John na Barrandově začal kauzou i srdceryvným příběhem

Tereza Holanová Tereza Holanová, Zuzana Kůrová
5. 3. 2013 22:40
Čestný předseda Věcí veřejných se v pořadu Bez cenzury vrátil na televizní obrazovku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha -TV Barrandov odstartovala svůj nový pořad Bez cenzury v čele s Radkem Johnem. V prvním díle se politik zaměřil na fotovoltaiku, psy, kterým na Slovensku hrozí smrt, a noční život na Václavském náměstí.

Moderátorem, dramaturgem i reportérem pořadu se stal bývalý předseda Věcí veřejných, který se tak během své politické kariéry vrátil i do role novináře.

Při přípravě se někdejší šéfredaktor pořadu Na vlastní oči podle svých slov inspiroval v zahraničí.

Publicistická relace by měla přinášet každý týden tři reportáže na aktuální témata - všechny vzniknou přímo v terénu, mezi lidmi. Ve svých příspěvcích chce John odhalovat nešvary ve společnosti, jako jsou korupční aféry, podvody, finanční pasti, selhání politiků či obchod s drogami. 

"Naším cílem je dělat co nejlepší investigativní žurnalistiku," láká John diváky přímo na stránce pořadu.

Největší tunel na veřejnost

Svoji barrandovskou premiéru zahájil reportér kauzou solárních elektráren. Byznys s fotovoltaikami pak označil za největší tunel na veřejnost.

Jak John připomíná, od roku 2005 vzrostla cena za 1 MW z původních 8 Kč na 600 Kč za hodinu. 

Reportér přitom tvrdí, že vláda, poslanci ani ministři neumožnili Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ), aby snížil výkupní cenu elektřiny ze solárních zdrojů o víc než pět procent.

Poslanci, kteří neudělali dosud žádné kroky v přepsání vadného zákonu na podporu obnovitelných zdrojů z roku 2005, jsou mnohdy členové solárních firem, které mají na svědomí několik „solárních baronů".

Viník se nenašel

John mluvil například s poslankyní Ivou Šedivou, která v roce 2005 zákon navrhla. Ve zbylých letech už tuto problematiku podle svých slov nesledovala a za současný stav nemůže. Na otázku, zda za ní docházeli solární lobbisté, odpověděla, že se s žádnými nesetkala. Poukázala na to, že žije v chudém domku a jezdí v ojeté škodovce.

Moderátor se tedy obrátil na Josefa Fiřta, bývalého předsedu ERÚ, jak je možné, že pochybný zákon stále existuje. Fiřt se bránil tím, že se snažil věc přepsat, ale nikdy u vlády neprošla. Psal prý i na Hospodářský výbor, který ale nic neudělal. Přitom by podle něj stačila jedna holá věta a všechno mohlo být jinak.

Na řadu přišla také nečinnost Topolánkovy vlády, stejně tak John mluvil s několika poslanci, kteří sváděli problém jeden na druhého. Celá kauza se tak v první řadě zaměřila na vadný zákon a spíše shrnovala již známé informace.

Následující reportáže působily spíše oddechově než investigativně. Jednalo se o vykreslení Václavského náměstí coby místa hříchu, kde není bezpečné žít a které je plné narkomanů či kapsářů.

Třetí příběh se věnoval opuštěným psům ze Slovenska, kteří musí být podle zákona utraceni, pokud se o ně do 60 dnů nikdo nepřihlásí. Celá reportáž byla přitom podbarvena pomalou hudbou (například Perfect Day od Lou Reeda).

Podívejte se, jak vypadal boom fotovoltaiky v Česku:

  

 

Právě se děje

Další zprávy