, vzdal jste se postu ve vymahačské agentuře Debtis Causa. Majitel této firmy se skrývá za akcie na majitele - John i VV proti tomuto razantně vystupují. Jak chcete zaručit, že majitel této firmy, kterého veřejnost nemá možnost znát, se nebude ucházet o veřejnou zakázku právě na vnitru?
Tato firma se nikdy v minulosti - neplánuje to ani v budoucnosti, se neúčastnila žádných zakázek ve veřejném sektoru. Tato firma se zabývá vymáháním pohledávek pro Komerční banku a pro další komerční subjekty.

A.cz: Jde ale o princip: není to průhledná firma a není možné uhlídat, zda její majitel, pro kterého jste pracoval, nebo jeho jiná firma nezíská zakázku od vnitra…
Firma patří mému dobrému kamarádovi, kterého nebudu jmenovat. Požádal mě, zda bych se nestal předsedou dozorčí rady a já jsem se té funkce ujal. Nyní jsem ale rezignoval a ta společnost nebude mít nikdy vztahy se státem.
Nevím, zda majitel bude chtít tu vlastnickou strukturu zveřejnit. Nemohu zveřejňovat vlastníka akcií, či změnit strukturu společnosti. Můžu ale garantovat, že se nebude účastnit žádných veřejných zakázek.

A.cz: A můžete garantovat, že se jich nebude účastnit ani jiná firma vašeho kamaráda, jenž Debtis Causa vlastní?
Jestli on se bude něčeho účastnit, to garantovat nemohu. Ale můžu garantovat, že mu nebudu napomáhat. Zveřejnění akcií je na něm.

A.cz: Požádáte ho o odtajnění vlastnické struktury?
Samozřejmě to mohu udělat, a klidně to udělám. Ale je to na něm.

Od lidí z ABL se nedistancuji

A.cz: Podle našich informací se dobře znáte s lidmi z firmy mecenáše VV Víta Bárty ABL. Je to tak?
Se společností ABL jsme konkurenti, ale s lidmi z této firmy se známe z bezpečnostního sdružení ASIS. Trh je velmi malý, takže se všichni v této oblasti znají. Nedistancuji se od pana Zahálky, či pana Bárty, známe se dlouhodobě profesně.

A.cz: Znal jste se s panem Johnem před nástupem na ministerstvo?
Ne.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy