Jmenování nového pražského arcibiskupa se blíží. Ve hře zůstávají poslední tři jména

Domácí Josef Pazderka Domácí, Josef Pazderka
Aktualizováno 8. 1. 2022 16:55
Výběr nového pražského arcibiskupa, který Vatikán zahájil před několika lety, se podle informací Aktuálně.cz blíží ke konci. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů už ve hře zůstávají pouze tři poslední kandidáti.
Biskupové Jan Vokál (vlevo) a Tomáš Holub.
Biskupové Jan Vokál (vlevo) a Tomáš Holub. | Foto: www.cirkev.cz, Aktuálně.cz

"Jmenování nového pražského arcibiskupa je možné těsně po Novém roce, na Tři krále nebo na Hromnice počátkem února. Vatikán není sice úplně spokojen s dosavadní nabídkou jmen, nechce už ale tříletý proces dál protahovat. A hledá nějaké symbolické datum," uvádí pro Aktuálně.cz dobře informovaný zdroj, který chce s ohledem na citlivost tématu zůstat v anonymitě. "Můžeme pouze spekulovat. Řekl bych, že k tomu může dojít nejspíše v prvním semestru," mluví o první půli roku 2022 odcházející pražský arcibiskup Dominik Duka.

Ten v dubnu 2018 dosáhl věku 75 let a podle církevního práva musel Vatikánu nabídnout svůj post k dispozici. Papež František nicméně o jeho novém obsazení stále nerozhodl. Úřadu pražského arcibiskupa se Duka ujal v roce 2010, kdy ho nástupcem Miloslava Vlka jmenoval papež Benedikt XVI.

Pražský arcibiskup je klíčovou postavou církevní hierarchie v českých zemích. Jako nejviditelnější osoba navenek často vyjednává s politiky o majetkových a právních věcech týkajících se katolické církve a má vliv na obsazování řady důležitých církevních postů.   

Tisíciletá služba v Praze

1048 lettrvá pražské biskupství. Založeno bylo v roce 973, v roce 1344 bylo povýšeno na arcibiskupství. Arcibiskup pražský je zároveň primasem, tedy formální hlavou katolické církve v Česku. Ta má v zemí diecézí řízených biskupem či arcibiskupem celkem osm.
63 mužůstálo v čele pražské diecéze v hodnosti biskupa a arcibiskupa. Biskupů bylo 27, arcibiskupů 36. Výjimkou byla doba mezi lety 1421 a 1561, kdy diecézi v důsledku nepokojů z husitské doby spravovali administrátoři.
148 farnostísdružuje pražské arcibiskupství. Farnost je nejmenší správní jednotka církve, společenství s vlastním kostelem a správcem. Do arcidiecéze patří 147 kněží, službu zde včetně řeholníků vykonává 264 kněží. Arcibiskupovi pomáhají dva pomocní biskupové.
27 školje zřizováno pražským arcibiskupstvím. Deset z nich je mateřských, po pěti je základních a středních odborných, čtyři jsou vyšší odborné. Dále sem patří dvě gymnázia a jedna základní umělecká škola.
102 letprovozuje pražské arcibiskupství charitativní činnost skrze Arcidiecézní charitu Praha. Ta byla založena v roce 1919, jejím posláním je pomoc lidem v nouzi. Navázala na přirozené služby církve.
Zdroj: Arcibiskupství pražské

Celý proces výběru Dukova nástupce má v rukou papežský nuncius, tedy vyslanec Vatikánu v České republice Charles D. Balvo. "Rozhodnutí je v rukou Svatého otce," odpovídá Balvo na dotaz, v jakém stadiu výběr je. "Proces probíhá diskrétně," dodává v oficiální odpovědi Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". Dotazované váže naprostá mlčenlivost a za její porušení hrozí přísné církevní tresty. 

Podle církevního historika Tomáše Petráčka bylo obsazování biskupských postů po staletí neveřejné a výsledkem složitých vyjednávání mezi vládnoucím panovníkem, církevními kapitulami a Římem. Utajování nabralo sílu na počátku 20. století při další centralizaci katolické církve, dodává Petráček. "Volá to naléhavě po revizi a demokratizaci celého procesu, což by byl jen návrat ke skutečné, hluboké tradici církve prvních patnácti století jejích dějin," říká historik. Souhlasí i katolický kněz a profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík, podle kterého bude taková změna narážet na "velké obtíže", směr už je ale "nezvratitelný". 

Podle několika na sobě nezávislých zdrojů Aktuálně.cz zůstali v nejužším výběru Dukových nástupců královéhradecký biskup Jan Vokál, jeho plzeňský kolega Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou. Vokál ani Holub nechtějí informace s odkazem na diskrétnost celé věci komentovat.

Třiašedesátiletý Vokál patří ke zkušeným vatikánským insiderům. Vystudoval kybernetiku na pražské ČVUT a v roce 1983 emigroval na Západ. V Římě byl vysvěcen na kněze a od roku 1991 zastával nejrůznější funkce ve vatikánském aparátu. O dvacet let později se stal biskupem v Hradci Králové.

Čtyřiapadesátiletý Holub patří mezi nejmladší a mediálně nejznámější katolické biskupy v zemi. V polovině devadesátých let minulého století se stal prvním českým vojenským kaplanem, poté byl generálním sekretářem České biskupské konference a od roku 2016 je plzeňským biskupem. Jeho bratrem je filozof a matematik Štěpán Holub.

VIDEO: Rozhovor s biskupem Tomášem Holubem.

Biskup Tomáš Holub v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o případu, ve kterém je kněz z jižních Čech podezřelý mimo jiné ze znásilňování jedné z žen | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy