John láká i Vaveru. Kubiceho za jeho odvolání kritizuje

Radek Nohl Radek Nohl
29. 4. 2011 21:15
Třináctičlenný tým, který má bojovat proti korupci, dostává reálné obrysy
Nový vicepremiér pro boj s korupcí Radek John.
Nový vicepremiér pro boj s korupcí Radek John. | Foto: Jan Langer

Praha - Třináctičlenný tým, který bude pod vicepremiérem Radkem Johnem (Věci veřejné) bojovat proti korupci, dostává reálné obrysy.

Po bývalém náměstkovi ministra vnitra Michalu Morozovi chce do něj John přilákat i Františka Vaveru.

Ten byl také jeho náměstkem a několik dní pracoval pod novým ministrem vnitra Janem Kubicem. Jeho úřad ale ve středu oznámil, že Vavera v této funkci končí.

John po něm okamžitě sáhl. "Pan Vavera je vynikající odborník. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsme se o tom nebavili. Řekl, že mi bude nápomocen například při přípravě analýz. On má ale i jiné nabídky," prohlásil pro Aktuálně.cz John.

Spor o Moroze neskončil

Předseda Věcí veřejných to s hledáním svým spolupracovníků tak jednoduché mít nebude. Premiér Petr Nečas (ODS) totiž prohlásil, že Moroz, nikdy zaměstnancem Úřady vlády, pod který Johnův protikorupční výbor spadá, nebude.

František Vavera.
František Vavera. | Foto: ČTK

Moroz byl v minulosti kritizován za úzké vazby na bezpečnostní agenturu ABL, která patřila faktickému šéfovi Věcí veřejných Vítu Bártovi.

Vicepremiér však již prohlásil, že si nenechá mluvit do toho, koho do týmu přivede. "Seznam lidí v hlavě mám, ale neoslovoval jsem je do doby, než bylo jasné, že vláda vznik výboru schválí," řekl Aktuálně.cz John.

Kromě Mozore či Vavery by ve výboru, který na svou práci pro letošní rok dostal 21,5 milionu korun, měli podle Johna být právníci, legislativci nebo zástupci Transparency International.

Chci zůstat na vnitru, řekl Vavera

Vavera spolupráci s Johnem nevyloučil, své působení v novém úřadě ale komentovat nechtěl. "Rád bych dál pracoval na vnitru. V odboru legislativy jsem od roku 2004," prohlásil pro Aktuálně.cz Vavera.

Ten byl za několik posledních dní čtvrtým náměstkem, který pod Kubicem skončil. Již v úterý nový ministr vnitra vyhodil také Jaroslava Salivara a Jiřího France. Moroz svůj odchod ohlásil minulý týden.

"Po vyhodnocení atmosféry na ministerstvu vnitra jsem dospěl k závěru, že současné vedení není schopno vzájemné konstruktivní komunikace," zdůvodnil Kubice, proč France a Salivara z vnitra odchází. Ještě před svým nástupem ale říkal, že žádné velké čistky, alespoň v začátcích, neplánuje.

To, že Vavera skončil, John kritizuje. "Odvolat šéfa legislativců, když se jedná o zákonech, které se musí dodávat v konkrétních termínech, je velmi odvážné," řekl.

Stejný názor má i na rychlý odchod France, který měl jako ekonomický náměstek vyjednávat za ministerstvo vnitra o rozpočtu na rok 2012.

Poslední Kubicův náměstek neskončil. Zatím

Podle Johna bude nyní záležet, koho si Kubice na vnitro přivede. Spekuluje se i o Jaroslavu Hruškovi. Ten byl v minulosti šéfem speciálního týmu Pokr, který vyšetřoval vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

"Já bych hrozně nerad, abych z pozice sekce boje proti korupci musel ministerstvu vnitra říkat - neplníte termíny," podotkl John.

Podle informací Aktuálně.cz by na ministerstvu měl skončit i poslední náměstek Viktor Čech. Toho John těsně před svým odchodem z ministerstva jmenoval policejním ombudsmanem.

"Není to pravda. Ještě ani s panem Kubicem nejednal," odmítá spekulace mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Čech předtím než na vnitro nastoupil, působil na policejním prezidiu jako náměstek pro trestní řízení.

Kvůli této funkci byl označován za jednoho z nejvýznamnějších policistů. Měl totiž největší přehled o zásadních kauzách, které policie vyšetřovala nebo se chystala vyšetřovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy